Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Expert o laboratoři ve Wu-chanu: Dělali tam šílené věci, aby upravili koronavirus

Autor: Darina Jíchová - 
24. dubna 2020
19:30

Přední ruský mikrobiolog Petr Čumakov z výzkumného Engelhardtova institutu v Moskvě promluvil o praktikách čínských vědců z Wu-chanu. „Dělali tam šílené věci,“ prohlásil Rus, který zároveň uvedl, že Číňané modifikovali koronavirus do té míry, aby byl schopný napadat i lidi. Svým výrokem se dostal do sporu s mluvčím ruského prezidenta Vladimira Putina, který odrazoval veřejnost od spekulací, že nový koronavirus byl „uměle a úmyslně vytvořen“. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Čumakov uvedl, že Číňané zkoumali patogenicitu koronoviru, přestože podle Rusa neměli žádné „nekalé úmysly“. „Vědci z wuchanské laboratoře se aktivně věnují modifikaci koronavirů už více než 10 let. Oni vytvořili tenhle virus. Z mého hlediska tam dělali úplné šílenosti, virus upravili tak, aby měl schopnost napadat lidské buňky,“ tvrdí Čumakov.

Pravda vyplouvá na povrch

„Tento fakt pomalu vyplouvá na povrch, probíhají analýzy současného koronaviru,“ řekl v rozhovoru pro deník Moskovskij Komsomolets. Čumakov mluvil o experimentech, které koronaviru daly „nové a speciální vlastnosti“. „Je brzo na to, abychom někoho obvinili, ale je fakt, že čínští vědci s koronaviry prováděli neuvěřitelné pokusy,“ dodal Čumakov.

Zdůraznil, že Číňané rozhodně nezamýšleli vytvořit „zabijácký virus“, pravděpodobně pátrali po vakcíně proti HIV. Obdobnou myšlenku vyslovil i laureát Nobelovy ceny, francouzský virolog Luke Montagnier. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov počátkem tohoto týdne vyzval veřejnost, aby se vyhnula spekulacím o původu koronaviru způsobujícího nemoc covid-19.

Exministryně: Rozhodne až podrobná studie

„Jsme v situaci, kdy spekulace o tom, že koronavirus byl uměle vytvořen v čínské laboratoři, nemají žádné důkazy. Tyto hypotézy zatím nejsou vědecky podložené. Proto je nepřijatelné a nemožné někoho neopodstatněně obviňovat,“ prohlásil Peskov.

K tématu se vyjádřila také exministryně zdravotnictví a současná šéfka Federální biomedicínské agentury Veronika Skvorcovová. „To vůbec není jednoduchá otázka, bude na ni muset odpovědět velmi rozsáhlá a podrobná studie,“ reagovala na dotaz, zda mohla být světová pandemie uměle vyvolaná.

„Teď zatím nemůžeme nic potvrdit, ale ani nic vyloučit. Když se na to podíváme, současný koronavirus je velmi podobný viru SARS, na 94 procent jeho komponentů je shodných, zbytek se liší. O jeho původu bude muset rozhodnout detailní výzkum,“ uvedla Skvorcovová v rozhovoru pro stanici První kanál.

Video Čtyři hodiny, 300 metrů dlouhá fronta a chaos! Brňané trpěli ve frontě na koronatesty - Jiří Nováček

latecia ( 29. května 2020 14:21 )

Pandemie se do USA dostala jako posledni ty magore.

stop-lharum ( 26. dubna 2020 08:44 )

Laboratoř ve Wuchanu spadá pod Čínskou akademii věd to je jen slabý odvar toho co za šilené výzkumy provádí americká armáda ve Fort Detricku pro války, vyvijí biologické zbraně, provádí testování i vakcinaci vojáků proti těmto biologickým zbraním. USA financovaly laboratoř ve Wuchanu a chtěly samozřejmě i vzorky pro svůj výzkum v USA.

stop-lharum ( 26. dubna 2020 07:58 )

Spojené státy daly zelenou vývoji smrtících virů. Má svět lépe připravit na pandemie

„Myslím si, že příroda je ryzí bioterorista a my musíme udělat vše, co můžeme, abychom byli o krok před ní. Základní výzkum těchto elementů v laboratořích, které dokázaly, že svou práci dovedou dělat bezpečně, je klíčem k celosvětové bezpečnosti,“ říká podle The Telegraph předseda národní vědecké rady pro biologickou bezpečnost Samuel Stanley, který se na nové politice podílel.

V roce 2011 laboratoře ve Wisconsinu a Nizozemí zveřejnily snahu zmutovat smrtelnou ptačí chřipku H5N1 tak, aby se snadno přenášela mezi fretkami – které jsou používány jako model lidské citlivosti na chřipku.

V roce 2014 Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) omylem vystavilo 75 pracovníků anthraxu a odeslalo smrtící virus chřipky do laboratoře, která žádala o nezhoubný kmen. V tom samém roce Národní instituty pro zdraví nalezly lahvičky s virem neštovic, které byly v mrazáku zapomenuty 50 let.

Sice se zastavilo celkem 21 projektů, ale během tří let pak Národní instituty pro zdraví vytvořily výjimky, díky nimž dostalo deset projektů financování zpět – zaměřených na vývoj viru ptačí chřipky, MERS a SARS.

Kritici oponovali, že vědci riskují vytvoření superviru, který může uniknout z laboratoře a způsobit pandemii. Na výzkumu se financemi podílel Bil Gates a další.
Pak začali Američani tvrdit, že by epidemie mohla vzniknout ve Wu-chanu

stop-lharum ( 26. dubna 2020 07:39 )

Biologický program pod názvem USAMRIID (United States Army Medical Research Institute of Infectious Diseases - Lékařský Výzkumný Ústav Infekčních Chorob Armády Spojených Států) ve Fort Detricku vyvijí biologické zbraně, provádí děstování a vakcinaci vojáků a čelil již několika žalobám. S Fort Derickem není něco v pořádku už dlouho. "Věřím, že pravděpodobnost, že tam jsou další lahvičky nebezpečných biologických materiálů, které nejsou zachyceny v naší databázi, je vysoká," napsal velitel USAMRIID John Skvorak ve zprávě pro tisícovku vojáků i civilních odborníků
http­s://te­ch.ih­ned.cz­/c1-34236130-biologicka-laborator-americke-armady-pozastavila-cinnost-hleda-chybejici-vzorky
Dále Zmizeli i ampule se vzorky tzv. "venezuelské" encefalitidy. Informaci zveřejnil pouze server Aktuálně.cz, a to ‎23.4.2009.
http­s://bl­isty­.cz/ar­t/46640-rizena-panika-aneb-mame-rizika-podcenit-nebo-precenit.html
Vzpomínáte, jak na podzim v Americe umírali lidé na údajnou příčinu e-cigaret?? Ta příčina je Covid

1pravda1 ( 25. dubna 2020 23:01 )

a je zvláštní, že epidemie vnikla právě ve chvíli, když obě země měly mezi sebou nejhorší vztahy...

Zobrazit celou diskusi
Další videa