Piráti ženou Evropskou komisi k soudu. Kvůli Babišovi a Agrofertu

17. 5. 2019
13:16

Piráti se rozhodli zažalovat Evropskou komisi pro nečinnost kvůli tomu, že dosud nerozhodla o podnětech týkajících se údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro holding Agrofert. Žalobou se podle nich bude zabývat Evropský soudní dvůr.

„Evropská komise i nadále odmítá vyhodnotit podněty týkající se porušování finančního nařízení ke střetu zájmů,“ zdůvodnili žalobu Piráti. Komise podle nich měla o podezření ze střetu zájmů rozhodnout už v lednu. „Komise přistupuje z pro mě neznámých důvodů vůči Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Evropský soudní dvůr a definitivně rozhodnout,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Evropská komise porušila pravidla, hřímají Piráti

Komise prý navíc v rozporu s lisabonskou smlouvou o pravidlech fungování EU dosud neodpověděla na výzvu Pirátů z počátku letošního března, ačkoli tak měla učinit do dvou měsíců. Toto porušení pravidel dnes Pirátům podle jejich vyjádření potvrdil nejmenovaný „zástupce Evropské komise z DG Budget“, tedy z ředitelství Evropské komise pro rozpočet.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla loni nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle ní může i po vložení holdingu Agrofert do svěřeneckých fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako premiér vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v ČR. Babiš to opakovaně odmítl.

Agrofert nedostává peníze už od srpna

Evropský parlament v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

„Evropská komise jedná protiprávně. Ze strany bruselských úředníků neproběhlo standardní rozhodnutí o zastavení plateb koncernu Agrofert,“ uvedl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Podle něj SZIF tvrdí, že není důvod tyto dotace nevyplácet a trvá na tom, že evropská pravidla ke střetu zájmů jsou dodržována. Odborný rozbor právníků Evropské komise ale podle Pirátů v prosinci konstatoval, že evropské předpisy ke střetu zájmů jsou ve vztahu k Babišovi porušovány.

 

satanas ( 18. května 2019 09:55 )

Nejednalo se o valku, ale o tzv.Sametovej plysak!!

satanas ( 18. května 2019 09:45 )

ANONYMko! Vzpomenes? Vcera? V Kosovu zatkli 4 paseraky LIDSKYCH ORGANU!!

anonym01 ( 18. května 2019 09:03 )

RITTIG NEBO BABIS. VZDYT RIKAM, ZE SE TU RABOVALO VE VELKYM. JAK PO VALCE. SOUDRUZI PREPISOVALI JMENI NA SVY RODINY. BYL U TOHO KLAUS I ZEMAN.

anonym01 ( 18. května 2019 09:00 )

JE TO KRKAVCI MAMA

anonym01 ( 18. května 2019 08:58 )

Po revoluci se tu kradlo ve velkým, soudruzi. Evropa je odrbaná pěkně taky, ale daně Babiš drží. Já bych na něj tak zlá zase nebyla. SOCANI JSOU JAK SARANČATA OD SAMYHO POČATKU, KOMUNISTI POKRAČUJÍ V RABOVÁNÍ DO SVY KAPSY V POLOSTATNICH FIRMACH. Je to tezky někoho volit. VOLIM PIRATY A DUVOD ? NEMOHOU BYT ZAPLETENY V ETCH EMANOVYCH A KLAUSOVYCH ZLODEJINACH. BYLY TO MALI KLUCI A HOLKY KDYZ SE TATO ZEME ROZKRADALA A TED VYPRODAVA CINANUM. DRZIM PALCE

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa