Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Politolog: Polibek smrti u STAN, voliči ANO řeší místo kauz peněženky. A kdo ovládne Prahu?

Video se připravuje ...
Autor: Nikola Forejtová - 
9. září 2022
05:30

Komunální a senátní volby se kvapem blíží a jak podotýká politolog Lukáš Jelínek, který byl hostem pořadu Blesku Epicentrum, ovlivňují je i velké celostátní kauzy. Nejvíce by mohlo plakat nad výdělkem hnutí STAN a v závěsu i možná TOP09. ANO by své voliče ztrácet nemělo; podle odborníka totiž voličům hnutí jde spíše o své peněženky, než o osobní kauzy. Pozastavil se také nad tím, kdo by mohl zvítězit ve velkých městech a co se děje se stranami, které vyluxovalo hnutí ANO a které bývaly ještě před rokem ve Sněmovně. 

Kauza Dozimetr vzala místo další známé političce. Tentokrát se vzdala místa místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Podle politologa Lukáše Jelínka je poměrně rychlá reakce v podobě rezignace způsobená i tím, že 23. a 24. září proběhnou komunální a senátní volby. 

„Myslím si, že podobné kauzy preference ovlivňují i na komunální úrovni, protože se to týká hospodaření s obecním majetkem. Potažmo majetkem městské firmy. Zvláště ve velkých městech mají voliči poměrně dost velkou citlivost na systémové problémy, zvláště u kauzy, která přerůstá i do celostátní politiky,“ řekl v pořadu Epicentrum. 

STAN spláče nad výdělkem, voličům ANO jde o peněženky

Zajímavé bude podle Jelínka sledovat to, jak se s volbami poperou vládní strany jako STAN a TOP09. U Topky je podle experta možné, že s voliči zahýbe angažmá Jiřího Pospíšila a u STANu lze předpokládat, že opravdu „spláče nad výdělkem“. A to i proto, že je pro kandidáty - mnohdy i těch z menších měst  - jistým polibkem smrti to, že jsou ve straně Starostů a nezávislých. 

U ANO ale možná kauza takový vliv mít nebude. „Voliči hnutí ANO jsou přece jenom méně citliví na osobní kauzy politiků, protože jinak bychom neviděli stále na čele preferencí a osobní popularity Andreje Babiše. Voliči ANO se rozhodují především podle stavu svých peněženek, možná podle sympatií nebo emocí, které dokážou politici vyvolat,“ podotýká Jelínek. 

Praha, Brno, Ostrava...kdo stane v čele?

Tak jako tak, právě parlamentní strany svedou lítý boj především ve velkých městech. Podle Jelínka je strašně těžké předvídat, kdo získá primátorský řetěz. Podle preferencí to ale vypadá, že Prahu nejspíše ovládne bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). SPOLU ale bude potřebovat koaliční partnery. „Klidně se ale může stát, že se dočkáme primátora ze strany jako Piráti, Praha Sobě nebo STAN. Je to dost otevřené,“ konstatoval odborník.

Komunální volby se blíží. Strany a hnutí už rozjíždějí své kampaně Komunální volby se blíží. Strany a hnutí už rozjíždějí své kampaně | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

Kde to ale vypadá spíše jistě je podle Jelínka v Ostravě. „ANO zde vyluxovalo tradiční levici a převzalo jejich elektorát. Ostravský primátor Tomáš Macura je navíc politik, který dokáže zaujmout i středové a pravicové voliče. Bylo by překvapením, kdyby se rada skládala bez hnutí,“ uvedl. 

V Ostravě si věří i předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová, která se svěřila Blesk Zprávám, že si hnutí pomýšlí také na Brno. Tam to ale podle Jelínka bude složitější. 

Populisté naštěstí nemají šanci. A jak je na tom ČSSD?

Rozhodně podle Jelínka není pravdou, že je jedno, kdo na radnicích vlastně sedí. A to ačkoliv mají politici podobný volební programy a zaměřují se prostě a jednoduše na to, co jejich obec či město potřebuje. Je ale rád, že ačkoliv se radikalizuje společnost, komunálky pořád nenahrávají populistům.

„Samozřejmě, že čím větší máte město, tím je větší šance, že se někdo takový chytne. Komunální volby jim ale nesvědčí. Uvidíme, jak to bude při prezidentských volbách, ale tady naštěstí spíše uspívají, řekněme, sousedské obecní a nezávislé kandidátky,“ řekl Jelínek. 

V komunálních stranách se také daří etablovaným stranám. Letos se ale zatím projevují u těchto stran - jako je KSČM či SPD - spíše menší preference. Pořádně zabojovat by pak mělo ČSSD, pokud se chce dostat zpátky do vrcholové politiky, jak podotýká Jelínek.

Michal Šmarda jako předseda sociální demokracie si to uvědomuje, proto zavelel k takovým těm širším koalicím, které se uzavírají se Zelenými nebo ještě s nějakými dalšími menšími levicovými stranami. Nevidím dneska do jejich útrob, ale ČSSD v té revitalizaci nepostupuje zdaleka tak, jak by si asi pan Šmarda přál,“ konstatoval odborník, který býval také členem sociální demokracie. 

 

 

roxin ( 9. září 2022 10:01 )

...a fialka s prodejem pokračuje dokud je ještě co prodávat nebo dokonce dávat. Už prodal důl v Čechách TORÓW a teď zase Poláci po fialkovi chtějí aby jim dal nebo prodal? 368 ha půdy a za to mu dali ocenění a čekají že se bude fialka revanšovat!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa