Díky robotickému systému mohou chirurgové provádět komplikované zákroky šetrněji a efektivněji, s menší krevní ztrátou, menšími pooperačními bolestmi a méně výraznými jizvami. Oproti „otevřeným operacím“ stačí jen krátké řezy, jimiž projde sonda s kamerou a potřebné nástroje.

„Robotická operativa je vlastně vylepšená laparoskopie,“ řekl primář oddělení urologické onkologie Michal Staník.

Větší rozsah než ruka

Robot umožňuje přenášet i nejjemnější pohyby operatéra, zároveň mají robotické nástroje větší rozsah pohybu než lidská ruka. Osvojení robotické operativy vyžaduje výcvik pod dohledem specialistů a trénink na simulátoru. Chirurg pak přístroj ovládá rukama a nohama v sedě na ergonomicky upraveném pracovišti, zatímco se dívá na trojrozměrnou vizualizaci místa zákroku.

Operace je tak pohodlnější, než když se musí chirurg několik hodin sklánět nad stolem se skalpelem v ruce. „Co je výhodné pro chirurga, je výhodné i pro pacienta. Když se chirurg cítí v pohodě, daleko lépe se mu pracuje,“ uvedl lékař oddělení chirurgické onkologie Roman Šefr.

Záleží na platbách

V brněnském ústavu prostřednictvím robota operují zatím jen pacienty s některými typy nádorů. Přístroj však má potenciálně širší využití, záleží na dalším jednání s pojišťovnami. „Je to jen otázka plateb, robot umí v dutině břišní prakticky všechno, technicky je na to nesmírně dobře vybaven,“ řekl Šefr.

Podle emeritního ředitele ústavu Jana Žaloudíka je robot vlastně "prodlouženou rukou" prevence. Umožňuje totiž efektivně operovat nádory v raném stadiu. S posilováním důrazu na onkologickou prevenci by tak měl nacházet stále širší využití. Přístroj si mohou v pondělí a v úterý prohlédnout návštěvníci ústavu v přízemí Masarykova pavilonu.

VIDEO: Americká armáda testuje robotického psa.

Video
Video se připravuje ...

Armáda testuje robotického psa Youtube (Weapons of The World)