Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Blažek pro Blesk: Jen idioti dělají vtipy o souhlasu k sexu. Jak to bude s registrem sexuálních deliktů

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica - 
15. května 2023
05:00

Se svéráznou přezdívkou »don Pablo«, kterou mu dali oponenti v Brně, brázdí vlny české celostátní politiky teprve něco málo přes dekádu. Už nyní ale ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) platí za jednoho z nejmocnějších lidí ve vládě Petra Fialy (ODS). Proto nemohl chybět ani v exkluzivním pořadu Blesku Hráči, kde nastínil své plány i názory na současnou justici.

Exkluzivně ve studiu Hráčů například prozradil, že plán na zcela nový trestní řád (Česko využívá dokument z roku 1961, který má desítky novelizací – pozn. red.) se bude muset odložit.

„Vznikla komise, která nový řád sepisovala, ale i kvůli některým požadavkům Evropské unie se spousta z věcí dostávala za pochodu do stávajícího trestního řádu. To, co komise sepsala, jsem předložil ústavněprávnímu výboru Sněmovny, aby mi řekli, zda se tak dá pokračovat, a oni odpověděli, že to takhle za novou kodifikaci nepovažují … budu psát premiérovi, že teď nemá smysl to předkládat,“ překvapil. Ujistil ale, že plány na to, aby státní zástupci museli lépe odůvodňovat zahájení stíhání, či aby se zamezilo tzv. soudnímu ping pongu, kvůli němuž někdy řízení trvají dlouhé roky, jsou pořád aktuální a vyřeší se novelami.

Zevrubně také popsal svůj postoj k delikátním věcem, jako je redefinice znásilnění v zákonu či registru, kam by byli zapisováni lidé, kteří spáchali sexuální delikty na dětech – pak by s nimi už nemohli pracovat.

Jde-li o znásilnění, Blažek je toho názoru, že by se mělo definovat jako vyjádření nesouhlasu, a úpravu považuje za potřebnou i proto, aby se oběti nebály útoky hlásit. „Samozřejmě takové ty vtípky kolem toho, že člověk si musí nejprve nechat napsat souhlas u notáře, než bude mít sex, to dělají jen idioti. Stejně jako ta vyhrocená debata, že málem každý muž, který znásilnění redefinovat nechce, souhlasí se znásilňováním. Musíme vést úplně normální debaty a ve stávající Sněmovně to je možné,“ řekl.

Dodal, že přísnější varianta, kterou měl také na stole – tedy že znásilnění je to při pouhé absenci souhlasu – je hudbou budoucnosti, na niž nejsme připraveni. „K tomu možná společnost dospěje, ale i policie, státní zastupitelství a soudy na tuto variantu ještě nejsou plně připraveny. Nestačí totiž jenom někoho obvinit, ale nám jde i o to, aby pachatelé byli odsouzeni. Uděláme-li definici podle toho, abychom byli chváleni na facebooku, k ničemu reálnému to nepovede,“ uzavřel.

Naopak registr sexuálních deviantů má v současnosti nejistou budoucnost, i když se původně plánovala jeho platnost od následujícího roku. „Spektrum teď dělí jedna hlavní věc. Představme si, že někdo v roce 1992 spáchal takovýto trestný čin. Pokud ten registr vznikne od příštího ledna, může osoba odsouzená před jeho vznikem v takovémto seznamu existovat? Jeden názor říká, že to je protiústavní a retroaktivní. Tedy že můžeme registrovat pouze ty trestné činy odsouzené po době vzniku registru,“ upozorňuje ministr.

Blažek má sám dvě děti a incidenty, kdy již dříve trestaný člověk opět pracoval s dětmi a opět je zneužíval, označil za »hnusy«. Sám je proto nakloněn tomu, aby na seznamu opravdu byli uvedeni všichni. „Mně by nevadilo do registru dát i případy před účinností zákona. Ale chtěl bych, aby byla možnost školy se za někoho zaručit, třeba že tam 20 let pracuje a všichni jsou s ním spokojeni a nikdy neudělal nic nepřístojného. Těžko se to zapracovává do zákona,“ řekl o složité legislativní změně.

Zajímá vás, co ještě ministr řekl o vztazích s novým »pánem« Pražského hradu, o institutu milostí, o kauzách v Brně, s nimiž je spojován, či o historii jeho přátelství s Petrem Fialou? Pusťte si celé video!

Video  Hráči: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek o novém trestním řádu i o milostech udělovaných prezidentem  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

Klikejte ve videu na témata, která vás zajímají nejvíc!

O druhém výkonu funkce ministra spravedlnosti 00:00 – 02:00

O restech, které našel na rezortu 02:00 – 09:40

O novém trestním řádu 09:40 – 13:00

O větší zodpovědnosti státních zástupců 13:00 – 14:30

O soudním ping pongu a kauze Lukáše Nečesaného 14:30 – 17:15

O jeho vnímání spravedlnosti v Česku 17:15 – 20:45

O Lence Bradáčové a Vlastě Parkanové 20:45 – 22:00

O vyšších platech pro zaměstnance soudů 22:00 – 23:30

O zmrazení platů soudců a politiků 23:30 – 33:30

O budoucnosti elektronických náramků pro vězně 33:30 – 35:15

O nutnosti redefinovat znásilnění v zákoně 35:15 – 39:00

O registru sexuálních delikventů, kteří by pak nesměli pracovat s dětmi 39:00 – 44:00

O manželství pro všechny 44:00 – 46:30

O nových ústavních soudcích  46:30 – 51:00

O první schůzce s prezidentem Pavlem a vymezení zodpovědnosti za udělování milostí 51:00 – 53:00

O vztahu s Milošem Zemanem 53:00 – 55:15

O tom, co čeká od výkonu funkce v podání Petra Pavla 55:15 – 57:50

O příští prezidentské volbě a kandidátovi ODS 57:50 – 01:00:00  

O historii jeho blízkého vztahu s Petrem Fialou 01:00:00 – 01:02:00

O vstupu do ODS kvůli podpoře Václava Klause 01:02:00 – 01:06:00

O kauze brněnských bytů, do které dle kritiků neúměrně zasahuje 01:06:00 – 01:09:00

O mafiánské přezdívce Don Pablo 01:09:00 - 01:10:30

Tip na dalšího hosta do našeho pořadu 01:10:30 – 01:12:48  

Pořad Hráči: Pravidelně v Blesku ti, co vládnou Česku!

Blesk od března přináší čtenářům a divákům exkluzivní pořad Hráči, v němž se vystřídají všichni, kdo v Česku něco znamenají ve sféře byznysu, politiky i na rozhraní těchto dvou disciplín. Zhruba hodinové rozhovory, které vede zkušená moderátorka politických debat i rozhovorů s vrcholnými ústavními činiteli, Vera Renovica (38), si budete moci vychutnat každé dva týdny na webu Blesk.cz. 

A to vždy v pondělí. V tentýž den si pak jejich písemnou podobu přečtete v tištěném deníku Blesk. To vše, abychom našim čtenářům umožnili podívat se za oponu, za níž se rozhoduje o našich životech, peněženkách či budoucnosti našich dětí. Jestli chcete vědět víc o těch, kteří skutečně vládnou zemi, v níž žijete, dívejte se na Hráče na Blesk.cz!

Video  Hráči: Hostem pátého dílu bude ministr spravedlnosti Pavel Blažek  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

BudhaS ( 9. července 2023 23:19 )

Jen idioti nechápou že je to humor který má poukázat na absurdnost toho činu něco jiného je zešmešňovaní

Lomikel ( 15. června 2023 10:18 )

to záleží na věku, vzhledu a sexappealu. (notoričtí čističi jazyka píšou o sexepílu).
O zápis do notýsku zvaného pracovně "šukníček" může usilovat rozmanitá klientela v rozsahu od absolutního nezájmu po srocení davů.
Takové srocení rozvášněných žen peroucích se o zápis do šukníčku místního playboye (česky zvaného obecní bejk) může být bráno jako folklor, případně nepovolené shromažďování.
To by si měl pan Blažek ujasnit...

AHel ( 12. června 2023 10:57 )

.... tak těch idiotů je v ČR většina a hlavně mezi policajty, egocentrickými chlapy, kteří jsou převážně ve funkcích a mají neuvěřitelně velký vliv na výsledek soudního řízení v této věci!!!! CHytněte se za nos.

Yarda ( 17. května 2023 07:39 )

http­s://de­baty­.net/d­iscus­sion­s/3080­707-otazka-pohlavi-a-vubec

Tomáš Marný ( 15. května 2023 17:00 )

Z čeho si nemohu dělat srandu, to nemohu brát vážně. *** Blažku!

Zobrazit celou diskusi