Tvrdá rána pro podnikatele: Desetina jich kvůli koronaviru skončila, ukázal průzkum

Autor: ČTK - 
15. dubna 2020
13:11

Deset procent podnikatelů už zastavilo své podnikání nebo to udělají v nejbližší době. Další 18 procent firem má vážné finanční problémy. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C. Dvě třetiny veřejnosti předpokládají, že Česká republika bude krizí způsobenou koronavirem oslabená. Zároveň ale klesá například ochota nosit roušky a mezi lidmi se snižuje pocit ohrožení.

„Podnikatelé jsou na tom výrazně hůře než průměr populace, kde opravdu velké finanční problémy ohrožují tři procenta populace,“ uvedla agentura. Podle průzkumu zatím 58 procent domácností nemá žádné finanční problémy, 28 procent domácností už trochu šetří a 11 procent uvedlo, že šetří hodně.

Naproti tomu pouze čtvrtina podnikatelů uvedla, že žádné finanční problémy nemá. Stejný podíl podnikatelů pak už trochu šetří a 22 procent šetří hodně.

Podpora chytré karantény

Z vládních opatření má největší podporu takzvaná chytrá karanténa. „S tím, že vláda by měla postupně otevírat obchody a zaměřit se na chytrou karanténu, souhlasí 44 procent respondentů. Není to podpora většinová, ale je to varianta, která je nejrovnoměrněji zastoupena u všech sociodemografických skupin,“ uvedla ředitelka výzkumu Jana Hamanová.

Necelá třetina lidí by preferovala pokračování plošných omezení. Více je prosazují ženy a také senioři. Zároveň má tato část veřejnosti největší obavy z nákazy a současná omezení jí vadí nejméně. Naopak takzvané promořování populace je více sympatické mužům, lidem ve věku 30 až 60 let a skupinám s vyšším formálním vzděláním.

Lidem vadí roušky a přestávají se nemoci bát

Lidem stále více vadí, že se nemohou setkávat s ostatními. „Možná o to více, že jsme prožili velikonoční svátky, které tradičně bývají spojené s návštěvami a sdružováním,“ podotkla Hamanová. Povinné roušky dnes hodně vadí čtvrtině dotázaných, před dvěma týdny jich bylo 15 procent. „Roušky jsou tak opatřením, u kterého SC&C zaznamenala největší zhoršení,“ uvedla agentura.

Průměrná hodnota pocitu ohrožení nemocí covid-19 klesla za 14 dní ze šesti na 5,5 (na stupnici 10 až jedna), a vrátila se tak na úroveň z poloviny března. Podle agentury může být nižší pocit ohrožení v kombinaci s menší ochotou nosit roušky do budoucna nebezpečím. „Může to být jednorázový výkyv podpořený pozitivní komunikací od expertů, která přišla před Velikonocemi a která také následně vedla v některých případech k menšímu dodržování mimořádných opatření. Ale také se může jednat o začátek trendu, který souvisí s určitým ‚zvyknutím si‘ na novou skutečnost,“ dodala Hamanová.

Ewwa ( 16. dubna 2020 09:01 )

Také jsem napsala, že jsou vyjímky mezi podnikateli, ale je jich opravdu málo! Nejsem žádná odvážná školačka, abych si neudělala obrázek, o tom, co se tu děje. Hezký den!

Ewwa ( 15. dubna 2020 22:29 )

Víte, on jde vždycky jako první "žádat" ten gauner, vidím že je zbytečné vám něco vysvětlit, proč má stát teď vyplácet podnikatelům, kteří a to je hodně z nich státu neodváděli daně nebo jen část, stát ja nezajímal, kdyby to byli podnikatelé, živnostníci, jako byli ještě před druhou světovou válkou, kteří pracovali dobře a poctivě a věděli, že musí také počítat a myslet na zadní kolečka. Tito se plně spoléhali na stát a teď ještě dokonce obviňují stát, že je ničí! Podnikat je riziko a se vším, i nějakou katastrofou oni musí počítat. Tomu se říká, riziko podnikání! Podstoupili to riziko a státe postarej se o nás! Ano, důchodci mají důchod, oni celý život taky pracovali, ovšem ten důchod je asi tak ve velikosti kapesného podnikatele! Tady se jich několik chlubilo, že jdou na večeři a klidně za ní zaplatí 15 OOO,-Kč! Takový důchod nemá mnoho důchodců! Musejí si poradit, důchodci, oni nenastavují ruku, státe starej se! Dej!

Ewwa ( 15. dubna 2020 18:54 )

Všichni měli možnost začít podnikat, ale né každý na to má buňky a tak nezačal podnikat, jiného by to třeba nebavilo nebo na to neměl věk nebo i ty peníze, jak zmiňujete! Ale to neznamená, že lidé, kteří nepodnikají, jsou závistivci, zrovna tak, někdo chtěl chatu, někdo chalupu a někdo třeba ani náhodou! Proč lidi napadáte a máte je jen za závistivce a hlupáky? Někteří podnikatelé a to nejvíc, ti drobní, začali podnikat a v klidu a někteří podnikatelé si ze všeho nejdřív pořídili drahé auto a začali se chovat, že oni jsou někdo! Tohle já považuji za hrůzu a tací, jako první se hlásí o ; státe dej! Stát si žádnou epidemii neobjednal, proč osočují stát, že k vůli němu zkrachovali? Spousta lidí nemá ani z daleka takový majetek, jako tito podnikatelé a nedostanou od státu žádné peníze, ani o ně nežádají, ale obávám se, že tohle vy nejste schopen pochopit! Doktoři, sestřičky, hasiči, záchranáři padají na hubu a nedovolí si žádat na státě, dejte nám peníze!!! A co staří lidé, i oni musí vyjít z penzí, protože žádnou vilu u moře nemají a tudíž jí ani nemohou prodat!

Ewwa ( 15. dubna 2020 17:21 )

Chudáci podnikatelé, oni jsou na tom mnohem hůře, než lidi co pracují, aby se ti podnikatelé mohli hlásit o 30 000,-Kč příspěvky, na jejich podporu! Proč neprodají své některé majetky, vily u moře....., to né, oni si raději založí účet v bance a lidem doporučí, posílejte nám peníze, my jsme chudáci, my nemáme peníze......., nepodnikej a běž se živit prací, neživ se zlodějnou, Pohlreichu, třeba ty!

TomasLB ( 15. dubna 2020 14:43 )

přesně tak, podnikatelé jsou jako zemědělci...stále papírově ve ztrátě a stále chtějí dotace...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud