Jak Češi pracují z domova? Polovina začala při home office sledovat „lechtivé“ stránky

Autor: CTK - 
5. května 2020
16:39

Přibližně 51 procent lidí, kteří kvůli epidemii nového koronaviru pracují z domova, začalo častěji navštěvovat pornografické stránky. Stránky s lechtivým obsahem přitom představují riziko, že obsahují škodlivý program, který si uživatel nevědomky stáhne do počítače. Může tak ohrozit firemní data nebo umožnit napadení podnikové sítě. Tomu nahrává i fakt, že téměř pětina lidí na weby pro dospělé chodí z pracovního počítače, třetina pak ze svého PC, který ale využívá i pro pracovní agendu. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti Kaspersky mezi 6000 respondenty.

Zaměstnanci také častěji používají k pracovním účelům své soukromé služby či aplikace, čímž stoupá riziko ohrožení firemní infrastruktury. Například 42 procent zaměstnanců vyřizuje pracovní záležitosti ze svého soukromého e-mailu. Bezmála polovina (49 procent) také připouští, že při home office používá soukromý e-mail daleko častěji. Na pracovních zařízeních také zaměstnanci v 38 procentech případů používají messengery, které jim neschválilo firemní IT oddělení.

Ilustrační foto: Home officeIlustrační foto: Home office | Pinterest

Firmy nemohou vyjít všem požadavkům svých zaměstnanců vstříc a umožnit jim používání jakékoliv online služby. Je proto nutné najít určitou rovnováhu mezi pohodlím uživatele, pracovními potřebami a bezpečností. Firma by proto měla poskytovat přístup k nezbytným službám a udílet přístup podle jednotlivých oprávnění, implementovat VPN a využívat zabezpečené a schválené podnikové systémy. Tyto typy softwaru sice mívají určitá omezení, která snižují uživatelskou přívětivost, ale nabízejí vyšší stupeň ochrany,“ uvedl expert Kaspersky Andrej Evdokimov.

Nové pracovní podmínky začínají mít vliv na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců. Bezmála třetina (31 procent) respondentů v průzkumu uvedla, že momentálně tráví prací více času než dříve. Zároveň ale 46 procent lidí uvedlo, že se zvýšilo množství času, který věnují osobním aktivitám. Tato změna může být způsobena tím, že lidé nemusejí dojíždět do práce a celkově tolik cestovat.

Zvýšené oblibě se těší i zpravodajské servery. O zprávy se v současnosti více zajímá 55 procent respondentů. Zhruba 60 procent zaměstnanců tyto informace čerpá na zařízeních, na kterých zároveň pracují.

Podle průzkumu další bezpečnostní firmy Safetica jen 38 procent firem, které plošně zavedly práci z domova, má pracovní zařízení pro všechny své lidi. Kolem 56 procent společností situaci vyřešilo tím, že umožnilo práci i na osobních zařízeních, která nemusí disponovat potřebnou ochranou proti napadení.

dajka123 ( 5. května 2020 21:17 )

Ti ostatní, kteří chodí do práce pro ty se nic nemění, tak jako předešlých xx-let před covid. Nezbejvá než těm home office popřát aby si z honimíra neuhnali mozoly. 🤣

blecktajp ( 5. května 2020 19:40 )

Co mam zname a sousedy, maji z toho jenom byznys, ktery ovsem platime my vsichni. Pracujou hodne z domova, zamestnavatel tvrdi, ze pro ne nema praci a stat to vsechno plati. A baby jsou jako doma s detma. Ovsem plnou hubu toho, jak to dela vlada blbe a jaci jsou to chudaci.

sekebo ( 5. května 2020 17:43 )

Nevím, jak tráví čas většina Houmofisáků, ale 1 z našich obchoďáků to nazval 2 měsíce prázdnin

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud