Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Koronavirus: Nasaď roušku, promoř se a makej! Vláda hlavně nechce mrtvé seniory

Autor: Petr Holec - 
10. září 2020
05:30

A je to tady, roušky jsou plošně zpátky. Senioři jich dostanou rovnou pět a respirátor navrch. V Česku rekordně roste počet lidí nakažených koronavirem a vláda proto znovu nařídila nošení roušek ve všech vnitřních prostorech. Krátce předtím navíc „přivřela“ i noční kluby, kde si lidi předávali covid v rámci intimní zábavy. To je ale asi tak všechno, co chce teď vláda kvůli koronaviru znovu zavírat. Po dalším ekonomickém blackoutu by totiž došel i kurzarbeit.

Česko tak nyní čeká spíš „řízené“ promoření, kdy vláda bude plošně chránit hlavně staré lidi. Právě jejich hromadné umírání na koronavirus a televizní záběry přeplněných nemocnic plných rakví na jaře přiměly vlády k vypnutí ekonomik, jenže teď přišel místo paniky čas koronavirové reality: virus tu s námi prostě bude a nově nakažení jsou převážně mladší lidé, kteří mívají lehké nebo dokonce žádné příznaky. A jen málo se jich taky musí léčit v nemocnici, zatímco smrtnost je minimální.

I proto se i mezi lidmi začalo říkat, že by média měla k počtům nakažených koronavirem dávat i počet lidí s běžnou chřipkou. Nové situaci každopádně odpovídá i nová strategie vlády. Premiér ANO Andrej Babiš mluví o „sebetrasování“, kdy nakažení bonznou své kontakty hygienikům sami, a ti pro změnu zvažují trasovat jen těžké případy koronaviru.

Do karantény by navíc po setkání s nakaženým člověkem nemuseli lidé s respirátorem, protože bychom v karanténě brzy měli většinu země a ekonomický blackout si zopakovali i bez jeho oficiálního vyhlášení. I současná půlbilionová sekera ve státním rozpočtu by pak vypadala jako celkem slušný přebytek.

Méně militantní vládní strategii s koronavirem ostatně potvrdil i dočasný jarní šéf Ústředního krizového štábu a nyní člen Centrálního řídícího týmu Roman Prymula. Ten ještě na jaře zavíral státní hranice na dva roky, teď ale mluví spíš o omezování počtu lidí na hromadných akcích. A i on říká, že musíme chránit hlavně „ty skupiny, které mají mnohem vyšší smrtnost než zbytek populace“, protože jinak bychom mohli vidět rakve v nemocnicích i u nás. Tedy: Prymula je odborník, takže odborně řekl, že jinak by „ta kapacita mohla být zasaturována“. To je teď hodně oblíbené slovo i mezi politiky.

I proto Babiš nyní slíbil tři miliony respirátorů a 15 milionů roušek důchodcům, pokud se situace dál zhorší. Vláda se nakonec dohodla na tom, že jim je roznese Česká pošta a každý Čech nad 60 let dostane k respirátoru pět roušek.

Jako „důchodce“ jde Babiš s respirátorem očividně sám příkladem, měl ho totiž i na posledním setkání s prezidentem Milošem Zemanem, ústavně nejvyšším důchodcem v zemi. A klidně mohl s rozdáváním respirátorů začít právě u prezidenta, jenž měl na schůzce s ním a vicepremiérem ČSSD Janem Hamáčkem jen lacinou roušku: bylo by to symbolické a České poště by to navíc ušetřilo peníze za obsílku s respirátorem na Hrad.

Za přesměrování trasování jen k vážným případům koronaviru Česko krizizovala i Světová zdravotnická organizace WHO, jíž Babiš vzkázal, že by „měla mlčet“. WHO totiž nejdřív nedoporučovala ani nošení roušek, načež se poučila „z krizového vývoje“ a stala se jejich propagátorem.

Pravda je, že Česko má sice nyní mnohem vyšší poměrný nárůst nakažených než většina zemí EU a Praha se v EU stává rizikovou, což určitě nepomůže už tak polomrtvému turismu. Ohledně smrtnosti na koronavir ale naopak zůstáváme mezi zeměmi s nejnižším počtem mrtvých a právě ti se nyní na rozdíl od jara počítají nejvíc. Nebo aspoň zatím.

Video Roušky, peníze důchodcům a chudoba v Česku. Co zaznělo v debatě Blesku? - Blesk TV

Omasta ( 11. září 2020 22:12 )

Tys to nepochopil. Po volbách to důchodci chytnou a pak jim dojde, že to je skutečně bezpříznaková chřibka, nejslabší jakou zažili. A že je Babiš napálil. Jenže Babiš už bude zvolený na 4 roky a bude si hovět a uščurovat se pod vousy.

Omasta ( 11. září 2020 22:08 )

Jestli měli bezpříznakovou formu, tak to prodělali a ani si toho nevšimli. Nevěříte?

manatr ( 11. září 2020 21:04 )

Většina důchodců to už prodělala? Už nechlastej!

Omasta ( 11. září 2020 14:26 )

Rozdávání roušek důchodcům je špatné. Polovina důchodců už prodělala bezpříznakový covid-19. Tím pádem roušky nepotřebují, už se nenakazí. Není to jen vyhazovaní peněz, ale i ohrožování zdraví důchodců, protože jim to brání v dýchání.

xiioma ( 10. září 2020 15:10 )

jjusa, to ti nevadí, že Číňané před koronou vykoupili všechny kvalitní respirátory, aby mohli prodávat vadné několikanásobně dráž?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud