Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

První oběť koronaviru v Česku: Senior (†95) se nakazil v LDN, jsou tam další 2 nemocní

Autor: ČTK - 
23. března 2020
19:17

Pětadevadesátiletý muž s nemocí COVID-19, který v neděli večer zemřel v Nemocnici Na Bulovce, se nakazil pravděpodobně v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN). Nakažení jsou také dva lidé, kteří s ním pobývali na pokoji, a dva zaměstnanci. O jakou LDN jde, hygienici neuvedli.

„Zdroj nákazy nelze jednoznačně určit, v zařízení však onemocněly i dvě osoby z řad zdravotnického personálu. Ty se však velmi pravděpodobně nakazily v době, kdy ještě zdravotnická zařízení nebyla uzavřena pro návštěvy," uvedl mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík. Návštěvy nesmí do domovů pro seniory od 9. března.

Fyzický stav pacienta nebyl podle hygieniků dobrý, v letošním roce byl kvůli těžkému plicnímu onemocnění několikrát hospitalizován. „Předchozí onemocnění plic je velmi přitěžující okolnost. Plíce mají omezenou kapacitu a nedokážou koronaviru dál odolávat, chybí jim rezervy, které má zdravý člověk,“ sdělil mluvčí.

Po propuštění z LDN muž jeden den pobyl v domově pro seniory na pražském Chodově. Do karantény muselo 11 zaměstnankyň, které s ním přišly do styku. První týden izolace jim teď bude končit. Ostatní zaměstnanci podle magistrátu používají respirátory.

Muž byl do nemocnice přijat 18. března, umístěn byl na standardním lůžku na infekční klinice, intenzivní péči ani plicní ventilaci nepotřeboval. Trpěl řadou zdravotních problémů – jako chronické srdeční selhání, chronická ischemická choroba srdeční a měl kardiostimulátor. Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání organismu, uvedl ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Pětadevadesátiletý nemocný je prvním zemřelým v souvislosti s epidemií koronaviru. První případy se v Česku potvrdily 1. března, prvních šest lidí se už vyléčilo. Laboratorně potvrzených je k dnešnímu odpoledni 1236 případů, otestováno bylo 17.000 lidí.

BoziMilda ( 23. března 2020 21:27 )

Nebyl. Neměl vůbec žádné příznaky nákazy, jinými slovy, vir se zatím pouze množil a nestačil zaútočit, selhání srdce pána zabilo dřív, koronavirus mu nesebral ani hodinu života.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa