Ministr Nekula v Blesku: Obchodníci testovali práh bolesti zákazníků. Blýská se na lepší časy

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
4. dubna 2023
15:01
Autor: Rostislav Fridrich, lig, pah - 
4. dubna 2023
14:05

V Česku máme stále jedny z nejvyšších cen potravin. Jejich zdražení je způsobené kromě jiného inflací a vysokými cenami energií. Ale podle ministerstva zemědělství v tom výraznou roli sehrávají i obchodníci. Jak ministerstvo zemědělství bojuje s potravinovou drahotou? A pomohly kontroly státních orgánů k jejich snížení? V úterním Epicentru o tom hovořil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

„Mně to vadí, mně to vadí, že máme tady tak drahé potraviny,“ uvedl hned v úvodu pořadu ministr zemědělství. „Elektrická energie klesá, cena plynu klesá, klesá cena hnojiv, klesají ceny zemědělských komodit, ať je to obilí, olejniny, mléko, ale v obchodech to příliš nepozorujeme. Ale už se blýská na lepší časy,“ prohlásil Nekula. Podle jeho slov pomohly intenzivní kontroly a zesílený tlak na celou vertikálu, tedy nejen na obchodníky, ale také na potravináře a zemědělce.  „My vidíme, že se ta situace, byť zatím po malých krůčcích, lepší. Už tam vidíme velice výrazné posuny, a protože se blíží Velikonoce, tak já si myslím, že například u vajec, tam vidíme docela slušný sešup na cenách,“ uvedl Nekula.

Německý statistický úřad dnes uvedl, že v České republice se v únoru meziročně zvýšila cena vajec nejvíce ze všech zemí Evropské unie, zatímco průměr Evropské unie je 31,1 %, tak v únoru v Česku to bylo 95,1 %, zatímco třeba v Německu jenom 16,6 %.

Podle ministra za tímto zvýšením stojí zejména obchodníci: „Obchodníci jenom zkusili, kde je ten práh bolesti u zákazníků. Když se podíváme před rokem, tak obchodníkům stačilo, že si na každém vajíčku přirazí zhruba jednu korunu. Ale to, co jsme viděli v letošním roce, myslím leden, únor, tak vlastně obchodníci už měli přes 2 Kč na každém vajíčku v průměru. A to jsou data Českého statistického úřadu. A to je špatně. Já si myslím, že obchodníci nemusí takhle zbytečně zkoušet trpělivost a peněženky spotřebitelů.“

Nekula tvrdí, že podobné praktiky obchodních řetězců můžeme pozorovat i u jablek nebo u brambor: „Kdy ten zemědělec dodává v podstatě přímo, jenom se vytřídí brambory nebo jablka a není tam už další mezičlánek, který by zpracovával ty jablka nebo brambory a my tam vidíme, jsou to data Českého statistického úřadu, kdy ta obchodní přirážka je 100-200 procent, což je úplně zbytečné, jenom ty obchodní řetězce zkoušely, kam až můžou jít, a proto je potřeba vyvíjet ten tlak.“

choseeeee ( 8. dubna 2023 11:09 )

a co jste udělal jako ministr. Nic jenom plky a prodejci dále okrádají lidi.

Martin32 ( 4. dubna 2023 19:03 )

Tak, že mu to vadí , ale kromě blbých keců neudělal nic.

krapotkin ( 4. dubna 2023 18:14 )

Hlavně se za to žvanění "expertů" zatraceně dobře platí.

Fialova katastrofa ( 4. dubna 2023 17:04 )

Pěkné signály vysílá ten bambula. Vemte s Fialou všichni za ruce a spláchněte se SPOLU do kanálu.

maxpax ( 4. dubna 2023 16:30 )

Tak už to zkrotil . Blýská na lepší časy. To je závěr ja stehno.
Jestli obchodníci testují práh bolestivosti, tak pan ministr si dělá z lidí přímo pr.del.
Vytáhne jednu položku z tisíce na krámě - vejce. A je spokojený.
Asi mu nikdo neřekl, že cena elektřiny sice klesla o 47%, ovšem stále se prodává a prodávat se bude koncovým uživatelům min. ještě půl roku za zastropované ceny . Tedy přesně do konce roku 2023, kdy zastropování končí.
A byl by v tom čert, aby se nenašel od ledna 2024 zas nějaký důvod proč ji okamžitě nezdražit na dvojnásobek.
A tím si to svoje blýskání na lepší časy může zarámovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa