Zvláštní boj proti koronaviru: V Turkmenistánu o něm nesmíte mluvit, za roušku půjdete do vězení

Autor: ČTK - 
2. dubna 2020
10:02

Úřady autoritářského Turkmenistánu zakázaly používat slovo koronavirus. Nesmí se objevit na stránkách a v relacích státních médií, ale ani ve zdravotnických brožurkách distribuovaných ve školách či nemocnicích. Kdo zakázané slovo použije na veřejnosti, může být zatčen. S odvoláním na turkmenská nezávislá média o tom dnes informovala organizace Reportéři bez hranic (RSF). 

Nepříjemnosti s policií si v ulicích turkmenských měst vyslouží také ti, kteří nosí roušky, uvádí reportér rozhlasové stanice Azatlyk, která je turkmenskou pobočkou Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). „Odmítnutí informovat jenom poškodí turkmenské obyvatele,“ uvedlo RSF na svých stránkách. Prezident Gurbanguli Berdymuhamedov krokem podle organizace dostál své autoritářské pověsti. Turkmenské úřady i přes neochotu mluvit o koronaviru zavádějí některá bezpečnostní opatření.

Na vlakových a autobusových zastávkách lidem měří teplotu, v bankách a na jiných místech s velkou koncentrací lidí rozdávají vlhčené ubrousky. Berdymuhamedov v půlce března svým krajanům nařídil, aby své domovy vykouřili dýmem ze stepní byliny harmala. Turkmenistán se podle místních úřadů řadí mezi zhruba dvě desítky zemí, které dosud neevidují žádný případ nákazy koronavirem.

Turkmenská nezávislá média, která jsou v zemi blokována, však o nulové bilanci pochybují. Středoasijská země s téměř šestimilionovou populací mimo jiné sdílí jižní hranici s Íránem, který se stal ohniskem nákazy na Blízkém východě. Teherán k čtvrtku eviduje okolo 45.000 nakažených a bezmála 3000 mrtvých.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud