Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Britský premiér i ministr mají koronavirus. Johnson dostane jídlo za dveře, poradce utekl

Aktualizováno -
27. března 2020
15:20
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
27. března 2020
12:31

Britský premiér Boris Johnson se nakazil koronavirem. Na twitteru uvedl, že má jen mírné příznaky a bude dál z domácí karantény stát v čele boje proti epidemii COVID-19 v zemi. Podle britských médií budou muset zřejmě do izolace i někteří ministři a další úředníci, kteří byli s ministerským předsedou v uplynulých dnech v kontaktu. Záhy po premiérovi oznámil pozitivní nález také ministr zdravotnictví Matt Hancock. Televize ITV chytila, jak po zprávě o koronaviru utíká z Downing Street hlavní poradce premiéra Dominic Cummings.

„Během posledních 24 hodin se u mě projevily mírné příznaky a test na koronavirus byl pozitivní,“ napsal Johnson na twitteru. Uvedl, že je nyní v karanténě, dál ale povede vládní boj s koronavirem a to prostřednictvím videokonferencí. „Společně to porazíme,“ dodal premiér a připojil hashtag #StayHomeSaveLives (Zůstaň doma, zachraň životy).

Na videu, které na twitteru zveřejnil, ministerský předseda dodal, že se u něj projevila zvýšená teplota a úporný kašel. Vyzval také Brity, aby dodržovali opatření, která vláda zavedla v boji proti koronaviru. „Čím efektivněji budeme všichni tato opatření dodržovat, tím rychleji naše země tuto epidemii překoná,“ uvedl. „Porazíme ji a porazíme ji společně,“ dodal.

Podle mluvčího britské vlády bude Johnson pobývat v domě v Downing Street 11, jídlo mu budou nechávat za dveřmi. V izolaci by měl zůstat sedm dní. Jiné video ukazuje premiéra poradce, jak z Downing Street po zprávě o koronaviru utíká pryč.

Koronavirus má i ministr zdravotnictví

Podle britských médií je možné, že kvůli kontaktu s nakaženým Johnsonem budou muset do izolace i někteří ministři, třeba ministr financí či zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Hancock během pátku následně oznámil, že i jeho test na koronavirus byl pozitivní.

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že šéf státní pokladny Rishi Sunak v karanténě není. Pokud by Johnson onemocněl a nemohl pracovat, převzal by jeho úkoly podle prohlášení Downing Street ministr zahraničí Dominic Raab.

Podle čtvrtečních údajů se v Británii nakazilo virem SARS-CoV-2 přes 11.600 lidí. Na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo 578 osob. Ve čtvrtek zdravotnické úřady hlásily poprvé více než sto obětí za 24 hodin. Podle výzkumníků z Oxfordské univerzity se ve skutečnosti mohla ve Spojeném království od ledna nakazit již polovina všech obyvatel.

Už ve středu vyšlo najevo, že koronavirus má i následník britského trůnu, princ Charles. Také u něj jsou ale podle prohlášení, které vydal jeho úřad, příznaky nemoci jen mírné a syn královny Alžběty II. zůstává v „dobrém zdravotním stavu“. Královna se s princem Charlesem setkala naposledy před datem, kdy mohl být poprvé infekční. S premiérem Johnsonem si místo osobního setkání na pravidelné audienci panovnice tento týden pouze telefonovala.

Johnson dlouho váhal s přísnými kroky, které kvůli šíření koronaviru učinily jiné evropské země. Vzhledem k rychle rostoucímu počtu nových případů infekce ale nakonec britská vláda nařídila celostátní karanténní opatření.

megy ( 27. března 2020 22:21 )

no tak pojde, no...... když tam můžou beztrestně umlátit řetězem Čecha na chodníku, tak čím víc jich pojde, tím lépe..... boží trest.

jaromir123 ( 27. března 2020 17:32 )

Ta již hlásila, že ho již měla (v puse ?).

tryskomys ( 27. března 2020 15:47 )

Ještě by to mohla chytit ta prolhaná Greta,svět bude fajn,už jen tím jak je ta nemoc spravedlivá.

latecia ( 27. března 2020 14:13 )

Elita se neboji, protoze maji pristup k lekum a spickovym doktorum kdyby byl radnym obcanem co musi cekat na podlaze v cekarne az nekdo zbebne a uvolni luzko tak by mu moc do optimismu nebylo.

Walter ( 27. března 2020 14:02 )

No konečně, polibte se s Trampem ať to je zajimavější a pak se zeptejte GRE'TY, jak se uzdravila.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa