Lucie (39) má cukrovku, patří k ohroženým: „Koronaviru se nebojím,“ říká. A přidala radu

Autor: ula - 
11. března 2020
05:30

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří lidé s cukrovkou k těm, které nejvíce ohrožuje nový koronavirus, u lidí s diabetem je vyšší riziko úmrtí. Lucie (39) onemocněla diabetem na prahu čtyřicítky. Diabetu 2. typu se často přezdívalo „stařecká cukrovka“, to už ale nyní neplatí. Lucie pro Blesk Zprávy připustila, že se koronaviru nebojí. Co vzkazuje diabetolog pacientům s cukrovkou?

Souhrnná zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) potvrdila, že riziko úmrtí pacientů nakažených koronavirem se liší nejen v závislosti na věku, ale také na aktuálním zdravotním stavu. Dle zprávy byla úmrtnost nejvyšší u pacientů trpících srdečněcévními onemocněními (13,2 %) a dále diabetem (9,2 %). Mezi rizikové skupiny patří i pacienti s chronickými respiračními potížemi a nádorovými onemocněními.

Cukrovkou těsně před čtyřicítkou onemocněla i Lucie (39) z Prahy. „Patřím k těm, kteří si za cukrovku tak trošku mohou sami. Její vznik byl u mě spojený se stresem a špatnou životosprávou, vyšší pravděpodobnost jsem měla také kvůli tomu, že cukrovku mají oba rodiče. A i díky tomu jsem na to, že jsem nemocná, přišla. Jako první ukázal totiž zvýšené hodnoty glukometr, který jsem si půjčila na návštěvě u našich,“ svěřila se Lucie.

Zatímco dříve se pro diabetes 2. typu často používalo také pojmenování „stařecká cukrovka“, nyní se diabetologové běžně setkávají ve svých ordinacích i se čtyřicetiletými pacienty.

„Léčba u mě začínala asi tak jako u většiny diabetiků 2. typu: dietou a prášky, které mi dobře upravovaly hladinu cukru v krvi. Já jsem ale potřebovala hlavně zhubnout, jsem obézní (BMI jsem měla 45), na to ale bohužel léky nefungovaly,“ pokračuje Lucie s tím, že se bála právě vážných následků, které s sebou cukrovka přináší.

„Kardiovaskulární komplikace se u diabetiků vyskytují až třikrát častěji než u nediabetiků, což vede k výraznému zkrácení délky jejich života i k jeho velmi zhoršené kvalitě. Poškození zraku u diabetu je nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích světa a více než polovina pacientů se selháním ledvin vyžadujících léčbu hemodialýzou jsou diabetici,“ říká diabetolog MUDr. Martin Haluzík z IKEM.

Lucie: Koronaviru se nebojím, reakce v Česku jsou přehnané

Lucie se domluvila s lékařkou na užívání léčby injekcemi s GLP-1, což jsou moderní antidiabetika. I díky tomu zhubla 32 kilogramů, i když připouští, že úplně nedodržuje dietu doporučenou nutriční specialistkou. Koronaviru se ale nebojí.

„Samozřejmě dodržuji běžná hygienická opatření, jako je mytí rukou. Jinak se ale nijak zvlášť nechráním a koronaviru se nebojím. Myslím se, že reakce je v České republice přehnaná. Je pravda, že jsem diabetička. Nyní mám ale hodnoty zdravého člověka. A věřím, že pokud se má něco stát, tak se to i stane. Žiji, jak jsem žila a mám radost ze života,“ odpovídá Lucie na otázku, zda se bojí koronaviru.

Mají se diabetici bát?

Náchylnost k virovým nákazám je ovlivněna celkovým zdravotním stavem – tedy jak kompenzací diabetu, tak i přítomností jeho komplikací.

Špatně kompenzovaná cukrovka s přítomností komplikací zvyšuje riziko komplikovanějšího průběhu infekčních onemocnění. Naopak u dobře kompenzovaného diabetika bez komplikací může být riziko podobné jako u nediabetika,“ vzkazuje cukrovkářům Haluzík.

Diabetici si tedy musí hlídat svůj zdravotní stav, dodržovat všechny hygienické zásady a nezanedbávat svou léčbu.

„Pokud je diabetes 2. typu dobře kompenzován, mohou pacienti dosahovat hodnot zdravého člověka a dochází celkově ke snížení rizika komplikací,“ říká diabetolog, který zároveň radí, aby se diabetici nechali očkovat proti chřipce.

Video Karel má cukrovku II. typu. - Andrea Ulagová, Blesk

Které potraviny pomohou nastartovat imunitní systém a pomoci v boji s virovým onemocněním? Čtěte zde>>>

 

latecia ( 11. března 2020 12:45 )

Ten kdo si mysli ze k cukrovce se lidi proziraj- zjistete si o tom neco driv nez zacnete soudit druhe.
Nemoci jako stitna zlaza, hormonalni nerovnovaha, stres, plus dalsi nemoce a geny samotne staci k tomu aby se obevila i u cloveka co ji zdrave.
Naopak vegetariani k tomu maji sklony pze neji dostatek proteinu ve strave cili konzumace samotnych karbohydratu s omackou ktera miva vyssi gi tomu pomuze a pak to mohou zavinit i sami rodice, prarodice co cpou do decka dorty, cokolady, bramburky, kolu, decko nema rozum, v nacti si to nikdo nepripousti.

To ze ma nadvahu muze zpusobovat ta stitna zlaza, hormonyx pokud je vyssi Estrogen chronicky tak se tuk neda odbourat ani kdyby drela 5 hodin denne v posilovne.
Prosimvas prestante tu druhe soudit nevite neznate. Starejte se o svuj cukr sam.

ivalen ( 11. března 2020 12:22 )

fido2 ( 11. března 2020 10:08 )

No, je mi vás líto...nevím, kdo má prázdnou kouli na krku.

holahej ( 11. března 2020 08:54 )

Škoda času tohle od diabetičky číst, nehodnotné info

bjuno ( 11. března 2020 08:48 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud