Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Češi během pandemie živoří: Víc než polovina sotva vyjde s výplatou, ukázal průzkum

Autor: ČTK - 
9. května 2020
08:52

Více než polovina Čechů má nyní problémy vyjít s výplatou. Každý desátý si musí před výplatou půjčit, navíc 43 procent lidí žije od výplaty k výplatě. Před nouzovým stavem to bylo 28 procent lidí, ukázal průzkum úvěrové společnosti Fair Credit mezi 880 respondenty z konce dubna.

Schopnost vyjít s výplatou je podle firmy otázka disciplíny a plánování výdajů. Ty však sleduje a eviduje jen 29 procent Čechů. Každý desátý Čech s výplatou nevyjde a musí si půjčit, častěji jsou to mladí ve věku 27 až 35 let, lidé se základním vzděláním a také ženy.

Většina respondentů by šla pro krátkodobou finanční pomoc k rodině (65 procent) nebo přátelům (18 procent). Na 14 procent by využilo kreditní kartu, pro úvěr do banky by šlo 18 procent dotázaných a pomoc u nebankovní instituce by hledala tři procenta Čechů.

„Aktuální situace našponovala řadu domácích rozpočtů. Data ukazují, že se většina spoluobčanů snaží chovat zodpovědně, a i když jich velký podíl žije od výplaty k výplatě, pokouší se dále nezadlužovat,“ uvedl jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička.

S pandemickými opatřeními souvisely často i nižší výdaje, kdy lidé ušetřili za cestování do zaměstnání, za výdaje spojené se školou nebo stravováním v zaměstnání. S tím, jak se začne život vracet do normálních kolejí, může se u některých domácností finanční tíseň ještě prohloubit, doplnil Konvička. Souhlasí, že v takovém případě je vhodné nejprve hledat pomoc u nejužší rodiny a přátel.

Detailní přehled o výdajích má 29 procent dotázaných, častěji pak lidé nad 45 let. Více než šest z deseti Čechů sice nějaký přehled o výdajích má, ale spíše povrchní. Zbývajících devět procent respondentů se řídí pouze zůstatkem na účtu a výdaje nehlídají.

Pokud je domácí rozpočet napjatý, je o to více důležité mít přehled o všech výdajích, a ty, pokud možno, dopředu plánovat. Jako první na řadu musí přijít nezbytné výdaje spojené s bydlením, náklady na jídlo, ale i umoření dluhů, jako jsou hypotéka nebo spotřebitelské úvěry. Jakékoliv prodlevy se splácením dluhů se z dlouhodobého hlediska nevyplatí, prodraží se a v konečném důsledku mohou skončit dluhovou pastí, uzavřel Konvička.

bilakonvalinka ( 10. května 2020 05:58 )

Já jsem ráda, že jsem se naučila dobře hospodařit ještě za totality . Směšná "rodičovská", naučilo mne to šít na děti, nekupovat blbosti - to ani nešlo, vařit vše - i ovesn. vločky, luštěniny , kapustu, zelí.... to spousta lidí nedělá. A péct. Dorty nekupuji ani dnes - dát za 1 zákusek až 70 / 90 kč ? To at si sní sami

cepp ( 9. května 2020 15:19 )

Rád bych znal částku, která zařazuje tyto rodiny do bídy.

Bleskoska ( 9. května 2020 13:33 )

Jakmile někdo začne bečet, že nevyjde s výplatou nebo jiným příjmem, měl by k němu nastoupit sociální pracovník, který umí počítat, probrat, kolik utratí za cigarety, alkohol, předražené nápoje, kolik proklajdá mobilem, kam a proč jezdí autem, čímž projede benzín. Probrat to, přehodnotit, vyloučit zbytečné výdaje, omezit provoz domácnosti v bodech, kudy peníze utíkají, cožjsou cigarety, alkohol, projížďky autem třikrát denně za nákupy a pak i zbytečně, předražené hloupé hračky, značkové oblečení pro předškoláky a pod. Každý by měl umět žít na své poměry, ne podle toho, co ukazují média, jak si bydlí kdejaká pošahaná hvězda.

milan1959 ( 9. května 2020 12:47 )

Voličům Bureše dieta jenom prospěje

Jiro ( 9. května 2020 12:30 )

Kecy v kleci! Právě jsem se vrátil z nákupu a tušit to, ani bych tam nechodil! Parkoviště i obchod narvaný více, než před vánocemi,plné koše jídla a pití, lidé bezohlední, odstup a prevence žádná. Finanční gramotnost Čechů je nula i bez koronaviru. Naopak, nouzový stav a omezení pohybu na několik měsíců by snad bylo poučné.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud