Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uložil nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí nákazy novým typem koronaviru předzásobily ústními rouškami na čtyři měsíce dopředu. Představuje to 1,5 milionu kusů. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se výzva týká státních nemocnic, rouškami by se ale měly předzásobit i nemocnice krajské. Případy onemocnění COVID-19 již evidují úřady v 18 evropských státech, v ČR se zatím nepotvrdilo.

Revize zásob

Například Vojenská fakultní nemocnice podle mluvčí Marie Heřmánkové požadavek ministerstva splní, pokud v pondělí dostane objednanou zásilku. „V tuto chvíli máme mírnou zásobu a limit těsně nesplňujeme,“ uvedla. Nemocnice má dle mluvčí i dostatek dezinfekce či mýdla. Pokud by začal být velký problém s dodávkami, mohly by asi nejvíce chybět roušky, dodala.

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) dle mluvčí Markéty Šenkýřové již požadavek ministerstva splnil. „Zásoby máme na čtyři až pět měsíců běžné spotřeby, primárně jsou určeny pro personál a poskytování lůžkové péče,“ uvedla Šenkýřová. Rezervy dle instrukcí ministerstva má také Nemocnice Na Homolce, doplnila mluvčí Jitka Mravinacová.

Tisíce roušek

Šenkýřová dodala, že IKEM nemá infekční lůžkové oddělení a netestuje podezřelé pacienty na přítomnost koronaviru. „V případě podezření na nákazu u jakéhokoli pacienta bychom ho dle doporučení hlavního hygienika ČR bezprostředně odeslali do nemocnic s tímto oddělením,“ řekla.

Dostatečné zásoby roušek i dezinfekce má dle mluvčí Terezy Romanové i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Pokyn z ministerstva přišel asi před 14 dny. My vše děláme tak, jak ministerstvo požaduje,“ řekla. Na koronavirus se podle ní podobně jako na chřipku nedá připravit stoprocentně, ale nemocnice se drží daných instrukcí.

Také Fakultní nemocnice Motol má dle svého ředitele Miloslava Ludvíka nyní dost zásob. Nemocnice podle něj počítá se spotřebou 100.000 ústenek za měsíc, a bude jich mít tedy v rezervách na čtyři měsíce 400.000. Náměstek ministra Roman Prymula dnes uvedl, že ministerstvo chce pro české zdravotnictví v řádu týdnů nakoupit respirátory, investuje asi 30 milionů korun.

Čekáme na dodání

Právě respirátory jsou v současné době dle sdělení dodavatelů nejproblematičtější položkou, řekla mluvčí Nemocnice Na Františku Lucie Krausová. „Aktuálně jsme zásobeni přiměřeným množstvím ochranných prostředků včetně roušek pro akutní případy. Některé ochranné pomůcky máme objednané a čekáme do konce týdne jejich dodání, abychom byli zásobeni na delší období,“ uvedla. Nemocnice Na Františku není státní a nemá infekční oddělení. Prioritně chce dle mluvčí zabezpečit ochranu personálu na ambulancích urgentního příjmu.

Fotogalerie
6 fotografií