Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Šéf VZP pro Blesk: O dvou miliardách pro lidi i novinkách pro těhotné ženy a rakovinou ohrožené muže

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica - 
2. května 2023
13:17

Nový trend ve zdravotnictví, který se vyplatí klientům i pojišťovnám? Choďte častěji na kontroly, dříve zachytíte vážnou nemoc a my vás za to odměníme! Tuhle tezi přišel do exkluzivního pořadu Hráči razit generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny, která ročně uhradí služby za 240 miliard, Zdeněk Kabátek (53). A poprvé řekl, na co všechno si brzy »sáhneme«!

Na letošní rok má vaše pojišťovna ve fondu prevence schválenu takřka jednu miliardu. Příští rok byste chtěli lidem rozdat až dvě miliardy. Budete je mít?

„Pokud se nám podaří vygenerovat smysluplné programy, máme možnost navýšit fond prevence, jak jste správně řekla, na skoro až dvě miliardy korun. V současné době pracujeme na tom, abychom představili našim klientům nové programy, které budou směřovat na edukaci o správném chování, na využití možností prevence, na to, aby se každý náš klient řádně staral o svůj zdravotní stav. To je k jeho prospěchu, protože se u něho nemusí rozvinout závažná onemocnění, ale je to také odpovědné chování vůči systému. A za to chceme nabídnout i bonusy.“

Loni jste měli na prevenci miliardu a nevyčerpala se. Proč?

„Byl menší zájem o příspěvky, což bylo podle mě dáno doznívajícím covidem. Lidé omezili pohybové aktivity, rehabilitace, nechodili do posiloven, do bazénů. Myslím si, že to se mění. Díval jsem se na průběžné čerpání fondů prevence v letošním roce a už je tam ta klasická náběhová křivka jako v letech do roku 2019.“

Na co se tedy mohou pojištěnci VZP v blízké budoucnosti v rámci fondu prevence těšit?

„Připravujeme nové příspěvky, které budou vázány na prevenci. Pokud naši klienti absolvují standardní preventivní prohlídky u praktiků i specializovaných pracovišť v případě screeningů, chceme jim nabídnout bonifikaci formou příspěvků v hodnotě až deset tisíc. Například v tuto chvíli může klient čerpat komplexní anebo příspěvkovou lázeňskou péči. U příspěvkové doplácí, a právě ten doplatek by mohl být předmětem našeho příspěvku. Všechny příspěvky musí splňovat požadavky stanovené zákonem, efektivitu, ale půjde-li to, chceme zařadit i programy týkající se rehabilitací, rekondičních pobytů, specializovaných wellness pobytů.“

Jak si to mám představit? Já splním všechny podmínky prevence, které se mě týkají, a pak si dojdu na sportovní masáž a pojišťovna mi ji zpětně proplatí?

„V principu ano, ale mělo by se jednat o péči lázeňskou nebo léčebně rehabilitační. Muž či žena dle svého věku absolvují předepsanou strukturu preventivních prohlídek a screeningů, předloží nám o nich doklad, a my poskytneme příspěvek.“

A odkdy by toto mělo fungovat?

„Původní ambice byla to zvládnout ještě tento rok. Já jsem opatrnější, chci, aby ten produkt byl kvalitní, abychom ho už nemuseli měnit, takže si myslím, že od ledna 2024.“

Podle mých informací chcete proplácet také tzv. NIPT, tedy neinvazivní prenatální testování pro těhotné ženy z krve, které si dosud ženy platily samy a stojí až 18 tisíc korun. Odkdy má fungovat toto?

„Tady budu odvážnější, jednání už jsou víceméně hotova. Čekáme jenom na pozice odborných společností, ale pokud ty budou pozitivní, troufnu si říci, že toto budeme hradit už od 1. července tohoto roku. Myslím, že to je veliký posun pro naše klientky, protože odstraňujeme riziko spočívající ve zbytečném provádění invazivního odběru plodové vody, tzv. amniocentézy.“

Plánujete také zavést plošné screeningy rakoviny prostaty. Koho se budou týkat?

„Mužů ve věku 50 až 70 let. Je to snaha o záchyt typu rakoviny, který, když je včas diagnostikován, je úspěšně léčitelný, a lidé pak mají šanci na kvalitní život. Ti muži budou sledováni, zváni na vyšetření a v případě rizika, které je zde představováno tzv. markerem PSA, budou vyšetřeni magnetickou rezonancí. Myslíme si, že dosáhneme výrazně vyššího záchytu raných stadií onkologických onemocnění prostaty, než je v současné době.“

Říkáte, že budete ty muže zvát, ale my víme, že zvací dopisy nejsou bůhvíjak účinný způsob kontaktu pojištěnců. Proč?

„Uznávám, že procento lidí, kteří reagují na tu adresnou výzvu, je v současné době nízké. Proč? Já si myslím, že stále nejsme připraveni být zodpovědní ke svému zdraví. My jsme k tomu spustili i provokativní kampaň.“

Myslíte ten fiktivní e-shop, kde ukazujete klientům, kolik je stojí pobyt na JIP, kolik operace srdce…

„Ano, pracovali jsme s tím, že chceme klientům ukázat, že zdraví něco stojí. A že se vyplatí přemýšlet o prevenci, která je nejenom levnější pro pojišťovnu, ale přináší šanci pro mnohem kvalitnější zdravotní stav jich samotných.“

Proč by to ale mělo lidi tak dojímat? Jestli za jejich péči uhradí pojišťovna 20, nebo 200 tisíc, když nemají naději, že by oni sami v brzké době odváděli z platu či mzdy méně? Nebo žijí v lokalitě, kde nemohou sehnat praktika?

„My jsme ale neříkali jenom, že pobyt na JIP stojí tolik desítek či stovek tisíc, ale také jsme v té kampani říkali, že když budete chodit na preventivní vyšetření, nemusíte tohle absolvovat, protože si zlepšíte zdravotní stav. Tedy není to jenom o tom, že se někde zaplatí 300 tisíc, ale o tom, že já přece na JIP ležet nechci a předpokládám, že nikdo jiný také ne. Motivujeme lidi touhle edukací, a pak pozitivně pomocí již zmíněných bonusů z fondu prevence.“

Co hrazení lyžařských zájezdů pro žáky 8. a 9. tříd, což je téma ministra zdravotnictví Vlastimila Válka?

„My jsme tu debatu vedli, ještě není ukončená a já si dovedu představit, že něco podobného, nejenom lyžák, ale i jiná cílená pohybová aktivita, by mohla být předmětem příspěvku na prevenci pro děti.“

Tedy že by to byl program, který by vydefinoval víc produktů, na které ten příspěvek bude možno čerpat...

„Je to tak.“

Je všeobecné zdravotní pojištění tak, jak je v České republice známe, dlouhodobě udržitelné?

„Otázka je, co rozumíme pod pojmem dlouhodobě udržitelné. Je to deset let? Dvacet?“

Tak řekněme, že těch deset.

„Ta dekáda je, myslím, na hraně. Bude o tom i diskuze kolem plateb za státní pojištěnce. V současné době je valorizovaná, diskutuje se, jestli to je správně, diskutuje se i o formě té platby, tedy jestli stát má platit za tyhle pojištěnce, anebo jestli má být převedena na všechny občany. To jsou ale debaty politické. V době, kdy se za humny válčí, je složité něco odhadovat, ale pro nejbližší roky je ten střednědobý výhled udržitelný.“

A až nebude?

„Dojde-li k zásadní změně, jsou jen dvě možnosti. Já nepřipouštím variantu, že bychom ubírali na straně zdravotní péče pro naše klienty.“

Takže vyšší odvody…

„Bude se muset řešit příjmová stránka. Buď tak, že více přispěje stát, anebo se zvýší úhrady na zdravotní pojištění. To je pro naše klienty nepříjemná záležitost a chápu to. Do toho se můžeme bavit o doplňkovém pojištění, ale to si myslím, že není věc, která by ten systém spasila.“

A jedná se o tom? Nezaspíme to zase?

„V rezortu ta jednání intenzivně probíhají, rozhodně se nic nezaspí.“

Další zásadní témata rozhovoru

Co s nedostatkem lékařů v některých regionech?

„Pro ty chybějící služby, což je stomatolog, praktický lékař pro dospělé, pediatr, jsme se snažili vytvořit určitý komplex bonifikací v podobě úhrad, které nabízíme našim partnerům, lékařům, když otevřou ambulanci v místě, kde my cítíme ten problém, když to úplně zjednoduším. Ten program se jmenuje VZP PLUS a v rámci tohoto programu si může zubař, který si otevře ordinaci na místě, které požaduje VZP, sáhnout až na 800 000 Kč navíc.“

O tom, jestli bude chtít pokračovat ve funkci další 4 roky?

„Ta práce fakt nepřináší jenom benefity, byť se jich nezříkám. Nebudu tady lhát, že není dobře honorovaná a že tam není spousta v uvozovkách benefitů nepeněžních, jako je potkávání zajímavých lidí, možnost ovlivňovat české zdravotnictví... Opravdu ale neumím odpovědět na otázku, co bych preferoval. Záleží to na mém zdravotním stavu, na stavu pojišťovny, na tom, jestli se objeví někdo kvalitnější.“

O tom, proč se před 2 lety nechal přednostně naočkovat proti covidu?

„Já jsem to hlavně nevnímal jako žádné předbíhání. Kdybych šel o tři dny dříve a před kamerami se nechal naočkovat na ÚVN (standardně to tehdy dělali vysocí ústavní činitelé – pozn. red.), nikomu by se to asi nezdálo divné. Na druhou stranu, když se mě ptáte, férově odpovídám: Dneska bych se na to vykašlal, radši bych riskoval, že dostanu covid.“

Zdeněk Kabátek

  • Narozen 24. února 1970 v Písku.
  • Mezi lety 1992 a 1996 studoval na Fakultě elektrotechnické na ZČU v Plzni.
  • Začínal jako technický pracovník v podniku Elektropřístroj Písek, 4 roky působil jako projektový manažer v ČEZ – Jaderné elektrárně Temelín.
  • Roku 2006 se stal vrchním ředitelem pro přímo řízené organizace, pak vrchním ředitelem pro ekonomiku na Ministerstvu zdravotnictví ČR.
  • Od roku 2007 je členem ODS.
  • V prosinci 2012 se stal ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, ve funkci byl potvrzen také v letech 2016 a 2020.
  • Je považován za člověka blízkého exposlanci Marku Šnajdrovi, který je nyní stíhán v korupční kauze Dozimetr kvůli údajnému ovlivňování IT zakázek ve VZP.
  • Je ženatý, má tři děti. Mezi jeho koníčky patří jízda na motorce, včelařství a lyže.

Video  Hráči: Dalším exkluzivním hostem je generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 2. května 2023 20:19 )

Tady s tim PSA je to dost zjednodusene. Nekdo by si mohl myslet, ze kdyz se to odebeb za rok dva ze to garantuje dalsi zdravi skrze prostatu. Dulezity je trend. Navic ta metoda neni na l00 procent spolehliva/muzete mit kacinom a PSA je odpovidajici veku/..

krapotkin ( 2. května 2023 17:00 )

Co se bude sbírat v blízké budoucnosti, když mají být víčka pevnou součástí lahví ?

krapotkin ( 2. května 2023 16:59 )

To je přece vláda ODS. Tak se nediv. Už v 90. letech rozkradli 300 milionů z důchodového fondu, aby se Vašík mohl chlubit, že měl vyrovnaný rozpočet. Pak dopadl tak, že musel krást pera a dělat ostudu po světě.

verka1 ( 2. května 2023 15:04 )

Pojišťovny 👎
Léčí se lékaři a papalaši. Ještě jsem neslyšela, že nějaký lékař nemá zubaře 👎
Nemocní chodí na zubní pohotovosti a tam jim jen léčí třeba zánět zubu a prý nemají čas na plombování a nemocní nemají svého zubaře a tak řeknou na pohotovosti vytrhnete mi zub. Tak bezzubý Češi 👎
To jsme to dopracovali.

fido2 ( 2. května 2023 14:51 )

Jo, něco je hodně špatně. Ani slovo o sponzorování ukrajiny, jen daně pro české občany, krácení důchodů atd. V tichosti jim vyplácíme a oni se flákají a potulují ulicemi...jen tak dále.

Zobrazit celou diskusi