Kalousek: „Jsem osel.“ Promořování Babiš odmítl. Stav nouze do 30. dubna a 25 tisíc pro OSVČ

Aktualizováno -
7. dubna 2020
22:52
Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK - 
7. dubna 2020
06:50

Poslanci kvůli pandemii koronaviru schválili prodloužení stavu nouze do 30. dubna. Zamítli přitom vládní návrh - do 11. května. Dlouhou debatu o tomto opatření provázely i četné hádky, schytával to často ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). S projevem opět vystoupil Andrej Babiš (ANO), on i Jan Hamáček (ČSSD) poslancům řekli, že je stav nouze nijak netěší a hájili přísná vládní opatření. Vicepremiérka Alena Schilllerová (za ANO) se vydala hájit kritizovanou „Pětadvacítku“ – příspěvek 25 tisíc korun pro živnostníky, který však nechala předělat pozměňovacím návrhem ke zdařilejšímu výsledku, jak kvitovala i opozice. Návrh ODS na navýšení na 30 tisíc korun však neprošel. To Miroslava Kalouska (TOP 09) zradily během vystoupení nejprve telefon, který mu začal zvonit, a poté i vlastní pozornost, když se omylem vyjadřoval k jinému bodu, což glosoval slovy, že je osel. Dění v Poslanecké sněmovně jsme v úterý sledovali na Blesk.cz online.

  • Schůzi ve Sněmovně 7. dubna předcházela mimořádná schůze z 23. března, na které prošla šestice vládních opatření včetně ošetřovného do 13 let věku dětí a po celou dobu stavu nouze či navýšení schodku rozpočtu na 200 miliard. Jednání provázely např. potíže Miroslava Kalouska (TOP 09), který se dusil v roušce.
  • I tentokrát vládní návrhy povětšinou prošly. Až na ten hlavní. 5,5hodinová diskuze se rozpoutala kolem návrhu ze Strakovy akademie na prodloužení stavu nouze do 11. května. Poslanci jej odmítli, shodli se totiž na prodloužení pouze do 30. dubna. Andrej Babiš (ANO) však dopředu avizoval, že s posunutím souhlasí. Jan Hamáček (ČSSD) se marně snažil poslance přesvědčit o prodloužení o měsíc.
  • Babiš ve svém projevu před poslanci k nouzovému stavu upozorňoval: „Samozřejmě vím, že pro občany není tento stav vůbec jednoduchý. Je to složitá situace každý den pro nás všechny.“ Uvedl, že nemůže slíbit, že o prodloužení žádá naposledy.
  • Babiš rovněž odmítl možnost promořování Česka, o které v pondělí mluvili epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Chci tady ještě jednoznačně a definitivně vyvrátit spekulace o tzv. promořování populace a volání po rychlém uvolnění plošných opatření,“ uvedl premiér a dodal: „Promoření možná vypadá snáze a rychleji, ale cena, kterou bychom za tento experiment platili, je příliš vysoká. My cestou promořování nepůjdeme.“
  • Hamáček se ve Sněmovně rozzuřil. A za svá rázná slova sklidil potlesk. „Já si jenom vyprošuju ty poznámky, že se nám nouzový stav líbí. Paní kolegyně, nelíbí. Já bych byl strašně rád, abych se nemusel bát o své příbuzné, abych se nemusel bát o svou rodinu, aby už to tady skončilo. Ale ono to zatím neodešlo. A jestli si myslíte, že si to užíváme, jak spíme tři, čtyři hodiny denně a snažíme se řešit krizi, která na nás spadla a nikdo před námi ji řešit nemusel? Já si to fakt neužívám. Tak si vyprošuji tyhle poznámky,“ říkal před poslanci.
  • Hamáček také upozorňoval: „Určitě uděláme celou řadu chyb, i já jsem celou řadu chyb udělal a za spoustu chyb jsem se omluvil.“ Dodával však, že žádná jiná vláda ČR v takové situaci nebyla.
  • Ministr Vojtěch slíbil po Velikonocích plán rozvolňování opatření. „My ho připravíme, my ho představíme, dal jsem kolegům za úkol, abychom po Velikonocích ten plán měli připraven,“ slíbil.
  • Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) prosadila po výraznější úpravě původně hojně kritizovaného návrhu jednorázový příspěvek až 25 tisíc pro OSVČ. ODS neuspěla s navýšením na 30 tisíc.  Vyplácet se tak má 500 korun za den.
  • Své návrhy uhájila i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Prosadila novely týkající se některých dávek a také komunikace nezaměstnaných s úřadem práce.
  • Opoziční kritik Kalousek v úterý narazil opět na úsměvné obtíže. Nejprve mu zazvonil u řečnického pultíku telefon. Poté se omlouval, že je osel - a to kvůli tomu, že vystoupil s připraveným proslovem, ale k jinému návrhu. Za chodu se totiž měnil odhlasovaný program schůze, čehož si nepovšiml.
  • Dění kolem koronaviru v Česku sledujeme ONLINE zde.

Sněmovna o koronaviru
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
08:56
7. 4. 2020

Foldynu pozlobila rouška. Vzpomněl Zemana a tepal ČSSD

Také Jaroslava Foldynu pozlobila rouška.  Během jeho slov mu neustále padala. „Já jsem požádal o vstup do klubu SPD,“ uvedl Foldyna.

„30 let jsem v sociální demokracii byl, já jsem vlastně v roce 89 sociální demokracii spoluobnovoval se svými kolegy. Obnovoval jsem politickou stranu, která v té době dělala politiku pro dolních 10 milionů, jak říká s oblibou pan prezident. Byl to také pan prezident, který jasně vyprofiloval ČSSD jako stranu, která respektovala národní zájmy, a stranu, která v sobě sdružovala i myšlenku odpovědnosti k této zemi. To je velký rozdíl mezi sociální demokracií dneška, která usiluje o rozpuštění této země v rámci EU,“ uvedl Foldyna, podle kterého ho zvláště skupina mladých sociálních demokratů označovala za xenofoba, nacistu, fašistu apod. „Já jsem se nezměnil, změnila se sociální demokracie,“ dodal.

Rouška pozlobila na tiskovce i Jaroslava Foldynu, který je nově členem poslaneckého klubu SPD (7.4.2020)
08:44
7. 4. 2020

S SPD na tiskovce poprvé nechybí ani bývalý člen ČSSD Jaroslav Foldyna v maskáčové roušce, který tak nově kryje záda Tomiovi Okamurovi. Foldyna se nově stal členem poslaneckého klubu SPD.

Poslanci hnutí podpoří prodloužení nouzového stavu „na nezbytně nutnou dobu“ - tedy pouze do konce dubna a v průběhu dubna vyhodnocovat situaci. Obvinil šéfa ČSSD Jana Hamáčka, že v prodloužení do 11. května byla z jeho strany politika. „Původní vládní návrh nebyl na nezbytně nutnou dobu,“ podotkl.

„Už dochází k masovému propouštění,“ upozornil Okamura. „Vláda peníze má, jenom těmi nedostatečnými návrhy a určitou pomalostí, laxností, lidé přicházejí o práci, nebo se dostávají do neuvěřitelně složitých sociálních situací, kdy nemají na nájmy a mají další problémy. Ohledně živnostníků za 50 dní nouzového stavu my navrhujeme, aby měli celkem 40 tisíc korun. Vláda si neuvědomila, že živnostníci mají další náklady nejenom na nájmech, ale i na zboží,“ dodal Okamura.

08:35
7. 4. 2020

Na řadě je komunistické duo Vojtěch FIlip a Pavel Kováčik (KSČM). „Když se začalo diskutovat o tom, kdo by měl dostat státní vyznamenání, tak já bych měl takový speciální návrh, abychom vyznamenali spíš Hygienickou službu ČR, která v jednotlivých krajích reálně odpovídá za tu situaci, Hasičský záchranný sbor, policisty a samozřejmě zdravotníky, ať střední zdravotní personál, nebo lékaře, protože si za tu práci ve stavu nouze státní vyznamenání zaslouží,“ rýpl si Filip s narážkou na slova prezidenta Zemana a Řádu Bílého lva pro Romana Prymulu. 

KSČM podpoří prodloužení stavu nouze do 30. dubna. „Nikoli že bychom nechtěli vládě dát volnou ruku do 11. května, ale jsme přesvědčeni, že většina ekonomických opatření, která byla na minulé speciální schůzi k pandemii, se vztahovala na březen a k datu 30.4.,“ vysvětlil. Sněmovna by pak v závěru dubna rozhodovala, zda stav nouze prodloužit na celý květen, nebo jeho část.

„Na rozdíl od sousedů jsme přece jen tu situaci zvládli,“ pochválil Filip vládu s narážkou na situaci v Rakousku. „Děkuji předsedovi, že mi nechal prostor i v těch vyznamenaných, protože já k nim rád přidám ještě jednu frontu, bojovou frontu v této válce proti koronaviru, a to jsou pokladní v supermarketech. To je ta 1. linie toho přímého kontaktu s potenciální možnou infekcí. Ti lidé to nesou velmi statečně a slouží úplně stejně statečně jako lékaři, policisté, záchranáři apod. Není to žádná legrace,“ dodal Kováčik.

Zleva šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik a předseda strany Vojtěch Filip na zasedání Sněmovny v době koronavirové krize (7.4.2020)
08:21
7. 4. 2020

„Pak tady máme dvě procenta obyvatel, kteří na to kašlou, kteří to nechápou,“

postěžoval si Onderka (ČSSD) na to, že ne všichni dodržují daná opatření. Je přesvědčen o tom, že 98 procent obyvatel dodržuje pravidla. „Všichni jasně pochopili, že je potřeba používat ochranné pomůcky, že je potřeba tu situaci krizově řešit takovým způsobem, aby ta nemoc co nejrychleji zmizela,“ dodal. Jeho samotného rouška však trochu pozlobila a sklouzla mu z nosu.

Tiskovka ČSSD před jednáním Sněmovny: Chvojka, Valachová a Onderka v rouškách.Poslednímu jmenovanému rouška z nosu sklouzla (7.4.2020)
08:19
7. 4. 2020

„Ano poctivému placení dluhů, ale ne dlužnímu otroctví. Nechceme, aby tato nadcházející hospodářská krize byla ještě desetinásobně, stonásobně horší, než ta v roce 2009,“

podotkla poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) na tiskovce před jednáním Sněmovny. „Na mě se už obrací řada lidí, kteří se ocitli na překážkách doma, mají snížené přjíjmy, že dochází k obstavování účtů. Jsou ze dne na den bez prostředků,“ upozornila a představila návrh, „aby bylo možné jednorázově vyplatit minimální mzdu nebo průměrný důchod tak, aby si člověk mohl během jednoho měsíce všechno uspořádat, odblokovat účet, zkrátka všechno zařídit“. „Doufám, že toto přirozené dobrodiní v těžké době pro lidi prosadíme,“ dodala Valachová.

08:13
7. 4. 2020

Roman Onderka (ČSSD) připomněl stejně jako Kalousek včerejší jednání rozpočtového výboru. „My jsme velice rádi, že paní ministryně financí Schillerová přehodnotila parametry a následně celý koncept podpory živnostníků,“ uvedl Onderka. „Tato pomoc pro živnostníky bude v daleko větší míře, než byla v prvopočátku,“ míní. Jednotlivé parametry se dnes ještě proberou, uvedl s narážkou na další pozměňovaí návrhy u OSVČ.

„Sociální demokracie v těchto případech podpoří skutečně ty návrhy, které pomohou zachovat zaměstnanost, které pomohou živnostníkům, aby se následně po ukončení této pandemie - což všichni doufáme, že bude v co nejkratší době - aby se mohli vrátit ke své činnosti,“ slíbil Onderka. Opozice si po minulém jednání Sněmovny stěžovala na to, že žádný její pozměňovací návrh přijatý nebyl - byly přijaté pouze návrhy poslanců z ANO a ČSSD.

08:07
7. 4. 2020

Kolotoč tiskovek ve Sněmovně před jejím úterním jednáním se točí dál, na tiskovku ČSSD dorazili Jan Chvojka, Kateřina Valachová a Roman Onderka. „Dnes a nejspíše i zítra jsou před námi velmi důležité schůze této Sněmovny, které by se měly snažit pomoci lidem a firmám, které se kvůli koronaviru dostali do problémů,“ upozornil Chvojka.

„My si myslíme, že je potřeba, abychom nadále byli velmi opatrní. Ukazuje se, že ta vládní opatření fungují. Nějaké zásadní velké rozvolňování či také promořování není úplně na místě. Velké rozvolňování by znamenalo velké riziko nárůstu ať už mrtvých, nebo nemocných,“ pokračuje Chvojka a hájí návrh na prodloužení nouzového stavu o měsíc.

„Máme za to, že ten jeden měsíc je logický a je nutný. Nouzový stav umožňuje např. to, aby náš stát, ministerstvo vnitra mohlo nakupovat ochranné prostředky, kterých je bohužel stále na českém trhu velmi málo, musíme nakupovat v zahraničí a potřebujeme samozřejmě právní rámec, který nejde zpochybnit a ten nouzový stav ho dává. My doufáme, že žádný z poslanců, poslankyň nechce ohrozit zdraví našich obyvatel či jejich životy a to, že osoby nebudou mít ochranné prostředky - roušky, respirátory. Domácí produkce bohužel nestačí,“ uvedl šéf poslanců ČSSD.

„My jsme rádi, že v čele Ústředního krizového štábu je náš předseda, ministr vnitra Jan Hamáček,“ dodal k výměně Hamáčka za Prymulu.

Zleva šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, místopředsedkyně strany Kateřina Valachová a první místopředseda ČSSD Roman Onderka na zasedání Sněmovny v době koronavirové krize (7.4.2020)
07:55
7. 4. 2020

Poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který je nově členem Ústředního krizové štábu, uvedl: "Pokud se týká dalšího prodloužení, tady už jsme určitým způsobem obezřetní. Vnímáme, že epidemiologická situace je v tuto chvíli poměrně příznivá, na druhé straně vnímáme i rizika toho, že se to může ještě nějakým způsobem změnit. Nicméně jsme přesvědčeni, že není důvod prodlužovat nouzový stav o dalších 30 dní. Jsme připraveni prodloužit nouzový stav o 14 dní."

Připomněl, že Sněmovna má řádně zasedat od 21. dubna, kde by se mohlo jednat v případě zhoršení situace o dalším prodloužení. "Každý další den nouzového stavu výrazným způsobem ztěžuje situaci českým občanům," podotkl.

A zmínil i potíž z lékařského hlediska. "My jsme české zdravotnictví dostali do stavu hybernace. Bojujeme s koronavirem a všechno ostatní kromě těch nejakutnějších případů šlo určitým způsobem stranou. Já to nekritizuji, je to v pořádku. Ale to, že odkládáme některé operační výkony, že odkládáme některé další léčebné procesy, tzv. subakutní, to určitě lze chápat a je to v pořádku. Dva, tři, čtyři týdny, to není problém. Ale my už se dostáváme do určitého bodu zlomu, kdy už se budeme muset bavit o tom, zda rizika pro některé pacienty s těmi dalšími chorobami, které nezmizely z české populace, jestli to další odkládání výkonů pro ně není větším rizikem, než nákaza koronavirem," upozornil Kaňkovský.

07:45
7. 4. 2020

Marian Jurečka (KDU-ČSL) děkoval Aleně Schillerové (za ANO), že "velkou část těch připomínek a apelů nakonec vyslyšela" a připravila komplexní pozměňující návrh k OSVČ. "Je tady ještě stále mnoho malých podnikatelů, kteří jsou důležití ve společnosti, kteří jsou důležití pro firmy. Každý z nás potřebujeme svého živnostníka. Svoji kadeřnici, instalatéra, opraváře atd., " upozornil.

Lidovci chtějí podpořit i ty, kteří provozují řádně a poctivě svou činnost jako OSVČ na vedlejší činnost. "Píšou nám desítky lidí, pro které i tato část příjmů je důležitá. Pro rodinu, pro děti. A na ně se zatím úplně zapomnělo. Je to zhruba 480 tisíc lidí. Tito živnostníci řádně platí své daně, řádně platí své odvody. My máme připraven pozměňovací návrh, který těmto lidem dává aspoň polovinu částky, kterou vláda  přiznává těm, kteří jsou jako OSVČ na hlavní činnost," dodal Jurečka s tím, že se zapomíná i na nejmenší s.r.o.

Zleva poslanec Jiří Mihola místopředseda strany Jan Bartošek, poslanec Stanislav Juránek, poslanec Vít Kaňkovský, předseda strany Marian Jurečka a poslanec Marek Výborný na schůzi Sněmovny v době koronavirové krize (7.4.2020)
07:42
7. 4. 2020

"Nechceme násilně vstupovat do soukromoprávních vztahů, ať už to jsou nájmy, nebo finanční služby. Vždy v dobré víře chcete něco rychle zregulovat, a ono se vám to tady vyboulí,"

upozornil Miroslav Kalousek (TOP 09). "Pokud nás všechny asociace ať už bank, nebo pojišťoven ujišťují, že mají všechny systémy nastaveny tak, že to stihnou, aby jednaly se všemi skutečně poškozenými koronavirem, tak není žádný důvod podle nás upravovat to zákonem. Navíc hrozí značné riziko zneužití. Když to uděláme zákonem, tak se s tím sveze samozřejmě spousta problémových dlužníků, kteří vůbec koronavirovou krizí poškozeni nejsou. Zdroje jsou příliš vzácné, musíme pomáhat těm, kteří byli skutečně poškozeni," dodal Kalousek.

07:30
7. 4. 2020

"Moc dobře víme, jaká je situace v domovech pro seniory,"

podotkla Pekarová Adamová (TOP 09). "Současná situace samozřejmě dopadá na všechny občany, je nutné řešit náhledy ekonomické, pomoc, která od státu má přijít," pokračuje. A připomněla pozměňovací návrhy, které opozice prosazuje. "Opatření, která přináší vláda, považujeme za nedostatečná. Co se týče Pětadvacítky (25 tisíc korun pro OSVČ, pozn. red.), tam jsme jednoznačně přesvědčeni, že má tato podpora vzrůst. Že má být 30 tisíc korun a že má pokračovat i po 30. dubnu, protože ji mnozí zřejmě budou potřebovat právě i delší dobu," upozornila.

"Je nutné všem těm, kteří teď přemýšlejí, jestli ještě vůbec budou dál svoji živnost provozovat, dát jakousi minimální jistotu toho, že je stát nenechá na holičkách," apelovala Pekarová Adamová a představila návrh, podle kterého mají být OSVČ a malým firmám hrazeny fixní náklady - nájmy ve výši 100 procent, pokud museli provozovnu úplně zavřít, nebo 80 procent, pokud mohla ve velmi omezeném režimu fungovat dál.

"Např. pokud je to restaurace, která má okýnko k vydávání take away, tak je možné žádat o 80 procent, pokud je to restaurace, hospoda, které jsou úplně zavřené, tak je to 100 procent nájmů. Ty nájmy jsou strašně důležité. Vláda se snaží řešit situaci přenesením břemene z nájemců na pronajímatele, na vlastníky a to považujeme za nebezpečné, vytvoří to dominový efekt, který způsobí v budoucnu problémy ještě většímu množství lidí," popsala.

07:23
7. 4. 2020

Na tiskovku TOP 09 dorazili šéfka Markéta Pekarová Adamová a předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek v černých rouškách. Ani Topka nechce prodloužit nouzový stav do 11. května, ale maximálně do 30. dubna. I TOP 09 chce slyšet důvody, "co chce vláda tím dosáhnout". 

"Chceme vědět, jaký je plán - ať už krátkodobý, nebo dlouhodobý. Chceme znát jednotlivé scénáře vývoje," podotkla Pekarová Adamová. "V posledních dnech nejenom získáváme pocit, že takový plán neexistuje, ale že vláda spolu ani nekomunikuje. Na jedné straně pan ministry Vojtěch s panem Prymulou a na druhé straně pan ministr Hamáček s panem premiérem se nedokáží shodnout, jak dále postupovat v oblasti uvolňování restrikcí a jestli tzv. promořovat naši společnost. To jsou přece naprosto zásadní věci, na kterých musí být jasná shoda," upozornila.

Předsedkyně Markéta Pekarová Adamová a poslanec Miroslav Kalousek (oba TOP09) na zasedání Sněmovny v době koronavirové kriize (7.4.2020) Předsedkyně Markéta Pekarová Adamová a poslanec Miroslav Kalousek (oba TOP09) na zasedání Sněmovny v době koronavirové kriize (7.4.2020)
07:13
7. 4. 2020

"Opět se nám nelíbí ten styl komunikace. Pan doktor Prymula, který dlouhodobě hovoří za odbornost vlády, mluví o rozvolňování a poté se objeví dvě dementující informace od premiéra a vicepremiéra. Bylo by dobré, aby občanům byly dávány jasné informace, aby věděli, co je v těch příštích týdnech čeká a za jakých kritérií. Takováto komunikace spíše svědčí o tom, že vláda sama nemá jasno, nemá věc prodiskutovanou," míní šéf STAN Rakušan. "Včera ty nejasnosti byly veliké," narážel i na spory o promořování Česka.

Vyzval pak na větší zaměření se na seniory. "Stále ještě nemáme všechna sociální zařízení vybavena těmi nejlepšími pomůckami. Zaměřme se na to, že masově protestujeme personál i klienty všech sociálních domů v ČR," vyzval s tím, že je třeba se zaměřit i na seniory, kteří zůstali doma. "U té ostatní populace jsme pro postupné uvolňování opatření," dodal.

07:07
7. 4. 2020

"Vy jste zvyklí na tiskové konference pana premiéra v pět hodin, takže pro vás to nic nezvyklého neni,"

rýpl si na úvod tiskovky STAN Vít Rakušan. "Odmítáme prodlužování nouzového stavu o 30 dní, jak původně vláda navrhla. Nouzový stav je velmi mimořádné opatření, které se samozřejmě úzce dotýká života lidí v naší zemi, omezuje je na mnohých právech, a pokud ho máme prodlužovat, tak potřebujeme jasná data, jasné informace, ze kterých budeme vycházet," upozornil.

Chce od vlády slyšet kritéria, podle kterých se prodlužovat nouzový stav má, či nikoli. Podle Rakušana by bylo třeba zveřejňovat počty nakažených u nejohroženější skupiny - seniorů. Hraniční hodnota u nich je 22 procent nemocných v rámci všech nemocných, Rakušan uvedl, že nyní je z nemocných 18 procent seniorů. "My se ptáme, kam má nouzový stav vést, jak dlouho tady má trvat a jaká jsou jeho kritéria," podotkl.

Prodloužení do 30. dubna označil za krajní variantu a bude to prý naposledy, kdy STAN podpoří takto dlouhé prodloužení. Prodloužení o 30 dnů označil za "bianco šek" a dobu příliš dlouhou. "Nouzový stav je výjimečné období, výjimečný stav a měl by se vždy prodlužovat na dobu nezbytně nutnou," dodal.

Zleva místropředsedkyně Věra Kovářová, předseda Vít Rakušan a místopředseda Jan Farský na zasedání Sněmovny v době koronavirové krize (7.4.2020)
06:50
7. 4. 2020

Společné návrhy opozice na podporu OSVČ a menších firem potěšily Miroslava Kalouska (TOP 09). "Usilovná práce minulého týdne přináší ovoce: Všechny demokratické opoziční strany se spojily ke společným návrhům na pomoc malým a středním podnikatelům. Právě ti jsou budoucností české ekonomiky. Snad to pochopí i vládní poslanci. Držte nám palce," vzkázal před úterním jednáním Sněmovny na facebooku.

06:47
7. 4. 2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí odstartovala program Antivirus na podporu firem, aby nepropouštěly své zaměstnance. Na vyplácení náhrad mezd a další výdaje tohoto "drahého programu" Maláčová jen za březen chce vydat 11 miliard, za duben pak patrně dvojnásobek.

Maláčová avizovala, že o části Antiviru bude jednat právě i úterní Sněmovna. „My v tuto chvíli máme v Poslanecké sněmovně (...) novelu zákona o zaměstnanosti, kde po dobu stavu nouze chceme tzv. bezdlužnost na chvíli vypnout tak, aby na příspěvky z programu Antivirus dosáhly všechny firmy. Protože těch, kteří nemají tzv. bezdlužnost naplněnou, je zhruba čtvrtina,“ upřesnila Maláčová a upozornila: „Neznamená to, že zaměstnavatelé si nemají plnit své závazky. To netvrdíme. Jen říkáme, že po celou tuto dobu, kdy bude platit to mimořádné opatření, nebudeme ten doklad vyžadovat.“   

Video Maláčová o koronaviru: Boj proti propouštění a rostoucí nezaměstnanosti. Firmám pomůže Antivirus - ČTK
Video se připravuje ...
06:44
7. 4. 2020

Opoziční strany se také shodují v tom, že jsou ochotny podpořit prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Požadují ale, aby vláda jasně řekla, jak hodlá dál postupovat a za jakých podmínek se budou uvolňovat restrikce.

Shodně přitom odmítají vládní požadavek, aby se nouzový stav prodloužil o 30 dnů, tedy do 11. května. Podle nich lze v případě potřeby postupně hlasovat o prodlouženích o další krátké časové úseky.

06:42
7. 4. 2020

Dalším ze společných opozičních opatření je návrh na to, aby stát uhradil nájmy provozovatelům, kteří museli kvůli vládnímu nařízení přerušit činnost. Provozovnám, které musely úplně zastavit činnost, by měl stát platit plný nájem, těm, které provoz výrazně omezily, 80 procent nájmu. "Jen tak zajistíme, že živnosti budou provozovány dále, že se z nich nestanou další klienti úřadu práce," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

06:39
7. 4. 2020

Opoziční strany v pondělí navrhly navýšení podpory pro živnostníky o 5 tisíc na celkových 30 tisíc korun. "Rozdíl 5000 korun může rozhodovat, zda se živnostníci vrátí ke svým živnostem a stát o ně nepřijde," upozornil místopředseda ODS Martin Kupka.

Opozice rovněž prosazuje podporu pro lidi, kteří byli zaměstnáni na dohodu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš je označil za nejohroženější skupinu, protože jsou prvními, s kým zaměstnavatelé rozvazují pracovní poměry, a protože na ně dosud vláda nemyslela v žádném z navržených kompenzačních opatření. Opozice proto navrhuje, aby měli nárok na jednorázovou podporu 15 tisíc korun za stejných podmínek jako živnostníci.

06:36
7. 4. 2020

Na příspěvek 25 000 Kč od státu určený osobám samostatně výdělečně činným by mělo dosáhnout víc lidí. Upravený návrh vlády podpořil sněmovní výbor.

06:30
7. 4. 2020

Dobrý den, po schůzi 23. března, na které došlo ke schválení mj. navýšení schodku letošního rozpočtu na 200 miliard či prodloužení ošetřovného kvůli dětem, které musely během pandemie koronaviru zůstat doma, se poslanci 7. dubna od 10:00 sejdou opět k projednání vládních návrhů - ve stavu legislativní nouze je čeká hned několik nápadů vládní koalice. A i dnes budeme sledovat sněmovní dění na Blesk.cz online.

Kolečko tradičních tiskovek začíná netradičně už v 7:00. Na plénu bude Alena Schillerová (za ANO) mj. hájit pomoc pro živnostníky - Pětadvacítku, tedy 25 tisíc pro ty, které zasáhla pandemie. Vláda však především navrhla prodloužení stavu nouze do 11. května. Opozice nesouhlasí, zaznívají hlasy pro prodloužení maximálně do 30. dubna.

 

nespokojeny ( 10. dubna 2020 19:43 )

Opoziční strany a především ODS tlačily nesmyslně na vládu a s částkou 25tis. zbytečně vyházeli neoprávněné finanční náhrady.
Podpora 25.tis. měla mít nějaká pravidla. Kdyby měla pravidla, tak ti kteří oprávněně mají problémy mohli dostat více peněz.
Takto se rozdalo mnoho těm, kteří vůbec nemají žádné problémy, ztráty.
Mám to ve svém okolí i v rodině. Na otázku budete žádat? Odpovídají proč bychom nežádali,když je možnost, a jsou blbí. To tu ještě nebylo a už nebude.
Peníze zadarmo - samozřejmě pro některé, ale pro velkou část.
Ti co je nutně potřebují a mají doložitelný nárok dostanou 25.tis., což mnohdy nestačí. Paradox - škoda.

pindal ( 8. dubna 2020 20:05 )

Já tomuto věřím,ale co dělat,když nemáme nikoho kdo by nás zhodnotil.Možná Babiš,podnikatel, si uvědomuje naší hodnotu.Kromě toho,je schopen se s námi rozdělit.
Krom toho i to co získá,za to nás zaměstná.Proto ho v Bruselu nemají rádi,já osobně mu věřím.Je až moc tolerantní a neví kolikrát,i když by rád vyhověl všem,jak má odpovědět těm kteří využívají každé nespokojení jedinců.On má klapky na očích,jede do předu a blbosti ho nezajímají.Já osobně bych mu dal další šanci a on nás vytáhne z bídy,ale nehledejte na něm každou nesrovnalost,je to jenom člověk,který nás je schopen vytáhnout z materiální bídy.Ovšem duchovní bída je jiná záležitost.

Milan Šmid ( 8. dubna 2020 13:22 )

TAK TO DOPADLO POD VEDENÍM PRAVICE, HAVLISTŮ A CHARTISTU !!!!!!!!Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce data z Euro státu i z jiných renomovaných zdrojů a došel k jednoznačným závěrům. Nyní varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, prý přímo škodí. Článek publikoval uznávaný ekonom Piketty už v lednu, nyní nicméně v Česku jeho překlad začal obíhat po sociálních sítích.

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí nedostatku vděčnosti za obrovské sumy veřejných peněz, které ze svých daní posílají na východ. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly. Ve skutečnosti, když se podíváme na čísla, mají ti Češi a Poláci pravdu. Po kolapsu komunismu se postupně západní investoři (především Němci) stali majiteli významné části kapitálu v postkomunistické Evropě. Když vezmeme celkový objem fixního kapitálu (včetně budov), patří jim čtvrtina“ napsal v lednu letošního roku na svůj blog známý francouzský ekonom Thomas Piketty, který se zabývá otázkami příjmové nerovnosti. Jako nejvíce poražený stát z tohoto srovnání vychází jednoznačně Česká republika, což dokládá i přiložený graf.

Piketty přitom cituje data svého spolupracovníka Filipa Novokmeta. Výstižné je srovnání, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku. A kolik sem naopak přišlo na evrop-

ských dotacích. Podle oficiálních statistik Euro státu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách „odkloněno“ 7,6 procenta HDP. "V absolutních číslech

11karel11 ( 8. dubna 2020 10:27 )

Havlovci všechno zlikvidovali, co tu fungovalo.

11karel11 ( 8. dubna 2020 10:23 )

Ať se promoří Parlament a Senát. Je tam zbytečných až moc.
To by chtěli?

Ve Spojených státech podlehlo během úterý nákaze novým typem koronaviru Sars-CoV-2 téměř dva tisíce lidí, uvedla univerzita Johnse Hopkinse. Je to nejvyšší nárůst obětí za den od počátku krize. Na koronavirus ve Spojených státech dosud zemřelo téměř 13 tisíc lidí a země má 399 tisíc potvrzených případů infikování.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa