Úzkostné chvíle zažívala paní Elena v druhé polovině ledna, když se vracela z návštěvy svého bratra. „Hned třikrát se mi udělalo zle, nejprve na ulici, kde mi jeden hodný řidič pomohl vstát, pak na schodišti. Tak tak jsem se dostala do bytu,“ popsala.

Obtíže sice polevily, ale následující den byly zpět. „Znova se mi zamotala hlava. Vstát už jsem nedovedla. Naštěstí jsem měla u sebe tlačítko,“ vydechla seniorka. Městská policie se jí ale zpátky nedovolala, tak za ní vyrazila rovnou i se sanitkou.

Tlak byl moc nízko

Paní Elena měla velké štěstí. Kvůli příliš nízkému tlaku jí šlo o život. „Kdoví, jak by to dopadlo, kdybych neměla možnost si pomoc zavolat. Ve špitálech jsem prodělala řadu vyšetření, musím teď brát pravidelně léky na tlak,“ řekla paní Elena.

Na tlačítko dnes už nedá dopustit. „Dává mi jistotu, třeba při domácích pracích, když jdu věšet záclony a podobně. Nikdy nevíte, co se může přihodit,“ usmála se závěrem žena, která má doma Senior linku od počátku projektu. Letos je tomu už 10 let. Za tu dobu vyjížděli ostravští strážníci už ke 2300 případům, z toho ve 300 případech byla nutná zdravotnická pomoc.

Jak to funguje?

V bytě má senior zapojenu řídící jednotku, ta umí odeslat signál městské policii, která má na seniora telefonický kontakt. „K jednotce patří dvě tlačítka, jedno nosí senior ideálně stále u sebe, třeba jako přívěšek na krku. Slouží k přivolání pomoci při zdravotních potížích. Druhé se instaluje poblíž dveří pro případ, že by se u bytu vyskytly nežádoucí osoby jako podomní prodejci či dokonce zloději,“ uvedl mluvčí strážníků Michael Beneš.

Video
délka: 02:07.08

Seniorka Elena (83) natřikrát zkolabovala: Pomoc si zavolala tlačítkem na hrudi! Blesk, Michal Charbulák

Kdo přijede?

V případě zmáčknutí tlačítka pro pomoc zdravotní ještě strážníci seniora kontaktují, kvůli upřesnění potíží. „Pokud telefon nezvedá, vyjíždíme a kontaktujeme záchranáře,“ popsal Beneš.

U tlačítka proti „vetřelcům“ zpětný hovor neprobíhá, hlídka vyjíždí automaticky. Zažádat o Senior linku v Ostravě mohou osamoceně žijící či nemocní senioři nad 60 let. Musí být trvalými obyvateli města. Aktuálně je evidováno 470 těchto zařízení.