Telička nebude ve volební kampani ANO. S Babišem se neshodnou na postoji k EU

Autor: pet, ČTK - 
29. 8. 2017
19:30

Počet členů Evropské komise by se měl snížit na polovinu. Zároveň by se měla zdůraznit kontrolní role Evropského parlamentu (EP) vůči komisi, řekl v úterý v Praze novinářům místopředseda EP Pavel Telička (nestraník za ANO). Pokud k reformám nedojde, Evropská unie podle něj nezíská zpět důvěru občanů. Telička zaťal kritikou i do hnutí ANO. Neobjeví se prý na podzimní kandidátce, protože nebyl nikým osloven a požádán.

Volební kampaň bez Teličky

Poslanec Telička se nezapojí do podzimní volební kampaně hnutí ANO, na jehož kandidátce byl jako nestraník zvolen do EP. Novinářům v úterý řekl, že nebyl s takovou žádostí osloven. Uvedl rovněž, že nyní neví, co mohou voliči čekat od politiky ANO ve vztahu k Evropské unii. Pozice experta hnutí pro zahraniční politiku se už před časem vzdal.

„V tuto chvíli vidím, že kampaň se rozběhla, a nemám ten pocit, že by byla poptávka a ani já s tím nepočítám,“ řekl Telička o svém zapojení do kampaně. Uvedl zároveň, že i kvůli svým povinnostem místopředsedy EP by pro ni obtížně hledal čas.

Do volebního programu ANO Telička několik příspěvků poslal, neví ale, zda byly zohledněny. „Já jsem před řadou měsíců dával své teze do několika částí programu. Tu zpětnou vazbu nemám, takže uvidíme, jak se případně promítnou nebo nepromítnou,“ řekl. ANO zveřejní svůj volební program v neděli a Telička podotkl, že jako nestraník ho předem k dispozici nemá.

O směřování ANO v evropské politice nemá přesné informace. „Já vám to řeknu zcela otevřeně, že já v tuto chvíli přesně nevím,“ řekl na dotaz, co mohou v této oblasti voliči od hnutí a jeho předsedy Andreje Babiše čekat. I to byl jeden důvod, proč se vzdal pozice experta ANO na zahraniční politiku.

Telička uvedl, že se jeho názory začaly s těmi Babišovými v některých oblastech rozcházet. Neshodují se například v otázce zavedení společné evropské měny v Česku. Zatímco Babiš ji odmítá a označuje euro za neúspěšný projekt, Telička je dlouhodobý stoupenec eura. Dnes odmítl také názor, že zachování národní měny poslouží Česku jako nástroj pro vyšší konkurenceschopnost ekonomiky. Konkurenceschopnosti by podle něj víc pomohlo, kdyby se Česko zaměřilo na rozvoj ekonomických oborů s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou například moderní technologie.

Přebujelá komise

Telička zkritizoval také komisi. „Komise je přebujelá. Ale nikoli v úřednickém stavu. My dnes máme tak početné kolegium komisařů, že dnes má předseda komise už problém vymyslet portfolio. Jinými slovy, některá portfolia jsou umělá,“ řekl Telička. Podle evropských smluv vysílá do EK svého zástupce každý členský stát, v současnosti jich tak je 28.

Telička navrhuje snížení počtu komisařů na 14. „Měla by to být polovička, aby tam mohla být nějaká objektivní rotace,“ řekl. Podle něj by tento krok navíc přispěl k odstranění vazeb mezi komisaři a členskými státy, takže by se snížila závislost komise na státech. „Realita je dnes taková, že někteří komisaři fungují jako prodloužená ruka členských států,“ uvedl.

Zároveň by podle něj měla posílit role EP vůči komisi. Je na místě, aby parlament měl podstatně větší kompetence ve vztahu ke komisi, co se týká její kontroly, až po vyslovení její nedůvěry,“ řekl Telička. Voličům je podle něj třeba zdůrazňovat, že při hlasování v evropských volbách rozhodují i o předsedovi příští komise.

VIDEO: Telička o Babišových nahrávkách

Video S Babišem se rozcházíme v kauze jeho nahrávek, říká europoslanec Telička - Tomáš Polák
1080p 720p 360p

K současnému předsedovi EK Jeanu-Claudeu Junckerovi má Telička výhrady, podle něj se necítí být příliš vázán postoji europarlamentu. Já osobně mám dojem, že komise, a zejména, pokud ji vede člověk, který byl 18 let premiérem, se více váže k hlavám členským státům, a to znamená především k některým hlavním městům, a podstatně méně k volenému orgánu,“ řekl.

Reforma unijních institucí je podle Teličky nutná, i když by některá navrhovaná opatření vyžadovala úpravu základních smluv, která by podléhala schválení všemi členskými státy. Pokud budeme pokračovat tak jako dosud, tak je to pro mě plíživá dezintegrace Evropské unie,“ varoval. Bez reformy EU se podle něj nepodaří obnovit důvěru evropských občanů k ní.

Telička také v této souvislosti kritizoval české politiky, že se nedostatečně zasazují o evropskou tematiku. Vadí mu zejména to, že česká reprezentace Unii často kritizuje, ale nepřichází s alternativními návrhy řešení.

 

 

 

Doporučujeme
Felix Julec ( 31. srpna 2017 07:07 )

Telička nebude ve volební kampani ANO. A to je dobře.Ten člověk už hraje "bruselské hrátky".Už tam zdomácněl.Nadešel čas jeho odvolání.

al.bunda ( 30. srpna 2017 05:29 )

Telátko nejprve vyšplhalo Babišovi po zádech až do Bruselu a teď se změnilo na krysu a narychlo opouští loď 😁

hejhej ( 29. srpna 2017 22:04 )

ANO může být jen spokojeno, že Tělička - bývalý člen ODS a vítač násilnických migrantů za ně nekandiduje - je to škůdce, žvanil. Hodně připomíná podrazáka Sobotku.

Milann ( 29. srpna 2017 21:56 )

Není to škoda, parchant křivácký ať táhne.

gabreta ( 29. srpna 2017 21:30 )

Hele V.I.Lenine. Vysvětli prosím termín "Anonysta"! V žádným slovníku jsem tento termín nenašel. Díky!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa