Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C

Babiš zamířil do Bruselu na hru o trůny. Stane se Slovák Šefčovič šéfem Evropské komise?

Autor: ČTK, tva - 
28. května 2019
15:19

Země V4 nebudou navrhovat na post předsedy Evropské komise Slováka Maroše Šefčoviče, nedávného kandidáta na slovenského prezidenta. Řekl to v úterý novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem do Bruselu. Informaci, kterou dnes přinesly Hospodářské noviny, označil Babiš za spekulaci. Jedno je však jisté. V Bruselu se po eurovolbách rozhořela hra o trůny. A Šefčovič je rád, že padá i jeho jméno.

Na neformálním summitu 27 zemí EU, který se uskutečnil v rumunském Sibiu začátkem května, se podle Andreje Babiše diskutovalo o různých jménech. „Žádný takový návrh neexistuje, je to spekulace,“ řekl dnes Babiš.

Zopakoval, že je potřeba, aby se zásadně změnilo fungování evropských institucí. „Aby Evropská rada uplatňovala podstatně větší vliv na Evropskou komisi než doposud,“ dodal. Právě tam má Česká republika podle premiéra důležitý hlas a bude hledat spojence za své zájmy mimo jiné v otázkách evropského rozpočtu, migrace nebo vnitřního trhu.

Kolem nominace Šefčoviče však panují nejasnosti. Místopředseda Evropské komise je společným kandidátem zemí V4 na některou z vrcholných funkcí v EU po evropských volbách, uvedl pro změnu slovenský ministr Lajčák.

Šefčovič mluví o poctě

Za poctu a ocenění dosavadních výsledků své práce v současné i předchozí Evropské komisi přitom považuje Šefčovič to, že jeho jméno se nyní zmiňuje v souvislosti s úvahami o novém rozdělení vedoucích pozic v EU.

Už v minulých týdnech diplomaté ale opakovaně zmiňovali spíše zájem středoevropských zemí získat pro zástupce regionu pozici v čele unijní diplomacie, tedy post po Federice Mogheriniové. „Jsem připravený zúročit všechny své dosavadní zkušenosti z evropské politiky ve prospěch toho, aby Slovensko a celý náš region byly po europarlamentních volbách v evropských institucích silně a důstojně zastoupené,“ uvedl Šefčovič.

Hra o trůny v EU

Premiéři zemí V4 se však hlásí na evropské úrovni k různým politickým frakcím - Babiš je součástí liberální ALDE, maďarský premiér Viktor Orbán je i přes pozastavené členství stále uvnitř lidovecké frakce EPP a slovenský premiér Peter Pellegrini se podílí na práci socialistické S&D.

Při začínající „hře o trůny“ v EU, která se rozbíhá po volbách do Evropského parlamentu, totiž bývá při rozhodování brán ohled na řadu faktorů - od těch politických, daných právě i výsledky eurovoleb, přes snahu, aby žádný z regionů EU nepřišel úplně zkrátka, až třeba i po snahu zajistit co nejrovnější poměr mezi počty mužů a žen.

To německá kancléřka Angela Merkelová před neformální schůzkou lídrů zemí EU po eurovolbách potvrdila, že by chtěla v čele Evropské komise vidět vedoucího kandidáta své EPP, tedy Manfreda Webera (CSU). Weber dnes potvrdil, že lidovci mají zájem o vedení Evropské komise. A jsou prý připraveni ke kompromisům.

Setkání s Macronem i Tuskem

Před samotným jednáním s představiteli členských států se Babiš sejde s předsedy zemí V4, předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Šéfové států a vlád 28 zemí EU by v Bruselu dnes měli dát Tuskovi mandát k vyjednávání o obsazení vrcholných unijních funkcí.

Summit EU se koná 20. a 21. června. Tusk chce mít do tohoto termínu otázku předsedy EK vyřešenou. Na plenárním zasedání europarlamentu ve Štrasburku v polovině července by pak mohl být nový předseda Evropské komise zvolen.

EMBED_OFF

xxxx678 ( 28. května 2019 16:05 )

Super rozhovor na Seznam.Zprávy S Dominikem Haškem, na téma Babiš, politika atd. Maximálně si mě získal, svými názory.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud