„Jedna z podmínek pro udělení dočasné ochrany a získání humanitární dávky na území České republiky je údaj o místu pobytu, který se prokazuje dokladem o zajištění ubytování,“ popsala předpisy mluvčí policie Kristýna Soukupová. Zda člověk s udělenou ochranou na daném místě skutečně žije, policisté pravidelně kontrolují. „Výsledek pro letošní rok - od 1. ledna do 1. června - je zjištění, že 1449 osob s udělenou dočasnou ochranou se na hlášené adrese nezdržuje nebo se nikdy nezdržovalo,“ uvedl vedoucí odboru pražské cizinecké policie Pavel Žilka.
Loni za celý rok policisté v Praze odhalili téměř 7900 případů, kdy lidé s dočasnou ochranou nebyli na nahlášených adresách. Policisté to následně nahlašují ministerstvu vnitra a daní cizinci přicházejí o možnost čerpání humanitárních dávek.
Při žádosti o dočasnou ochranu prokazují lidé zajištění ubytování ověřenou kopií nájemní smlouvy, nebo potvrzením od ubytovatele, které je opatřené jeho úředně ověřeným podpisem. „Policisté pražského odboru cizinecké policie čelí stále se zvyšujícímu počtu padělání těchto potvrzení, kdy ve spolupráci s odborem azylové a migrační politiky ministerstva vnitra bylo od počátku roku 2024 odhaleno celkem již 253 padělaných dokladů o zajištění ubytování. Proto v této věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin padělání a pozměnění veřejné listiny,“ doplnil Žilka.
Pobytová kontrola. Policie České republiky