Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Nové odběrové místo v Praze: Před poliklinikou na Proseku se mohou nechat testovat i samoplátci

Autor: ČTK - 
20. dubna 2020
14:07

V Praze 9 je před Poliklinikou Prosek od pondělí nové odběrové místo, kde se lidé mohou nechat otestovat na koronavirus. Radnice městské části jej zřizuje ve spolupráci se společností GHC Genetics a Poliklinikou Prosek. Test mohou podstoupit i samoplátci. Obyvatelům Prahy 9 radnice na test přispěje 300 korunami.

„Chceme zajistit dostupnost testů, jimiž se zjišťuje přítomnost koronaviru covid-19, většímu množství lidí. Proto jsme ve spolupráci se společností GHC Genetics a Poliklinikou Prosek zřídili odběrné místo na prostranství před Poliklinikou Prosek,“ uvedl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Zájemci o testování mohou nově podstoupit imunochromatografický test na vyšetření přítomnosti protilátek vůči nemoci covid-19. Přítomnost protilátek se detekuje z krve nebo krevního séra. Test má za cíl informovat, zda testovaný organismus prodělal onemocnění a vytvořil si vůči němu protilátky. Cena tohoto vyšetření je podle mluvčí městské části Marie Kurkové 750 korun.

Radnice přidá tři stovky

Testy na covid-19 provádí GHC Genetics pomocí metody PCR, kdy se prokazuje přítomnost nukleové kyseliny viru ve vzorku odebraném pacientovi výtěrem z nosohltanu. Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění, pokud zájemci předloží lékařské doporučení nebo žádanku od lékaře, který má oprávnění indikovat vyšetření SARS-2-CoV. Těmi jsou například praktičtí lékaři, endokrinologové, pneumologové či krajská hygienická stanice.

Zájemci o testování bez doporučení od lékaře ze test zaplatí 2900 Kč. Lidé, kteří se prokážou trvalým bydlištěm na území městské části Praha 9, zaplatí za test 2600 Kč. Úhrada ceny testu pro samoplátce je na odběrném místě možná pouze v hotovosti, uvedla Kurková.

Od 20. dubna budou zájemci testováni v pondělí od 08:00 do 12:00 a ve středu od 12:30 do 16:30. V případě zvýšeného zájmu bude podle Kurkové provozní doba rozšířena.

Veřejnost se může nyní nechat otestovat například v nemocnicích na Bulovce, v Ústřední vojenské nemocnici či v odběrném místě na bubenečském Výstavišti v Praze 7.

Video  Redaktorka Blesku natočila frontu u jednoho z odběrových míst. 
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa