Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zákeřná rakovina prostaty zabije ročně 1500 Čechů. Starejte se o své zdraví, apeluje přednosta

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
7. prosince 2022
15:10
Autor: Pavlína Horáková, vol - 
7. prosince 2022
14:00

8000 diagnostikovaných a 1500 mrtvých ročně. To jsou smutné statistiky rakoviny prostaty v České republice. Karcinom prostaty je nejčastější formou rakoviny u mužů a ve velké míře postihuje muže v produktivním věku. Přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Marek Babjuk v pořadu Epicentru upozornil, že rakovina prostaty nemá žádné příznaky a pokud se už objeví, může být pozdě. Muži se ale bojí chodit na prevenci z obav, že jde o bolestivé vyšetření. Jaké jsou v případě onemocnění možnosti léčby?

Podle Babjuka se přístup Čechů k prevenci zlepšil, ale jak podotkl, mohl by být aktivnější.

„Jsme schopni onemocnění diagnostikovat, kdy je vyléčitelné a kdy nevyvolává příznaky. Každému muži, kterému je nad 50, pakliže má zájem se starat o zdravotní stav, by měl navštívit urologa,“ upozornil Babjuk.

„Rakovina prostaty v časné fázi totiž nezpůsobuje žádné příznaky. Rakovina prostaty postupuje pomalu, doba do vzniku metastáz může být i 10 let,“ vysvětluje Babjuk.

Je vyšetření bolestivé?

Momentálně urologové připravují s Ministerstvem zdravotnictví program aktivního záchytu rakoviny prostaty. Důležité ale je, aby muži přišli k lékaři včas. Problém je, že se často vyšetření obávají.

„Urolog dělá základní vyšetření, z čehož je nejnepříjemnější vyšetření konečníkem, kdy se vyšetřuje prostata, ale není to katastrofa,“ uklidňuje muže Babjuk a dodává: „Součástí je ultrazvuk, kde posuzujeme velikost prostaty, všechny další kroky už závisí na konkrétních výsledcích z vyšetření, ale ta vyšetření nejsou dramaticky nepříjemná.“

Lékaři sledují hodnotu PSA. Pokud je hodnota méně než 1, tak je vše v pořádku a muž může přijít na kontrolu za několik let. Pokud je hodnota 1 až 3, tak další vyšetření by mělo následovat dle doporučení lékaře, např. za rok. „Pokud je hodnota vyšší než tři, tak pak je třeba uvažovat o dalším postupu. Neexistuje však jasná hranice, kdy bychom řekli, že je něco špatně,“ uvedl Babjuk.

Rakovina se dá léčit

Zhruba 10% rakovin prostaty má dědičnou vázanost. Lékaři se už nyní mužů ptají, zda někdo z jeho přímých příbuzných měl rakovinu prostaty, či zda matka neměla rakovinu prsu.

Pokud je onemocnění odhaleno včas, dá se správnou léčbou i vyléčit, Nejprve je nasazována léčba hormonální. Pokud už je rakovina v pokročilejším stádiu, tak onemocnění se dá léčbou zpomalit a pacienti mohou žít kvalitní život.

pindal ( 7. prosince 2022 20:46 )

Radši dělám gynekologa,vše konzultuji se všemi,takže se těžko někdo dopátrá kdo za to může a kdyby za to byly prachy,to by se mě líbilo.A kdyby ten člověk zemřel,tak to přeci každý chápe,když byl nemocný,ještě jsme mu prodloužili život,určitě by zemřel dřív.

pindal ( 7. prosince 2022 20:28 )

A co lékaři,ti nemají prostatu?Ještě nikdo z nich u mě na vyšetření nebyl.Dělám to zadarmo ,jsem samouk,mě to baví.Abych se zbavil zodpovědnosti,tak to konzultuji se všemi samouky,ale nemám to schválený a kdyby ještě za to byly prachy,to by se mě líbilo.

doktormediciny ( 7. prosince 2022 17:36 )

Novbakalex..tan clnek je infor­mativ­ni.Hod­nora PSA je indikativni, nikoliv konduktivni. Jinymi slovy muz v 50 letech se timto clankem ridit nemuze....

sorgedoktor ( 7. prosince 2022 17:32 )

Ono ta hodnota PSA neni zcela jednoznacny ukazatel. Chlap muze mitz Ca pri nezvysenem PSA

novakalex ( 7. prosince 2022 16:23 )

Článek je nesmysl. Referenční hodnoty výsledku PSA jsou :
muži < 50 let
muži 50 - 59 let
muži 60 - 69 let
muži > 70 let
0 – 3,5 µg/l
0 – 4,5 µg/l
0 - 6,5 µg/l

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa