Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Hrozba koronaviru v Praze 6: Městská část to vzala z gruntu, dezinfikuje všechny své školy a školky

Aktualizováno -
7. března 2020
19:02
Autor: ČTK, luv - 
7. března 2020
17:39

Riziko šíření koronaviru řeší radnice Prahy 6. Mezi nakažené totiž patří i rodiče dětí, které navštěvují MŠ Terronská, ZŠ Emy Destinnové, ZŠ Antonína Čermáka a Gymnázium Nad Alejí. Školky a školy spadající pod tuto městskou část se budou po celý víkend preventivně dezinfikovat. Radnice apeluje na rodiče, aby nechali své děti příští týden doma.

„Můžeme dezinfikovat jen školy, jejichž jsme zřizovatelem. U dalších to nemůžeme nařídit, ale pouze doporučit," uvedl v sobotu mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Pod radnici spadá 15 základních škol a 33 školek.

Dezinfekci podle informací na svém webu o víkendu provede také Gymnázium nad Alejí. „Podezření na nákazu koronavirem se nepotvrdilo. Dle vyjádření protiepidemického oddělení Hygienické stanice pro Prahu 6 je naše škola neriziková. Výuka od pondělí 9. 3. 2020 tedy pokračuje normálně,“ napsala škola. Ve dnech výuky se bude škola častěji uklízet.

Praha 6 vyzvala rodiče, aby své děti nechali příští týden doma. „Prosba a doporučení nechat děti příští týden doma platí pro všechny školky a školy, u gymnázií, středních škol, učilišť, soukromých škol a školek i vysokých škol se prosím řiďte pokyny ředitelů, případně rektorů,“ uvedla městská část v sobotu na Facebooku.

Doporučení se vztahuje i na děti, které v zahraničí nebyly. Někteří lidé ji ale na to konto kritizují, že o víkendu Praha 6 zvala lidi na farmářské trhy, které se konaly na Vítěznémé náměstí. „Nevím, zda je to vtip, ale předchozí zpráva je pozvání na letošní první trhy na Kulaťáku, takže nejdříve všichni do davu a pak si nechte děti týden doma! Neuvěřitelné,“ napsala v komentářích Margareta.

 

S doporučením nechat děti nesouhlasí ZŠ Antonína Čermáka, kterou navštěvují dvě děti, jejichž matka je jednou z nakažených. „Z mého pohledu je to tak, že do školy řada dětí stejně přijde, ke všemu všichni již celý týden do školy chodili, a ti, co zůstanou doma, zvláště ti menší, pokud je budou hlídat jejich prarodiče, ohrozí nejvíce rizikovou skupinu," uvedl na webových stránkách školy její ředitel Petr Karvánek. Škola byla minulý týden v preventivní karanténě.

ZŠ Emy Destinové prosí rodiče o to, aby své děti nechali doma, pokud to jen bude možné. Pro děti, které ale doma být nemohou bude škola v provozu.

Zrušení akcí a 100 litrů dezinfekce

Na doporučení Rady městské části školy zrušily plánované akce jako dny otevřených dveří nebo exkurze mimo školu. Kvůli šíření koronaviru zasedl minulý týden krizový štáb Prahy 6, který se zabýval především fungováním škol. Z jednání ale také vyplynulo, že ČVUT dodá radnici 100 litrů dezinfekčního gelu vlastní výroby pro sociální pracovníky.

V České republice se doposud nákaza potvrdila u 19 lidí, testováno jich bylo 594.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud