Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Zataženo 3°C

Dva pacienti ve vážném stavu v Nemocnici Na Homolce: Nakažené covid-19 budou léčit plazmou z ÚVN

Autor: ČTK - 
27. dubna 2020
17:54

Rekonvalescentní plazmu vyrobenou v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze dostanou v Nemocnici Na Homolce. Experimentální léčba je určena pro dva tamní pacienty ve vážném stavu. K pondělnímu dni byly provedeny v ÚVN odběry od osmi dárců. Na dotaz to uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Léčba rekonvalescentní plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, je určena pro pacienty s těžkým průběhem nemoci.

„Léčba rekonvalescentní plazmou bude nasazena v prvé řadě pacientům s těžkým průběhem covid-19 s dechovou podporu a významným nálezem na CT vyšetření. Dnes odpoledne vydáváme dvě léčebné dávky pro dva pacienty ve velmi vážném stavu v Nemocnici Na Homolce," uvedla Zinke.

K pondělnímu dni v nemocnici provedli odběry od osmi dárců plazmy, kteří se z nemoci covid-19 už vyléčili. Vzorky byly přepraveny vojenským vrtulníkem do Těchonína, kde má Vojenský zdravotní ústav virologickou laboratoř. Tam bude plazma testována, zda je vhodná pro léčebné účely. Mluvčí uvedla, že plazma se použije na základě výsledků třídenního testování. „V případě přímého ohrožení života lze plazmu, s určitou mírou nejistoty o účinnosti látky, použít ještě před výsledkem testů," doplnila mluvčí ÚVN.

130 dárců

Dobrovolných potenciálních dárců rekonvalescentní plazmou má nemocnice k 27. dubnu evidováno 130. „Postupně je objednáváme k odběrům, u většiny ještě vyčkáváme na splněnou minimální 14denní lhůtu po dvou po sobě jdoucích negativních výsledcích kontrolního testování,“ uvedla mluvčí. Na tento týden je zatím objednáno deset dárců.

Zinke už dříve uvedla, že potenciální dárce oslovuje nemocnice prostřednictvím sociálních sítí i telefonicky. Co se týče telefonního kontaktu, obvolává nemocnice lidi, kteří byli testováni v odběrovém centru ÚVN a měli pozitivní výsledky, pacienty, kteří v ní byli hospitalizováni s onemocněním covid-19, nebo ty, kteří byli v ambulantní péči tamní infekční kliniky.

Léčba plazmou se využívá například v Thomayerově nemocnici v Praze. Ve středu 22. dubna byla plazma podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění.

Metodu použili už dříve lékaři v severoitalské Pavii. Krevní plazmu uzdravených plánovaly zkoušet také americké nemocnice. Metodu vyzkoušeli i lékaři v Číně.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa