Fronty a přecpané parkoviště u IKEA. Po otevření nákupních center šli Rakušané utrácet

Autor: ČTK - 
2. května 2020
22:00

Mnoho Rakušanů dnes využilo toho, že se po sedmi týdnech mohly otevřít všechny obchody, včetně nákupních center a prodejen s plochou nad 400 metrů čtverečních. Jak informují rakouská média, na některých místech se tvořily dlouhé fronty. Obchodníci ale upozorňují, že výpadek v tržbách, který utrpěli kvůli restriktivním protikoronavirovým opatřením, se jim dohnat nepodaří. S dneškem se v Rakousku otevřela i kadeřnictví.

Lidé, kteří zamíří do obchodů, musejí mít nasazené roušky a dodržovat mezi sebou minimálně metrové rozestupy. Personál obchodů také pro ně připravil dezinfekci. Deník Der Standard na svých internetových stránkách informuje, že se do posledního místa zaplnila parkoviště před prodejnami, jako jsou třeba obchody s nábytkem Ikea. Peter Buchmüller, zástupce Rakouské obchodní komory (WKÖ) odpovědný za obchod, si dnešní zájem zákazníků o nákupy pochvaluje, předpovídá ale, že ke konci roku řada obchodníků skončí v minusu. „Budou mezi nimi tací, kteří to nepřežijí,“ dodal.

Agentura DPA napsala, že na ulici Mariahilfer Straße, která patří k nejrušnějším obchodním třídám ve Vídni, bylo dnes více lidí než v uplynulých dnech, kdy ještě platilo omezení pohybu. Bylo jich ovšem méně než před začátkem epidemie covidu-19.

Už 14. dubna v Rakousku otevřely menší obchody, zahradnická centra a hobby markety. V další vlně rozvolňování opatření proti koronaviru přijdou v půlce května na řadu restaurace a další gastronomická zařízení, koncem měsíce pak hotely. Zatím není jasné, kdy se budou moci do Rakouska vrátit turisté z ciziny. A zahraniční hosté jsou pro obchod v této alpské zemi velmi důležití, připomněl Buchmüller.

V devítimilionovém Rakousku do dneška zaznamenali 15.508 případů nákazy koronavirem, což znamená, že za poslední den přibylo jen 38 infikovaných. Komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo celkem 596 pacientů, oproti předchozímu dni jich přibylo sedm. Uzdravilo se 13.180 lidí.

Úřady ve Vídni v pátek večer evakuovaly ubytovnu pro žadatele o azyl, kde testy nákazu koronavirem prokázaly zatím u 21 lidí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud