Merkelová: O novém šéfovi Evropské komise má být jasno koncem června

Autor: ČTK, kal - 
28. května 2019
23:05

Lídři 28 zemí Evropské unie chtějí mít o jménu člověka, kterého europarlamentu navrhnou jako příštího předsedu Evropské komise, jasno na řádném unijním summitu 20. a 21. června. Novinářům to po úterní neformální večeři se svými partnery z ostatních evropských zemí řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk proto nyní zahájí konzultace nejen s hlavními městy, ale také s představiteli nově zvoleného Evropského parlamentu.

Tusk řekl, že se zástupci Evropského parlamentu sejde hned, jak budou připraveni. Upozornil ale také, že prezidenti a premiéři u večeře nehovořili o konkrétních jménech, ale o způsobu, jak se takového jména dobrat. Merkelová před novináři doplnila, že důležitá bude také debata o konkrétních prioritách budoucí komise, tedy o tom, co bude nový předseda a jeho tým dělat.

Debata se má dotknout hned čtyř vrcholných pozic

Německá kancléřka podotkla, že debata se přímo či nepřímo rozšíří na čtyři pozice: kromě šéfa komise půjde také o nového šéfa Evropské rady, tedy Tuskova nástupce, nového vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku po Federice Mogheriniové a též nového předsedu europarlamentu.

Europarlament v úterý odpoledne vyslal summitu EU jasnou zprávu o tom, že si většinově přeje využít systému s takzvanými vedoucími kandidáty, míní Merkelová. Takový vývoj by velmi pravděpodobně do čela komise dostal kandidáta ve volbách vítězné Evropské lidové strany (EPP) Manfreda Webera, kterého Merkelová podporuje.

Macron stojí proti Merkelové

Jenže ne všichni kolegové německé kancléřky z Evropské rady jsou s využitím systému, pro který se vžilo německé označení „spitzenkandidáti“, zcela spokojeni, uvedla německá kancléřka. Mezi premiéry a prezidenty, kteří seděli kolem stolu, jsou kromě zástupců EPP i reprezentanti evropských socialistů a liberálů.

Předseda summitů EU Tusk zdůraznil loňské rozhodnutí šéfů států a vlád, že proces výběru nového šéfa komise není automatický, to ostatně zdůraznil i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Zároveň ale fakt, že je někdo spitzenkandidát neznamená automatickou diskvalifikaci. Naopak, může to zvýšit jeho či její šanci,“ upozornil Tusk. Budoucí předseda komise tak podle něj musí mít podporu europarlamentu i členských zemí, které reprezentuje summit EU.

 

josefostravak ( 1. června 2019 21:48 )

Agrofert v čele s Babišem okrádá Evropskou unii a Česko zároveň. Pozor na Babiše, protože to co dělá je propaganda a populismus. Češi ale nejsou hloupí, aby těm jeho neustálým lžím o účelovce a kampani věřili.Dotačních problémů, které si současná vláda "agrofertu" přihrává je ještě víc, viz http­s://ec­ho24­.cz/a/­SVgxm/­dalsi-rana-pro-agrofert-v-cervnu-ma-dle-ctk-dorazit-jeste-jeden-audit-k-babisovi

fotrpjotr ( 29. května 2019 05:42 )

Měl by tam být někdo jako Viktor Orbán nebo Matteo Salvini.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud