Pražská zvířecí nemocnice v nouzi. Kvůli koronaviru dochází finance i krmení, hrozí její zánik

Autor: diz - 
11. dubna 2020
06:00

Teprve loni se na rozmezí pražských Vysočan a Libně otevírala Záchranná stanice pro divoká a exotická zvířata, která dlouhá léta působila v Jinonicích. Téměř o rok později stojí zvířecí nemocnice na pokraji zkázy. Důvodem je současná pandemie covid-19, která má bohužel až takto dlouhé prsty. Stanice totiž v jejím důsledku přišla o pravidelné příspěvky od dárců.

Záchranná stanice pro pro divoká a exotická zvířata totiž není ani městskou, ani státní organizací. Žádné příspěvky či dotace v tomto ohledu nedostává, a spoléhá se tak výhradně na pomoc druhých, tím spíše, že se jedná o ryze dobrovolnou nevýdělečnou činnost Věry Aladzasové-Přibylové, která v čele stanice dlouhá léta stojí. Ta pro Blesk.cz promluvila, jak se věci mají.

Lidé sami nemají z čeho brát...

„Bohužel jsme kvůli současné situaci přišli o velkou část sponzorů a dárců, kteří nás několik let drží nad vodou,“ vysvětluje Přibylová. „Lidé kvůli současným omezením přišli o práci a nemají příjmy. To, co mají, se jim pochopitelně hodí pro vlastní obživu, takže příspěvky, ze kterých jsme živi, se nám zkrátka nedostávají.“

Věra Přibylová je zakladatelkou a dlouholetou vedoucí záchranné stanice. O první zvířátka se starala ještě jako malá.Věra Přibylová je zakladatelkou a dlouholetou vedoucí záchranné stanice. O první zvířátka se starala ještě jako malá. | Tonda Tran

Kromě finančních darů také záchranná stanice, kde se starají o zhruba 200 zvířat, začíná pomalu postrádat i krmení, které lidé tu a tam do Vysočan nosili. „Vždy jsme moc vděční za jakékoliv ovoce nebo zeleninu, popřípadě různé druhy zrní jako proso, kukuřice nebo slunečnice. A pak také konzervy pro kočky, na kterých si pochutnávají sojky, havrani, straky či ježci,“ vysvětluje Přibylová.

Domov krále zvířat

Situace je o to složitější, že zatímco spousta profesí, živností a podniků kvůli koronaviru musela svůj provoz přerušit, a lidé jsou povětšinou zavření ve svých domovech, v případě volně žijících zvířat jde život dál. A tak jako normálně, i v těchto dnech lze na ulicích Prahy potkat nějaké to poraněné zvíře či opuštěné mládě, o které se stanice v případě nutnosti postará. K takovým ale za poslední dobu přibývá i mnoho opuštěných domácích zvířat.

Hodně lidí se jich teď zbavuje proto, že se bojí kvůli koronaviru. Myslí si, že by ho zvířata mohla přenášet a nakazit lidi, tak je prostě někde jen tak nechají,“ kroutí hlavou Přibylová. Zdomácnělá zvířata ve volné přírodě pochopitelně nemají příliš šancí na přežití. Nezřídka se to týká například králíků. Dílem náhody se ale do péče paní Přibylové dostal také lev! Toho obdržela od chovatele šelem, který si s ním už nevěděl rady, a tak o něj dbá v kleci na medvědy.

Mezi desítkami nejrůznějších holubů, ježků, králíků, sov nebo kachen má dominantní postavení lví samec Leon, který odmala vyrůstal v lidském prostředí. Péči o něj převzala Věra Přibylová po chovateli šelem.Mezi desítkami nejrůznějších holubů, ježků, králíků, sov nebo kachen má dominantní postavení lví samec Leon, který odmala vyrůstal v lidském prostředí. Péči o něj převzala Věra Přibylová po chovateli šelem. | Markéta Zelená

Každá pomoc dobrá

Vystačíme si s málem,“ říká Přibylová s tím, že k chodu stanice, která se stará o všechna zvířata v nouzi z Prahy a jejího okolí, opravdu nepotřebuje nějaké horentní sumy. „Stačí opravdu to, co je nezbytné k tomu, abychom se o zvířata mohli starat, protože bez financí nebo krmení to opravdu nejde.“

Zastání v těžké situaci zatím nalezla zatím u pár pražských politiků. Předseda Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) stanici poskytl nejrůznější potraviny pro obživu zdejší nemocné a opuštěné zvěře. „Žijeme v těžké době, kdy si musíme všichni navzájem pomáhat. Lidé jsou k sobě solidární, ale nesmíme zapomínat na zvířata,“ uvedl k tomu. A ač stanice nesídlí v „jeho“ městské části, přispěl na její chod 5 000,-Kč i místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). „Pomůže ale i obyčejná stokoruna, kterou lidé mohou v této těžké době postrádat. Každá pomoc pomůže,“ uzavírá Přibylová.

Jestliže vám není život opuštěných, poraněných – a to mnohdy i doživotně – zvířátek lhostejný, můžete na provoz záchranné stanice přispět i vy, a to pomocí transparentního účtu: 5680246399/0800.

Ocicko ( 28. května 2020 09:20 )

Také chci přispět,je tam transparentní účet bez variabilního symbolu.

liskabystrouska ( 11. dubna 2020 08:27 )

Chudaci zvirata...kam jim poslat prispevek?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud