Pražská opatření kvůli koronaviru: Nové testovací místo jen pro řidiče a termokamery na úřadech

Autor: diz - 
3. dubna 2020
20:39

Další týden probíhající koronavirové pandemie přinesl další opatření a plány, kterými hodlá pražský magistrát řešit dopady virové nákazy. Především dojde ke zřízení nového testovacího místa na koronavirus, které bude formou drive-in. Praha také plánuje rozjet zásobování obyvatel moderními rouškami s nanofiltry, které budou vyráběné v České republice. Rozepře budí rozhodnutí ubytovat nakažené bezdomovce do Písnice.

V průběhu příštího týdne by do Prahy měla dorazit podle všeho poslední zásilka respirátorů FFP2 ze zahraničí. Jednat by se mělo konkrétně o milionové množství. Další ochranné pomůcky už si hlavní město hodlá obstarávat z „domácích“ zdrojů, což novinářům potvrdil náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

„Již dva týdny jednáme s ČVUT, Technickou univerzitou v Liberci a nově i s Ústavem chemických procesů Akademie věd, kde nám testují filtry z foukané taveniny či filtry s nástřikem nanovlákna. Ty chceme vkládat do látkových roušek,“ vysvětluje Hlubuček. Jejich spolehlivost co do ochrany by se měla pohybovat jako u respirátorů vyšší kvality. Podle Hlubučka je toto řešení lepší, než aby Praha nákladně skupovala respirátory ze zahraničí. „Jednáme již s několika výrobci,“ upřesnil.

Drive-in testování

Poslední dobou v Praze kolísá počet testovacích míst na koronavirus. Zatímco dříve byly k nalezení například v Thomayerově nemocnici či ve Fakultní nemocnici Motol, obě zdravotnická zařízení svá testovací stanoviště prozatím uzavřela. Stejně tak došlo i k přerušení testování ve žlutých lázních, které zřizoval magistrát. V současnosti se tak lidé mohou nechat testovat pouze na čtyřech místech (nemocnice Na Bulovce, Ústřední vojenská nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a zámeček Veleslavín) a dvou mobilních.

Nové testovací místo však magistrát zřídí od 6. dubna na pražském Výstavišti, a to celkem netradiční formou. Bude se jednat o drive-in, určeno tak bude nikoliv pro chodce, ale pro řidiče, popřípadě osádky vozidel, s výjimkou dětí do 10 let. „V provozu bude ve všední dny od 8 do 18 hodin. Očekávaná kapacita se bude pohybovat okolo 60 vyšetřených denně,“ sdělil ředitel Městské polikliniky Praha David Doležil.

Další testovací místa jsou podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) v plánu, nicméně záleží na kapacitách laboratoří, které odebrané vzorky budou zkoumat. „Příští týden by pro tyto účely mohly být poskytnuty laboratoře Akademie věd. Pokud ano, mohly by na to být navázány další odběrová místa,“ sdělil s tím, že nevylučuje znovuzprovoznění odběrového místa ve Žlutých lázních.

Ochrana úředníků

„Krizový štáb také doporučil, aby u vstupů do všech magistrátních budov byly instalovány termokamery,“ sdělil dále novinářům Hlubuček. Ty by měly odhalit riziko potenciální nákazy koronavirem hned v zárodku, díky sofistikovaným technologiím, které i s ohledem na venkovní teploty dokáží u konkrétního člověka rozpoznat, zda má či nemá zvýšenou teplotu.

Video U zadního vchodu magistrátu, který je v současnosti jediný používaný, je nově nainstalovaná kamera, která umí detekovat teplotu příchozích. Magistrát tím reaguje na zvýšení bezpečnosti zaměstnanců a vedení města. - Astat

„Je to určité zabezpečení pro zaměstnance magistrátu, protože jejich ochrana je důležitá. Neustále pracují pod tlakem, že přijdou do kontaktu s někým nakaženým,“ myslí si Hlubuček. Dosud je termokamerou vybavený vstup na magistrát, nově bude také ve Škodově paláci a v dalších budovách. „Ke stávajícím dvěma kamerám bychom měli zakoupit dalších pět kamer, přičemž celkový náklad se pohybuje ve zhruba třech miliony korun.“

Bezdomovci na sídliště?

Dalším opatřením, sice dočasným, ale přesto platným, magistrát rozhodl o ubytování koronavirem nakažených bezdomovců, a osob, kteří byli vykázaní z domovů pro podezření z domácího násilí do momentálně nevyužívaného školského objektu v Písnici. „Momentálně ale nemáme v Praze žádný případ, který bychom tam mohli umístit,“ uvedl k tomu Hřib. Rozhodnutí nicméně ostře kritizuje předseda koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09). Tomu vadí, že Praha Sobě a Piráti přijali toto opatření navzdory protestům a opodstatněným argumentům ze strany jejich koaličních partnerů.

„Má se jednat o osoby bez domova, které mají být nakažené koronavirem, což se sebou nese riziko toho, že se nákaza bude šířit i mezi obyvatele sídliště,“ uvedl pro Blesk.cz. „Navíc se má jednat také o osoby, které byly vykázané z domovů pro podezření z domácího násilí, což může vést ke zvýšení kriminality a nepokojů v dané oblasti,“ poukazuje dále. Na nepříliš rozlehlém území městské části žije téměř 10 tisíc obyvatel.

Starosta Libuše, pod kterou spadá i Písnice, Jiří Koubek (TOP 09) vůči tomuto záměru protestoval. Jak se ukázalo, tak bezvýsledně. „Nerozumím tomu, proč byly zcela opomenuty námitky zdejšího starosty,“ dodal Pospíšil, který hovoří o zbrklém a hlavně špatném rozhodnutí. „Objekt středního odborného učiliště může poskytnout kapacity zhruba 25 osobám, kdežto podle nynějšího rozhodnutí, které prosadili Piráti a Praha Sobě, se počítá s ubytováním až 70 osob,“ kroutí hlavou. Náměstek primátora Petr Hlubuček pro ČTK později uvedl, že v pondělí magistrát vytipuje vhodnější objekt pro tyto účely.

Podívejte se na tiskovou konferenci po zasedání krizového štábu:

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud