Komentář: Poslanci doporučili Babiše vydat policii. Už brzy bude profesionální mučedník

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
31. srpna 2017
05:31

Stalo se, co se muselo stát: poslanecký mandátový a imunitní výbor doporučil Sněmovně vydat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše i jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka k policejnímu stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu s farmou Čapí hnízdo. I Babiš tak brzy může rozšířit bohaté řady politiků, které zdobí čest policejního a případně i soudního stíhání. Konečně má šanci stát se skutečným mučedníkem.

Nemohlo to ani dopadnout jinak. Šéf ANO dělal z politiků zločince tak dlouho, až teď i jemu pomohli stát se jedním z nich. Od poslaneckého výboru vedeného ODS ostatně nemohl čekat nic moc jiného. Platí to ale oboustranně: nic jiného než vystoupit z poslanecké imunity nemůže udělat ani Babiš, zničil by si auru politika, jehož chtějí ostatní politici dostat z politiky. A ta je pořád to nejcennější, co má, jak ukazují výsledky posledních voleb i současné předvolební preference.

Babiš by se teď samozřejmě měl krotit v napadání těch, kteří mají v zádech policejní podporu stejně jako on. Zájem policie (kvůli stíhání ho musí ještě vydat celá Sněmovna a po volbách případně znovu i ta nová) ho totiž řadí mezi ty, proti nimž ho sám rád používá. Byla by navíc ironie, kdyby se měl prvním policejně stíhaným premiérem stát právě on. V povolební situaci mu to do ruky dává spíš žaludovou osmičku než eso.  

Ale jinak? Všechno je i v politice jednou poprvé. Máme už stíhaného hejtmana STAN Martina Půtu, který všem ukázal, že právě policejní stíhání může u voličů zabrat: i s policií v zádech vyhrál suverénně krajské volby. A to není na rozdíl od Babiše žádný protestní politik. Fotbalový boss, sportovní kápo a politik ODS Miroslav Pelta dokonce nedávno pobyl ve vazbě, načež ODS hrdě řekla, že ctí presumpci neviny, protože většina politiků je u nás prý stíhaná nezákonně.

Zákrok zakuklenců na úřadu vlády z roku 2013, následné policejní i soudní stíhání a vazbu, což není žádná legrace, nyní navíc zpochybnil i prezident Miloš Zeman, jenž to celé ale předtím pro jistotu zneužil k ustavení vlády kamarádů. Z policie i žalobců tím z titulu nejvyšší ústavní funkce udělal partu nebezpečných dobrodruhů, co si nad sebou sami zaslouží policii a žalobce. V Česku jako bychom dosáhli nirvány, kdy se obejdeme bez pravdy.

Sněmovní volby jsou za necelé dva měsíce a do nich není případné policejní stíhání Babiše nic víc než politické PR – ať už pozitivní nebo negativní. Svým způsobem se vlastně jen opakuje historie, byť trochu jinak. Policie byla součástí voleb v roce 2006 (na stole náhodou odložená Kubiceho zpráva) i v roce 2013 (policejní zákrok na vládě) a bude jejich součástí i letos. Už je z toho něco jako hezká česká tradice, která by ale mohla jednou skončit. Z Česka totiž dělá spíš Ukrajinu a Rusko, než Německo, jehož platy teď chceme.  

Video Vydejte Babiše a Faltýnka ke stíhání, doporučil výbor - Zuzana Štíchová

vaber ( 31. srpna 2017 19:03 )

tomíku tomíku napřed se něco nauč ,dřív než promluvíš

pokrok ( 31. srpna 2017 14:07 )

No kdo jiný by to mohl asi tak být ? Taková slova používá jen Bureš a jeho čapí hnízdo - které jak vidět, už má pěkně sevřené zadky. To co se kolem nás tady motá a vyžívá ve sprosťárnách - vychází z Čapáku, protože oni všichni už vidí, že skončí v Lapáku. A my bullshite - jim tam spolu budeme nosit koblihy od konkurence. Je tě to jasný ne ?

bullshit ( 31. srpna 2017 12:48 )

to - repelos. Fakt máš dobré argumenty... Seš to ty, Adreji??

agfor ( 31. srpna 2017 12:30 )

Je to jako za totáče - soudruzi se taky dlouho radili, než nějakého zločince ze svých řad vydali Veřejné bezpečnosti. Ale co čekat od bývalých komoušů, převlečených za jiné strany.

arne100 ( 31. srpna 2017 11:05 )

Pokrok a Tomík.Pánové je to nejlepší reklama a zadara pro Babiše.Vy asi nechápete že by nejprve měl být potrestán opilec Kalousek a jemu podobní z Top09 nebo Čssd.Na druhé straně jak může rozhodovat imunitní výbor o Babišovi když v tom výboru sedí taky zlodějka rohlíků Němcová a bez jaké koliv inteligence Marek Bendů který vůbec neví o co jde.Nebo to jsou jediní inteligenti v ODS.Pak je celá ODS plná tupců což dokazuje i Klaus mladší s tou jeho křivou hubou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud