„Cinknuté“ nákupy roušek? Vyšetřovací komisi chce TOP 09 a už má podpisy, ANO se zdráhá

Autor: ČTK - 
10. května 2020
14:56

Opoziční TOP 09 chce ve Sněmovně zřídit vyšetřovací komisi, která by prověřila hospodárnost nákupů ochranných pomůcek v rámci nouzového stavu. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize, že už má podpisy šesti opozičních stran kromě SPD. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v televizi řekl, že jeho strana své podpisy připojí. Vznik vyšetřovací komise může navrhnout nejméně 40 poslanců, Sněmovna to pak ale musí schválit.

Předseda nejsilnějšího sněmovního klubu vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v televizní debatě řekl, že poslanci ANO se ještě poradí. Prohlásil ale, že komise je zbytečná, protože žádná komise ještě nic nevyřešila. Také předseda klubu SPD Fiala poznamenal, že málokterá vyšetřovací komise cosi vyšetřila. Víc podle svých slov věří Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a policii.

Sněmovní opozice v některých případech kritizuje nákupy ochranných pomůcek jako neprůhledné nebo předražené. Pekarová Adamová v dnešní debatě odkazovala na nedávná slova prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kaly pro server HlídacíPes.org ohledně různých cen, které platila různá ministerstva. „My to monitorujeme a už na základě naší analýzy můžu říct, že když třeba respirátor typu FFP2 nakoupí jedno ministerstvo za 34 korun a jiné za 636 korun, tak je můj názor jasný: děje se tu něco nesprávného,“ řekl tehdy Kala.

Nejvyšší kontrolní úřad již připravuje podklady pro případnou kontrolu nákupu ochranných pomůcek během nouzového stavu. Vedení úřadu by mohlo o jejím zařazení do letošního plánu rozhodnout v pondělí 18. května.

Fiala řekl, že pokud NKÚ prokáže, že nákupy byly předražené, měli by odstoupit ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Měl by za to nést odpovědnost každý, kdo v nějaké době něco udělal špatně,“ dodal Faltýnek.

marmat ( 12. května 2020 10:45 )

7:30
Nové ohnisko v mlékárně na Hané
Více než deset zaměstnanců mlékárny v Otinovsi se nakazilo koronavirem, uvedl server iDnes.cz. Podle hygieniků je situace pod kontrolou, zatím ale není jasné, odkud se nákaza vzala. Mlékárna byla uzavřena.

marmat ( 12. května 2020 09:47 )

pooresh: ještě žiješ ???
Těšínská jablíčka opravdu z trollí zahrádky !!!

marmat ( 11. května 2020 20:35 )

tomík: USTARANÝ MOC.....hrábli si neskutečně.... Tedy na dno sil !!!

marmat ( 11. května 2020 20:33 )

hejhej: SOUHLAS !Je to o penězích......každá účast v komisi= VELKÁ domů !

marmat ( 11. května 2020 20:31 )

tomíčku: Benešovou už MCH ignoruje.......A ONA je.....teda vždy !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud