Komentář: Babiš může vládnout jako král. A s kabinetem nemusí spěchat

Autor: Petr Holec - 
7. 6. 2018
05:20

Šéf ANO Andrej Babiš už není premiérem v demisi, čemuž se sám rád smál. Prezident Miloš Zeman tentokrát dodržel svůj slib a po půlroce Babiše jmenoval premiérem i podruhé. Na sestavení vlády mu dal „přiměřenou dobu“, již odmítl specifikovat. Babiš řekl, že s vládou bude „spěchat“, aby o důvěru mohl Sněmovnu požádat někdy v první půlce července. Nic z toho se ale vůbec nemusí stát.

Zrušit to zaprvé může referendum ČSSD o vstupu do menšinové vlády s ANO a tolerancí KSČM. Jeho výsledek strana oznámí až 15. června, a když se podle předběžných odhadů zdá, že si v pudu sebezáchovy po volebním masakru nakonec zvolí vládní cestu, nic ještě není jisté. S rozhodováním jí nicméně pomáhá i Zeman, když Babiše jmenoval premiérem ještě před koncem referenda. Prezident tomu říká strategický tlak, někteří v ČSSD nátlak.

Ten Zeman ČSSD navíc způsobuje i tím, když odmítá jejího kandidáta na ministra zahraniční, europoslance Miroslava Pocheho. Logicky: v prezidentské volbě podporoval Jiřího Drahoše, zatímco v Bruselu podporuje přerozdělování migrantů, což odmítá nejen Zeman, ale i Babiš. Jeho jméno mezi ministerskými kandidáty ovšem nezaskočilo jen Zemana: v Česku měl Poche dávno být politicky mrtvý muž.

Video Slib Andreje Babiše - Blesk TV
1080p 720p 360p

Do Bruselu ho totiž ČSSD uklidila jednoduše proto, že začal být doma stejně toxický jako novičok: Poche patřil do zlaté pražské party, co ve spolupráci s ODS diktovala noty veškerého chodu hlavního města. Nakonec sice naoko „padl“ poté, co přiznal, že nelegálně financoval ČSSD, když „krmil bestii“ rozepisováním podivných finančních darů přes jednotlivé členy. Ve skutečnosti ale řídí pražskou ČSSD dodnes, když správně umí vést nejen poslance a primátorského náměstka Petra Dolínka.

Díky mocenskému boji v ČSSD nyní tento politicky méně korektní kádr vyplul coby možný nejvyšší český diplomat. Poche sice rychle začal Zemanovi podkuřovat nejen s novičokem a taky se scházet s jeho velkým rádcem Martinem Nejedlým, v ČSSD ale mluví o ústavní žalobě, pokud by ho prezident odmítl jmenovat. Což je jistě ironie: ve skutečnosti nejde o Pocheho, ale o obyčejnou moc v ČSSD, jež nemá s ústavou nic společného. Pocheho případné vítězství je v každém případě prohra nového šéfovského dua ČSSD Jan Hamáček-Jiří Zimola

Video Andrej Babiš použil k podpisu vlastní propisku - Blesk TV
1080p 720p 360p

V královské pozici je zato Babiš. Zeman mu sice dal na sestavení vlády „přiměřenou dobu“, kromě něj ale její délku nezná ani ústava. Striktně ústavně může Babiš vládu skládat, jak dlouho chce, i když slíbil spěchat. Navíc taky dobře ví, že má ve Sněmovně i bez důvěry k dispozici další hlasovací většiny, které si dle potřeby už vyzkoušel.

Zaprvé tu s komunisty a SPD, s níž přehlasovává ODS a spol., a zadruhé tu s ODS, s níž přehlasovává komunisty a SPD a jejíž nemalá část by s ním taky ráda vládla. A co víc: pokud selže i druhý pokus o sestavení vlády, vybírá potřetí premiéra šéf Sněmovny, jímž je Radek Vondráček z ANO. A ten nechtěl nikoho překvapit, když už před časem řekl, že dá i třetí pokus svému šéfovi.

Video Obviněný premiér podruhé. Babiš na Hradě slíbil: Budu bojovat proti korupci - Jan Jedlička, ČTK
1080p 720p 360p

Doporučujeme
zdenek43 ( 8. června 2018 16:19 )

V Cesku jste OBLBOVANI , ze budujete D E M O K R A C I I ale vesele budujete M A F I O K R A C I I - Co je Mafiokracie? Mafiokracie je unikátní společenský systém, který byl vyvinut v Rusku v devadesátých letech. Tento systém se podstatně liší od Demokracie i Komunismu. Jeho hlavními prvky jsou: - několik mocných skupin organizovaného zločinu má plnou kontrolu nad národním hospodářstvím; - zkorumpovaná vláda a bezpečnostní složky slouží jako nástroje organizovaného zločinu; formální vládci země nechtějí (a nemají možnost) bojovat proti organizovanému zločinu a korupci; - absence opravdově demokratických institucí a mechanismů, paralýza nezávislých soudů; - potlačení tržních mechanismů. a ze neee??? PLNO GIGANTICKYCH PRIKLADU - - v DEMOKRACII by se nemohlo stat . . . . Altner si vyzvedl rozsudek. ČSSD má tři dny na zaplacení, říká právník 12. dubna 2016 Do čtvrtka by ČSSD měla zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi. Jeho právník Václav Veselý pro iDNES.cz potvrdil, že si rozsudek v pondělí vyzvedl. Tím se rozhodnutí stalo pravomocným. Nabytí právní moci potvrdil v úterý po poledni sám Obvodní soud pro Prahu 1. aaa 7.6.2016 - ČSSD zatím n e m u s í platit advokátovi Zdeňku Altnerovi téměř 338 milionů korun za zastupování ve sporu o Lidový dům. Nejvyšší soud vyhověl námitkám sociálních demokratů a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí. 7. 11. 2016 - Ve věku 69 let zemřel dvokát Altner, kterému na jaře soud přiznal přes 337 milionů ve sporu s ČSSD.....ano, soudruhum se podarilo ZNICIT ALTNERA az k s m r t i . . . .BREZEN 2018 - Ani dva roky poté, co soud pravomocně rozhodl ve sporu Zdeňka Altnera a ČSSD, není jasné, jestli budou sociální demokraté skutečně muset dědicům platit miliony korun. Podle rozsudku mu ČSSD má zaplatit 18,5 milionu. Nejvýraznější část celkové částky však tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů..

zdenek43 ( 8. června 2018 15:37 )

Babiš může vládnout jako král. A s kabinetem nemusí spěchat . . . . NOOO???? kdyz nema proti sobe soudruhy PISALKY ?? v MEDIICH - aspon TAK?? AGRSIVNI?? jako byli prave TI?? PISALKOVE v dobe ""PRAVICE"" Topolanek a NECAS . . . . tam se PISALKOVE mohli pokalet nad kazdym krokem , pocitali kazdkou sekundu . . . . predhazovali DOKONALOU ZNALOST Ustavy a Zakonu Cese republiky vcetne V Y K L A D U . . . . . . . a kdyz je "" L E V I C E "" tak TI?? pisalkove MLCI no -lezou i belubrikantu do O T V O R U . . . . . . TAKZE skutecne soudruh-StBak Andrej B A B I S muze........... Média jako čtvrtá moc. Vztah médií a politiky. Je skutečně možné považovat média a žurnalisty za držitele moci, jak bývají často označováni? ....... Média zaujímají v demokratické společnosti významné místo. Plní v ní funkci prostředníka mezi politickou mocí a společností, který dohlíží na zákonodárnou, výkonnou a soudní moc a informuje občany státu o dění na poli politickém, ekonomickém, a podává informace o celkovém stavu společnosti. Díky této funkci bývají média označována jako "čtvrtá moc" nebo také jako "hlídací pes demokracie" či jako "sedmá velmoc"

tomik007 ( 7. června 2018 19:03 )

ANO - takze muze i nadale spolu s OLAFEM bojovat proti korupci

ivoadler ( 7. června 2018 15:02 )

Já Babiše obdivuji. Nejen, že musí sestavovat vládu, ale ještě musí čelit obviňování z dotačního podvodu a nařčení, že byl agentem StB. Když udělám malou rekapitulaci, tak dotační podvod skomírá na úbytě. Podezření mnoho, ale obžaloba žádná. Na státním zastupitelství se to nějak zaseklo. Nedivím se tomu. Zasvěcení už dávno ví, že to byla politická sviňárna. Ani nařčení že byl agentem StB se nedaří prokázat. A Babiš má tu výdrž, že to dá k evropskému soudu pro lidská práva. Slovenská představitelka už se dala slyšet, že evropský soud to nemusí přijmout. Kdopak by se chtěl chlubit, jaký je na Slovensku bordel. Ani z tohoto mraku nebude pršet.

zdenekksevratil ( 7. června 2018 14:57 )

Jsi jen chu,jopletová negramotná figurka,ale to je tvůj problém.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa