Zpátky do lavic bez třídního a se staršími: Malé děti rodiče do školy „neženou“

Autor: ČTK - 
9. května 2020
11:05

O školní skupiny pro mladší školáky, které by měly začít fungovat od 25. května, nemají rodiče po seznámení s podmínkami jejich fungování velký zájem. ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj řadu rodičů a dětí odrazuje to, že nanejvýš patnáctičlenné skupiny budou moci tvořit děti z různých tříd i ročníků a často je nepovedou třídní učitelé. Situace v různých školách se podle něj může lišit, ve své škole odhaduje přihlášení asi třetiny žáků.

Přesný počet dětí, které by mohly do školních skupin chodit, zatím školy neznají. Rodiče je mohou přihlásit do 18. května. Původní odhady hovořily o tom, že by se do škol mohla od 25. května vrátit asi polovina mladších školáků.

Podle Černého se ale zájem rodičů o docházku v posledním týdnu změnil. Na Masarykově základní škole v pražských Klánovicích, kterou řídí, o ni v předběžných anketách projevovaly zájem asi tři čtvrtiny rodičů, řekl. Poté, co se tento týden seznámili s podmínkami fungování školních skupin, ale řada z nich předběžnou přihlášku zrušila.

„Odrazuje je to, že děti budou ve smíšených skupinách,“ uvedl. Ministerstvo školství totiž při vytváření školních skupin školám umožnilo vytvářet patnáctičlenné kolektivy dětí z různých tříd i ročníků. „Samozřejmě mě to mrzí, ale pomohlo nám to, protože my teď víme, že budeme mít dostatek místností i učitelů, a teď už víme, že budeme moct některé třídy i spojit,“ řekl Černý.

Raději výuka na dálku

Část rodičů a jejich potomků také zklamalo to, že skupiny povedou asistenti nebo vychovatelky. Třídní učitelé by se podle Černého měli věnovat výuce na dálku. „Na základě toho řada rodičů své děti z ankety odhlásila,“ řekl. „V tuto chvíli vyplnilo anketu 165 dětí a z toho 93 uvedlo, že určitě do školy nenastoupí,“ řekl. Odhaduje proto, že by mohla nastoupit nejvýše asi třetina školáků z prvního stupně. Nevyloučil možnost, že v jiných školách může být situace odlišná, ale předpokládá, že je spíš dost podobná.

Třídní učitelé podle něj budou instruovat asistenty a vychovatelky, co mají ve třídách s dětmi dělat podle toho, jak budou nadále učit na dálku. Pokud je výuka na dálku ve škole kvalitní, může to být dalším důvodem, proč dítě do školy raději neposílat, řekl. Podle něj tak své děti do skupin přihlásí hlavně rodiče, kteří to potřebují z důvodu své práce, nebo kteří to s dětmi doma už nemohou vydržet.

Žáci budou muset podle instrukcí ministerstva ve školách dodržovat přísná hygienická pravidla. Každý bude muset mít s sebou na den aspoň dvě roušky a sáček na jejich uložení. Nosit je budou muset ve společných prostorách, při pobytu ve třídě je budou moct sundat při rozestupu nejméně 1,5 metru. Neprodleně po přezutí, popřípadě po příchodu do třídy, bude nutné použít dezinfekci na ruce. Mýt ruce si budou děti i po každém vzdělávacím bloku.

Rodiče dětí, kteří do školy půjdou, musí zvážit, zda žák nepatří do rizikové skupiny, tedy zda nežije ve společné domácnosti například s osobou s chronickými chorobami třeba plic či srdce. Musí také odevzdat čestné prohlášení o bezinfekčnosti dítěte.

Video Ředitele Černého vláda nepřekvapila. Kdo však bude děti ve školách učit? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

zarubic ( 10. května 2020 15:43 )

Tak běž učit taky, učitelů je málo.

rodrigos ( 10. května 2020 08:19 )

Asociace ředitelů? To je mi novinka.Dnes už má spolek kde kdo.Nicméně tady ten jakože předseda je kvalitní mačo.Ale opravdu kvalitní.Buď takové kraviny neplácám, nebo je přeformuluju pro Blesk.Chce být zajímavý.Běžné malé děcko už je doma docela dost nasezené.Další měsíce jej čekají.Rodiče mnohdy na pokraji sil.Ovšem pokud si soubor takového plácání přečte rodič, tak to malému zatrhne.Je jasné že tady ten "ředitel" se do učení moc nehrne.

veronikacz...@... ( 10. května 2020 08:08 )

To je fakt.Valet si *** doma za prachy a ostatní co děti nemaj makame za ty co jsou doma. .Dovoleny si čerpat nemůžeme.To te někdo ma děti mě nezajímá.Muj život mě nebude řídit nějaká skola nebo cizi děti.

blecktajp ( 9. května 2020 21:35 )

Jakoze tridni deti bude ucit a jiny ucitel je bude jen hlidat bez vyuky? To je teda blbost. A ze by ve skupine byli treba prvnaci a druhaci spolu? Proc by to mel byt problem? Myslím, ze by to mohlo detem spise prospet. Ostatně, jde jen o par tydnu. Spis si tipuju, ze rodice nechteji prijit o bezpracny prijem od statu. Prace z domova plus prispevek od statu na dite, pohoda, ne? Staci jen natahnout ruku a stat (my vsichni) plati. Btw u nas je detskych hristich docela plno, deti si spolu hraji...vsak v pohode, ale pak muzou i do skolek a skol.

bizon_pepa ( 9. května 2020 18:55 )

Bohužel není žádný důvod, aby rodiče “hnali” děti do školy. Vždyť být doma za 80-100% není úplně špatné. A až opět děti budou muset chodit do školy, tak vláda náhle zjistí, ze není žádný důvod vytvářet skupiny po 15 členech.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud