Prodej na ulici a žádné poplatky za předzahrádky: Praha vyjde podnikatelům vstříc, schválili zastupitelé

Autor: ČTK - 
16. dubna 2020
14:54

Restauratérům, hoteliérům a majitelům penzionů Praha vyjde v době koronavirové krize, kdy tito podnikatelé přicházejí o většinu svých tržeb, vstříc. Odpustí jim poplatky za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky i místní poplatky z pobytu. Dalším živnostníkům Praha umožní zdarma nabízet své zboží před provozovnami, aniž by museli platit zábor prostranství. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Opatření budou platit od poloviny letošního března do konce roku. Praha opatřeními přijde o několik stovek milionů.

„(Pomoc) nespočívá v redistribuci veřejných prostředků, ale prostředky, které by podnikatelé za normálních okolností odvedli městu, jim necháme. Takže tam nedochází k přerozdělování a pokřivování trhu,“ řekl náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Plošné prominutí místního poplatku za využívání veřejného prostranství se bude vztahovat na období od 14. března do konce roku. Opatření by se mělo týkat i farmářských trhů. Majitelům hotelů a penzionů budou prominuty místní poplatky z pobytu od 16. března do konce roku. Toto opatření doporučí magistrát i radnicím městských částí.

Na poplatcích z ubytování šlo loni do městské pokladny asi 344 milionů korun. „Takže jde o poměrně významnou podporu tohoto sektoru,“ řekl Vyhnánek. Na poplatcích za předzahrádky vybralo město 100 milionů a stejnou částku na nájemném.

Pouliční prodej

Magistrát umožní majitelům obchodů bezplatně využít chodníky před provozovnami, aby na nich mohli prodávat. Pouze odešlou žádost o zábor prostranství, která by okamžikem odeslání byla schválena. Uhradit budou muset pouze správní poplatek 100 korun, který jim město nemůže odpustit. Obchodníci budou muset zachovat bezpečný průchod po chodníku a místo po sobě uklidit a vyčistit. Rovněž nebudou smět porušovat vládní nařízení.

Opatření podpořili i opoziční zastupitelé, například zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) nebo předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher. „Kdo dává rychle, tak dvakrát dává. Kromě finanční úspory je to o signálu, že chceme co nejvíce pomoci lidem, abychom se vrátili do normálu. Když se nevrátíme do normálu, tak strach bude převažovat a ten nás v té ekonomice zadusí,“ řekl Nacher.

Citronel ( 16. dubna 2020 15:53 )

Co když nevyjde počasí,naprší do jídla a budou to muset vyhodit.Praha by měla ze svého rozpočtu tyto obětavce sponzorovat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud