Ekonomka Matesová pro Blesk o problémech Stanjurova rozpočtu: Takto dál fungovat nemůžeme!
230 miliard korun, tak velký dluh na příští rok naplánoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Proti letošnímu rozpočtu se deficit snížil o 22 miliard, ale vládní výdaje i nadále porostou - a to o 126 miliard. V Epicentru Blesk Zpráv ekonomka a někdejší zástupkyně ČR při Světové bance Jana Matesová upozornila na to, že takto dál Česko fungovat nemůže. Kde vidí hlavní problémy v návrhu rozpočtu na příští rok a jak by Česko mělo zkrotit vládní výdaje?
Matesová zdůraznila, že příliš vysoký podíl mandatorních výdajů činí českou ekonomiku zranitelnou. „Jsme zranitelní, pokud mandatorní výdaje tvoří 90 % příjmů,“ varovala a připomněla, že již při dosažení 70 % začíná být země ohrožena krizemi. V této souvislosti zmínila i rostoucí náklady na obsluhu státního dluhu, které v příštím roce přesáhnou 100 miliard korun. „To jsou peníze, které platíme jen proto, abychom se mohli dál zadlužovat,“ dodala s tím, že dlouhodobě takový stav není udržitelný.
Matesová se také vyjádřila k vládním investicím a prorůstovým opatřením. Podle ní je klíčové, aby stát prováděl strukturální změny, které by snížily povinné výdaje. „Nemůžeme takto dál fungovat, protože ekonomika bude stagnovat,“ řekla. Přesto přiznala, že nárůst investic v návrhu rozpočtu je pozitivním krokem a může pomoci růstu ekonomiky.
Nejvíce obcí na světě a neobhajitelné školství
V oblasti veřejné správy Matesová vidí prostor pro reformy, zejména v oblasti školství a samosprávy. Upozornila na neefektivnost současného systému malých obcí. „Máme největší podíl maličkých obcí s méně než 200 obyvateli v celém demokratickém světě,“ řekla a dodala, že to ztěžuje poskytování kvalitních veřejných služeb. Zmínila také, že ministerstvo vnitra vytvořilo možnost Společenství obcí, což považuje za krok správným směrem.
V oblasti školství upozornila na neudržitelnou strukturu českého školství, která podle ní představuje problém jak z hlediska výdajů, tak výsledků. „Naše struktura základního školství je zcela neobhajitelná,“ prohlásila. Podle jejího názoru, by malé školy měly být sloučeny do větších celků, což by vedlo ke zlepšení kvality výuky i efektivnějšímu využití veřejných prostředků. „Ministerstvo školství už má připravený návrh novely školského zákona, který by měl tuto změnu umožnit,“ doplnila.
Nespravedlivý daňový systém
Matesová také zdůraznila potřebu daňové reformy, která by snížila počet daňových výjimek. „Čím více je daňových výjimek, tím nepřehlednější je daňová soustava,“ vysvětlila. Kritizovala například nezdanění tichého vína spotřební daní, které podle ní podporuje zahraniční výrobce na úkor českých. „Dříve či později bude nutná daňová reforma,“ uvedla s tím, že zjednodušení daňového systému je nevyhnutelné pro spravedlnost a efektivitu rozpočtové politiky.
„Je potřeba, aby ten daňový systém byl také spravedlivý. On už delší dobu není úplně spravedlivý vůči těm nejnižším příjmovým vrstvám nebo respektive té polovině domácností, které mají nižší příjem,“ připomněla zároveň zrušení superhrubé mzdy, které podle jejích slov pomohlo polovině obyvatel s vyššími příjmy. „Konsolidační balíček zasáhl všechny přibližně rovnoměrně, ale vyšší příjmové domácnosti si to uhradí z toho, co předtím vydělaly na zrušení superhrubé mzdy, ty nižší příjmové domácnosti si to neuhradí z ničeho,“ uzavřela s tím, že i když existují i jiné metody, určitou pomocí by mohlo být alespoň zvýšení odpočtu nezdanitelné položky na poplatníka.
..samozřejmě, máte pravdu, vždycky volime menši zlo, myslím, že čas ukázal, že je to evidentní..., kdo míň krade a míň okrádá stát a občany........ keců mají všichni plno....