Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Expert o hrozbě Tik Toku: Proč je nebezpečnější, než jiné sociální sítě?

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
30. března 2023
15:15
Autor: Markéta Volfová, pah - 
30. března 2023
14:01

 Miliarda uživatelů po celém světě a bezmála dva miliony jen v České republice. To je skóre čínské aplikace TikTok, před kterou nedávno vydal varování Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.  Varování se vztahuje především na systémy spadající do kritické informační infrastruktury. Omezení aplikace padají u řady západních vlád a Spojené státy zvažují dokonce její úplný zákaz.  Může fungovat? A čím je TikTok nebezpečnější než jiné sociální sítě? Nejen o tom hovořil ve čtvrtečním Epicentru šéfredaktor technologického webu Lupa.cz David Slížek.

„O nějakém potenciálním riziku, které TikTok může s sebou přinášet, se mluví už poměrně hodně dlouho, minimálně už několik let,“ vysvětlil Slížek, proč ho varováni  Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost příliš nepřekvapilo.

„Nejenom TikTok, ale i všechny další aplikaci sociálních sítí o nás opravdu sbírají celou řadu údajů, takže je dobré být přece jenom trošku obezřetný, nepovolovat těm aplikacím úplně sběr všeho, o co si řeknou,“ radí šéfredaktor Slížek.

Podle jeho slov je třeba zvážit, zda chci sdílet například své kontakty nebo údaje o poloze a celkově se zamyslet nad tím, jaké informace o sobě chci na internet vypouštět.

„TikTok sbírá celou řadu údajů a dělá to podobně jako například Facebook, Twitter, LinkedIn a další sociální sítě a TikTok se od těchto ostatních aplikací liší zásadně jen jednou věcí, a to, že je provozuje firma z Číny,“ popisuje hlavní důvod, proč právě u něj řešíme bezpečnostní varování.

„Čína je pro nás potenciálně rizikový stát. Vládne tam režim, který se úplně nezabývá lidskými právy, který je totalitní, který cenzuruje obsah a provádí třeba průmyslovou špionáž ve velkém, jak už mnohokrát bylo dokázáno, a proto právě aplikace nebo i třeba hardware, který pochází z Číny, tak je v poslední době pod hledáčkem nejen tajných služeb, ale právě třeba i různých úřadů, které dohlížejí na kybernetickou bezpečnost,“ vysvětluje obavy některých institucí, že by mohla existovat nějaká potenciální možnost, že tyto aplikace budou sbírat data k nějakým nekalejším účelům a že by je posléze mohli předávat právě čínskému režimu.

 

stařec ( 30. března 2023 17:02 )

Žádná vláda která se bojí(a ta naše má proč)svých občanů,nemá šanci aby se dlouho udržela !!!!

krapotkin ( 30. března 2023 15:44 )

Bojíte se Tik Toku a cookies, které vnucuje, v rozporu GRDP, kdejaká stránka ne ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa