Nakažený taxikář jezdil s Uberem: Máme speciální tým, říká služba. Co další firmy?

Aktualizováno -
11. března 2020
16:41
Autor: Mii - 
10. března 2020
14:29

Mimořádná zpráva zazněla v pondělí večer z úst náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Česko má první případ komunitního přenosu nákazy koronavirem, tedy člověk se tu nakazil, aniž by bylo jasné jak. Podle něj šlo o pražského taxikáře. V úterý pak dodal informaci, že jezdil s Uberem. Společnost odvětila, že kvůli nákaze zřídila specializovaný tým. Jaká opatření mají další taxislužby?

Pracoval zhruba tři dny s příznaky, pravděpodobně si neuvědomoval, že by mohlo jít o toto onemocnění, když nebyl v Itálii,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj muž sám zamířil do pražské Nemocnice Na Františku, odkud pro něj zavolali infekční sanitku, která ho odvezla na Bulovku. „Jeho stav nebyl úplně dobrý, měl zánět dýchacích cest a horečku. Byl mu poskytnutý i kyslík, ale zlepšil se,“ dodal.

Prymula doplňující informace o taxikáři sdělil na tiskové konferenci po úterním jednání Bezpečnostní rady státu. Kromě toho, že muž spolupracoval s Uberem, náměstek zmínil, že pohyb řidiče hygienici již zmapovali díky elektronickým záznamům a dohledají kvůli němu 90 klientů. Šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová pak uvedla, že řidič vedle řízení taxi také pronajímá byt přes Airbnb a byli u něj ubytováni Němci.

Uber trvá na tom, že situaci nezanedbává. „Bezpečnost lidí, kteří používají platformu Uber, jak cestujících, tak řidičů, pro nás byla vždy prioritou, proto nás znepokojuje pokračující šíření koronaviru,“ řekla pro Blesk Zprávy mluvčí společnosti pro střední a východní Evropu Luisa Elster.

„Vytvořili jsme specializovaný globální tým sestavený z provozních a bezpečnostních manažerů, který na základě doporučení konzultujících odborníků v oblasti veřejného zdraví řeší aktuální situaci na každém z trhů, kde Uber globálně působí,“ dodala mluvčí. A následně potvrdila, že společnost je v kontaktu s hygienickými stanicemi a úřady.

Jejich řidiči podle Elster od vedení Uberu dostali informace již 28. února, v aplikaci jim přišlo upozornění „Zdravotní a bezpečnostní pokyny ohledně nového koronaviru“, kde se dozvěděli, jak chránit zdraví své a svého okolí. „Nabádáme řidiče i pasažéry, aby se řídili pokyny veřejné správy a zabránili dalšímu šíření viru,“ vyzvala Elster.

Liftago varuje před panikou

Případ každopádně vyvolává otázku, zda je bezpečné v současné chvíli jezdit s taxi, a to jak klasickými, tak těmi alternativními. Společnosti Profi Taxi provozující taxi v Praze proto ujišťuje, že přestat kompletně cestovat není nutné.

„Naše společnost zavedla ihned po první nákaze v ČR zvýšená hygienická opatření (prevence, identifikace možných míst výskytu nákazy, hygienické gely na ruce apod.). Tato opatření mají za cíl eliminovat rizika spojená s nákazou na absolutní minimum, a to jak pro naše řidiče, tak naše klienty,“ popsal pro Blesk Zprávy obchodní manažer firmy Daniel Michek.

Podle něj jsou rizikoví přepravci, kteří převážejí především zahraniční klientelu. Ukázal u toho právě na alternativní dopravce, pro které nejenže pracuje zvýšené množství cizinců, ale zároveň častěji vozí zahraniční osoby.

Pro zachování klidu a cestování se vyslovila i taxislužba Liftago, která funguje jako jakýsi agregátor taxikářů. Varovala před zbytečnou panikou. „V Liftagu má každý, kdo má mezi svými blízkými rizikovou skupinu, možnost pracovat z domu – u technologické společnosti to možné je. Tím větším rizikem je dnes panika,“ sdělil Blesk Zprávám marketingový manažer firmy Tomáš Kápl.

„Proto i vůči zhruba půl milionu cestujících a řidičů Liftago volíme spíše praktická než panická opatření. Mezi těmi praktickými je u nás například příprava na případné zrychlení spolupráce s úřady, budou-li potřebovat dohledat cestující s podezřením nákazy. Zákonná 30denní lhůta je samozřejmě nesmysl a vyšli bychom úřadům vstříc daleko rychleji. Opět to dosud nebylo potřeba,“ dodal Kápl.

Blesk Zprávám se ozvala i taxislužba Bolt. „Partnerským řidičům jsme rozeslali zprávu, aby dbali na základní opatření pro ochranu jejich zdraví i zdraví cestujících. Doporučujeme jim, aby v případě, že se necítí dobře, zůstali doma, pravidelně si myli ruce a vyvarovali se blízkého kontaktu s lidmi, kteří jeví známky onemocnění,“ uvedl regionální manažer Boltu pro střední Evropu Roman Sysla.

Sysla dodává, že v rámci preventivních opatření nahradili osobní konzultace s řidiči konzultací telefonickou a doporučili jim, aby dodržovali doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR a Světové zdravotnické organizace. 

Zákaz akcí vyburcoval právě nakažený taxikář

Řidič Uberu patří mezi 41 nakažených, kteří se aktuálně nacházejí v Česku. Jeho případ je zlomový, protože u něj není jisté, kde ke koronaviru přišel – to se dosud u všech nakažených nestalo. „Máme tu první příklad komunitního šíření. Taxikář, který se nakazil, je člověk z Prahy a je potenciálním rizikem pro všechny klienty, které vozil,“ informoval v pondělí Prymula.

Video Zákaz akcí od 100 lidí výš a zavřené školy v Česku. Babiš a Vojtěch řekli novinky. - abl

Zároveň v té době nastínil, že je namístě zavést zákaz veřejných akcí od určitého počtu lidí, aby se situace neopakovala. Opatření nakonec Bezpečnostní rada státu v úterý skutečně schválila – od úterních 18. hodin do odvolání jsou zakázány všechny veřejné a soukromé akce nad 100 lidí, plus je zrušena výuka na základních a středních školách. Nemohou se konat ani velké svatby nebo pohřby. Již dříve byly zakázány návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic nebo v domovech pro seniory.

TempI ( 10. března 2020 18:20 )

Já se domnívám, že jsi měl zůstat u vás v Ugandě.

sorgedoktor ( 10. března 2020 17:49 )

Domnivaqm se, ze zverejnit fotografii nekoho s infwekcni chorobou odpotuje zakonum CVR. Jsem si tim temer jist.

ninga ( 10. března 2020 15:17 )

ty neinteligentní duševní prcku, když se tak oháníš šířením AIDS, i tam musí být úmysl, aby to bylo trestné. neví se, kde to chytil ten taxíkář, kontakty shánějí kvůli tomu, aby zákazníky informovali, anebo i proto, že mohl někdo z nich nakazit toho taxíkáře. pokud není nařízená karanténa, každý si může dělat, co se mu zlíbí, dokonce i pracovat!

soorry ( 10. března 2020 14:43 )

Když někdo šíří AIDS čeká ho trest, za toto zatím nic, měli by tohle uzákonit taky. Asi peníze jsou více než nákaza stovky lidí, ne li tisíce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud