Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Programový šéf Fridrich: StarDance je utrpení a dřina! A jak to bude se 2 miliardami pro ČT?

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica - 
18. prosince 2023
16:40

Dokdy budeme v létě koukat na Chalupáře? Fandil exmanželce ve StarDance? A co zatne tipec kriminálkám? Co je za oponou České televize, poodhalil v pořadu Hráči její programový ředitel Milan Fridrich (53).

Máte rád StarDance?

„Mám moc rád tu soutěž a mám štěstí, že ty tanečníky, kteří se připravují, potkávám často na chodbách. Pamatuju si, když mi Jirka Dvořák, který to vyhrál, říkal, že zhubl během StarDance 14 kilo, začala ho brát záda a nevěděl, jestli to vůbec dotančí. Je to utrpení a neskutečná dřina.“

Podle předsedkyně představenstva Czech News Center Libuše Šmuclerové je ten pořad úspěšný, protože v době dvou válek a špatné ekonomiky funguje jako pohlazení po duši. Souhlasíte?

„StarDance je pozvánka na Ples ve vídeňské Opeře pro každého jednotlivého televizního diváka. Je oslněn, má tam krásné prostředí, krásně oblečené lidi a lidi, kteří vycházejí ze své komfortní zóny a chtějí se naučit něco, co předtím třeba nedělali. A také dnes už ikonickou moderátorskou dvojici Marka Ebena a Terezu Kostkovou. Takže co je StarDance? To, co říká Líba, je pravda, na druhou stranu, ono to fungovalo i bez těch těžkých časů, protože to je rodinný rituál. Sejde se matka, vezme dvě dcery, i ten chlap to nějak skousne. StarDance lidi integruje a je to i jedna z rolí ČT, kterou má v kodexu. Lidi to baví a řeší, kdo vypadne, kdo trénuje, jestli byl pak támhle na párty. Je to událost, která prosákne do všech kapilár té společnosti.“

Mluví se o tom, že Marek Eben a Tereza Kostková už toho mají po 12 letech trochu dost.

„O tom nevím nic! Pamatuju si, že jsem Marka Ebena potkal na filmovém festivalu v Karlových Varech ve výtahu a řekl mu: Marku, tak jak se těšíte na podzim? A on říká: Ona je vlastně StarDance, ježíšmarja to zas bude strašná spousta práce. Ona to je dřina pro ty moderátory, protože nejenže se to musejí naučit, stráví tam celý den, je to plný úvazek.“

A bude Marek Eben naštvaný i za rok? Tedy bude StarDance i příští rok?

„Ano, je v plánu.“

Video  Šéf programu ČT Fridrich v Hráčích: StarDance bude i za rok. A co Kostková a Eben?  - hrc, Fameplay Live/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Jak se vlastně vybírají soutěžící do tohohle formátu?

„Je to na oslovení. Samozřejmě občas někdo projeví zájem, sonduje, říká: Mě by to bavilo, zajímalo. Ale jinak od toho máme manažerku vývoje, která připraví představu, kdo by tam mohl tančit, a pak se to prostě obvolává. Pro někoho to znamená, že by musel vynechat divadelní sezonu, jiný řekne, že nemůže, protože tam má naplánovaný seriál nebo fi lm, někdo se na to necítí a říká: Moje známá herečka tam tančila a říkala, že to bylo strašný, a já mám špatný kolena. Je to tvrdá práce dát tanečníky dohromady, ale myslím, že letošní ročník ukazuje, že pořád je odkud čerpat.“

StarDance tančila také vaše exmanželka Nora Fridrichová. Fandil jste jí tehdy?

„My máme korektní a přátelský vztah, ale myslím, že jí tehdy fandil někdo úplně jiný než já.“

Já se na to ptám, protože jsem přemýšlela o tom, jaké to asi je pracovat na Kavčích horách. Vy tam jdete po chodbě, potkáte tam svoji exmanželku, potkáte tam jejího současného partnera, on donedávna zase svoji exmanželku…

„Tohleto se mi vůbec nestane.“

Jak to?

„Nora i Robert Záruba sedí v budově zpravodajství, já sedím v tzv. vejškovce, což je budova, kde jsou studia. Kdybych chtěl Roberta vidět, musel bych si ho pozvat. Teď tedy shodou okolností Robert a sport spadají pode mě, ale víte co, to je tak strašně dávno. My jsme s Norou rozvedeni už 15 let, což je opravdu hodně dlouhá doba. Patří mezi mé přátele, ale když ji potkám, opravdu nemám nějaké bušení srdce.“

Když Jan Souček kandidoval na generálního ředitele, vymezoval se vůči programu ČT. Nelíbily se mu letní reprízy, množství detektivek. Jak jste si to pak vyříkali?

„ČT vychází z nějakých daností i možností. Honza Souček mi předestřel některé svoje vize a já jsem mu vysvětloval, proč některé věci jsou tak, jak jsou, proč nemáme takovou velkou nabídku komedií či vztahových věcí. Vyjasnili jsme si, co se dá udělat v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu.“

Tak jinak: Budeme se v létě zase dívat na Chalupáře?

„Chalupáři, to je něco jako Popelka.“

To znamená, že ano.

„Když je nebude vysílat ČT, stoprocentně je bude vysílat nějaký jiný televizní kanál, protože Chalupáři jsou extrémně žádané zboží a my prodáváme seriály a starší filmy, které vznikly před rokem 1989. A když kdokoliv sestavuje seznam toho, co si chce koupit, tak na prvním místě jsou vždycky Chalupáři. Jestli si myslíte, že se jich zbavíte, tak já říkám, že ne.“

Umíte mi v kostce říci, jak bude za nového ředitele vypadat ČT a její kanály?

„Máme pár novinek. Dali jsme dohromady novou talk show, bude se jmenovat Výborná show a bude ji na ČT 2 uvádět Lucie Výborná. Dále se snažíme připravit nové typy pořadů, satirické, diskuzní, které by obohatily jak ČT1, tak ČT2. Na ČT Art přibudou divadelní představení a Déčko se snaží inovovat svoje zábavně-vzdělávací programy pro děti. A co se týká sportu, příští rok tam budeme mít olympiádu, mistrovství světa v hokeji, mistrovství Evropy ve fotbale a tak podobně.“

A co počet detektivek, které si bral do úst i nový generální ředitel?

„Musíte počítat s tím, že máte rok, který má mimo Vánoce a letní sezonu 42 týdnů, těch 42 týdnů má každý sedm dnů. Televize vysílá 24 hodin denně. Vyrábíme ročně jednu, ob rok až dvě detektivky za posledních 12 let. Detektivní žánr dříve nebyl tak populární a oblíbenější byl vztahový rodinný seriál. Jenomže se postupně ty variace vyčerpaly a já si myslím, že se tohle stane i detektivce.“

A co bude pak ta nová věc?

„Máme seriály, které se dotknou závažných témat, jako je třeba náhradní rodičovství, seriály, které se podívají na naši historii. Chceme se věnovat náročnějším, společensky velmi podstatným věcem a dívat se na ně kriticky.“

Budou, myslíte, diváci stejně věrní, jako když jde o krimiformáty?

„Od krimiformátu stoprocentně neodcházíme, žádná televize na světě není bez detektivek. Já si myslím, že na českém trhu dojem přemíry detektivek vznikl proto, že když začaly fungovat v ČT, komerční televize se inspirovaly a začaly také dělat kriminální seriály. A když to pak lidé občas zapnuli a našli u nás detektivní seriál, tak si řekli: Ta »česká« snad nic jiného nedělá.“

Zatím se připomínkuje velká mediální novela, která má zvednout televizní poplatek ze 135 na 160 korun a také rozšířit plátce na vlastníky chytrých telefonů. Podílíte se nějak na tom procesu?

„Tohle je věc, kterou řeší generální ředitel, ale v téhle chvíli je především v rukou politiků. Pokud by ten poplatek nebyl zvýšen, lusknutím prstu se omezí spousta věcí v dramatické i sportovní oblasti.“

A nemá tvorba České televize kopírovat ekonomickou realitu?

„V případě ČT je to, jako kdybyste od roku 2008 (kdy se naposledy zvedl televizní poplatek – pozn. red.) nedostala přidáno, ale vše kolem vás zdražovalo a někdo vám neustále vykládal, že se musíte přizpůsobovat ekonomické realitě. Té ekonomické realitě se přizpůsobují všichni kolem nás, když zdražují. Nám zdražily energie, musíme valorizovat platy lidí, kupovat dražší benzin, přenosový vůz, který kdysi stál 50 milionů, teď stojí 90. To, že je ten nominální objem peněz pořád stejný, nepokládám za spravedlivý systém hospodaření. Když se valorizuje minimálně o inflaci, lze udržovat veřejnou službu zdravou.“

A teď je jaká ta veřejná služba?

„Posledních 12 let jsme byli unikátní v tom, že na konci éry Jiřího Janečka se navýšil poplatek a mělo dojít ke zrušení reklamy. Ale ta se nezrušila. Jiří Janeček tedy to, co přicházelo z reklamy, dával do rezerv ČT a každý rok tam přiteklo 1,2 nebo 1,3 miliardy. ČT by měla finanční problémy mnohem dřív, kdyby neměla tenhle polštář, ze kterého si v průběhu let ukrajovala.“

Každopádně konkurence vám spočítala, že projde- li ta velká mediální novela, přitečou vám 2 miliardy korun ročně navíc.

„Na konci příštího roku končí výjimka na odpočet DPH, což znamená, že z těch 1,92 miliardy v tu chvíli přijdete o 500 až 600 milionů korun. V tuhle tu chvíli navíc dotujeme rozpočet, který máme, cca 600 či 700 miliony z toho rezervního fondu, což znamená, že z těch údajných 2 miliard jsme na nějakých 700 milionech. A za branami ČT stojí tvůrci a říkají: Už deset let jste nám nezvedli autorské honoráře, reprízné a spoustu dalších věcí a my už nevíme, jestli pro vás budeme moci pracovat. Máme tu nutnost inovace technologií, protože ty jsou často několik let za svým zenitem, máme nutnost vyřešit studio v Brně, musí se postavit nová budova zpravodajství. To zvednutí peněz je jen na udržení ČT v chodu. Nějaké nižší stovky milionů se můžou dát do náročnějších programů, které by komerce nikdy nedělala, tedy fi lmy o Janu Husovi, Marii Terezii, Rašínovi.“

A když vám na to někdo řekne: Prostě toho dělejte méně?

„Co pak ale budeme vysílat?“

Máte archivy a určitě je lacinější kupovat než vyrábět.

„Archivy rotujeme ve velkém. A kdybychom je nevytěžovali, vysílat ani nemůžeme, protože když se podíváte, tak jediná premiérová dramatická tvorba je v hlavním vysílacím čase dvakrát třikrát týdně. Komerční televize tohle mají často šest nebo sedm dní. My nejsme přefinancovaní. A za ty peníze, které máme, děláme službu, kterou komerční televize financovat nemusí.“

Přeruší ČT tradici dvou, někdy i třech nových vánočních pohádek?

„Jo to byly zlaté časy. My už pět let vyrábíme pohádku jednu.“

Ale další koprodukční.

„Občas ano, ale ta jde do kina, financování ČT je tam minoritní. Pohádka je spolu s historickým filmem nejdražší žánr. O tu tradici, že ČT má na Štědrý den premiérovou pohádku, ale diváky nepřipravíme. To je tady už 30 let a je to jeden z nejposvátnějších dnů v roce, kdy se u televize sejde celá rodina. Výsledky tomu odpovídají: Ten daný den se na naši pohádku dívají tři až čtyři miliony diváků.“

Letos jste také vyhráli los o Tři oříšky pro Popelku. Jak moc velká to je výhra?

„Mám z toho velkou radost, ale není to alfa a omega.“

A co je ta alfa a omega úspěšného vánočního programu? Protože vy jste v tomhle, jde-li o čísla, naprosto nepokořitelní.

„Je to o dobrém mixu a citlivé práci s pohádkami, protože ty jsou DNA té televize. Dám příklad: Krakonošovo tajemství, které loni »udělalo « skoro 4 miliony diváků a bylo nejúspěšnějším televizním pořadem na 25. prosince za celou dobu měření, jsme celý rok nevysílali, protože jsme si ho schovali na letošní 26. prosinec. Takovýto typ pohádky, podobně jako Anděl Páně nebo Anděl Páně 2, si schováváme jen na Vánoce.“

Video  Hráči: Milan Fridrich začínal s novinařinou v roce 1995.  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

Brichacek ( 19. prosince 2023 04:44 )

Skoro mné ukápla slza z oka nad kňučením soudruha fridricha o potřebách černe diry na peníze zvaném ct. Prolhaná žumpa na které jsou přisaté stovky kamarádíčku se měla dávno privatizovat a zrusit.

Miroslav Vapenicek ( 18. prosince 2023 19:31 )

Naprosto v pořádku.

Jirik-ta ( 18. prosince 2023 17:13 )

😁 prachy si natiskni, mi nemáme ani na jídlo a energie. 😁

Jirik-ta ( 18. prosince 2023 17:11 )

MAP 1858 ŠOK! Fiala a Fico včera nadělovali stovky miliard Turecku, Imigrantům a Ukrajině! Češi a Slováci nedostali nic! Oficiální dokument EU!

Šokující zprávu zveřejnilo včera 15. prosince bruselské ústředí EU – a podle ní, vláda Petra Fialy schválila vyplacení:

48 miliard CZK na podporu nové imigrace do EU,
190 miliard CZK Turecku a africkým zemím na podporu imigrantů,
37 miliard CZK na další zvýšení vojenských výdajů EU,
425 miliard CZK na nevratnou pomoc Ukrajině,
825 miliard CZK na půjčky Ukrajině,
další desítky miliard CZK na úhrady úroků bankéřům ze společných půjček,
vše suma sumárum 1 615 miliard CZK! (Podíl ČR na celé sumě představuje 2% = 33.5 miliardy CZK. Podíl Slovenska 1% = 16.75 miliardy CZK. Slováci se Čechům nesmějí, Fico schválil taky!!
😁

Zobrazit celou diskusi