Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Vildumetzová končí ve vedení Sněmovny! Za svědka a kmotra z kauzy Dozimetr jí koalice hrozila odvoláním

Aktualizováno -
8. září 2022
14:27
Autor: ČTK, for, trm - 
8. září 2022
10:51

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) odstoupí z pozice místopředsedkyně Sněmovny. Rezignuje k 30. září, oznámila na tiskové konferenci. V posledních dnech se řešily její styky s obviněným podnikatelem Zakaríou Nemrahem. Nemrah, který je obviněný v kauze Dozimetr, byl svědkem na její svatbě,  je také kmotrem jejího dítěte. Blesk a další média o tom informovala ve středu. Vildumetzová tvrdí, že má svědomí čisté, odstupuje prý kvůli tlaku na její rodinu. Zástupci některých koaličních stran už předtím avizovali, že by měla rezignovat, v krajním případě ji chtěli odvolat.

Mračková Vildumetzová už dříve tvrdila, že Nemrah je známým jejího manžela a sama se s ním nestýkala. Výzvy ke své rezignaci odmítala.

„Od prvního dne opakuji, že to byl kamarád mého muže. Neřešila jsem s ním žádné pracovní věci. Vždy byl všude na pozvání mého manžela a v době, kdy byl na naší svatbě a na našem křtu, jsem absolutně netušila a ani nemohla tušit, že ho jednou bude stíhat policie. S kauzou Dozimetr nemám absolutně nic společného,“ prohlásila v emotivním vyjádření.

Dnes také uvedla, že na rozdíl „od organizovaného zločinu STAN a dalších politiků vládních stran má svědomí naprosto čisté.“ „Vždycky jsem bojovala proti korupci, proti podvodům. Všichni lidé, kteří je páchají, tak za to mají být patřičně potrestáni,“ řekla. Rozhodnutí rezignovat podle ní není spravedlivé, ale zaslouží si ho její rodina.

„Pravda a láska znovu nevítězí,“ komentoval věc předseda ANO Andrej Babiš. Uvedl, že Mračková Vildumetzová je pracovitá a poctivá žena. Reagoval také na vyjádření předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana, který dopoledne nevyloučil, že pokud by místopředsedkyně Sněmovny nerezignovala, mohli by koaliční poslanci přistoupit k jejímu odvolání. Označil to za silové řešení. „Co je neuvěřitelné, že hlava organizovaného zločinu, mafián, ministr vnitra Rakušan, vyhrožuje silovým řešením,“ řekl Babiš. Vyzval jej k rezignaci, stejně jako například dřívější místopředsedkyni STAN Věru Kovářovou nebo europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09).

Vildumetzová otočila

Dosud odchod odmítala. „Vnímám to jako snahu vládních poslanců odklonit pozornost od jejich fiaska. Měli by si ale vybrat jiný terč, já mám svědomí naprosto čisté. Opakovaně říkám, že se jedná o kamaráda mého muže, se kterým jsem nikdy nemluvila nad rámec nutných společenských povinností. Vždy jen za přítomnosti mého muže. Nikdy nic pracovního. To je zásadní rozdíl oproti schůzkám lidí ze STANu s panem Redlem, jehož minulost a propojení s organizovaným zločinem bylo veřejně známé. Provinila jsem se tím, že jsem manželkou svého muže? Já doufám, že ne,“ uvedla ve středu v SMS pro Blesk Mračková Vildumetzová.

Mračkovou Vildumetzovou k rezignaci dnes vyzývali zástupci některých koaličních klubů.

Podle předsedy klubu TOP 09 Jana Jakoba je zjevné, že Mračková Vildumetzová nejenže nedokázala věrohodně vysvětlit vztah k jednomu z hlavních obviněných v kauze Dozimetr, ale záběry z její svatby dokonce dokazují, že nemluvila pravdu. Varoval, že pokud nerezignuje, začnou poslanci TOP 09 sami sbírat podpisy pro její odvolání.

Obviněný podnikatel Zakaría Nemrah na svatbě Jany Mračkové Vildumetzové Obviněný podnikatel Zakaría Nemrah na svatbě Jany Mračkové Vildumetzové | Archiv Blesku

„Za náš poslanecký klub mohu říci, že očekáváme, že hnutí ANO ve svých postojích nejen v této kauze bude konzistentní a podle toho se zachová paní místopředsedkyně Mračková Vildumetzová,“ řekl ČTK šéf lidoveckého klubu Marek Výborný. „Připomenu jen, že Petr Gazdík rezignoval na post ministra školství v situaci, která zdaleka neodpovídala tomu, co teď vyplouvá na povrch ohledně paní místopředsedkyně,“ dodal.

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan na dnešní tiskové konferenci řekl, že hnutí ANO vyzývalo Starosty k radikálním krokům a jeho osobně označovalo nejrůznějšími názvy a pojmy, mělo by tedy být konzistentní ve svých postojích. „Ten samý člověk, který mě vyzýval k rezignaci, odpovědnost vyvodit nechce,“ poznamenal.

Mračková Vildumetzová by podle něj měla minimálně situaci vysvětlit. Domnívá se, že věc se bude řešit i na plénu Sněmovny, zaregistroval takovou iniciativu. Za silové řešení označil, pokud by se koaliční poslanci vzhledem k většině ve Sněmovně rozhodli místopředsedkyni odvolat. „Pokud se na tom koalice nějakým způsobem dohodne, může k tomu díky převaze hlasů určitě dojít, ale my jsme byli zvyklí i ve spojitosti s hnutím STAN, že odpovědnost vyvozují lidé sami, tak jsme chtěli dát paní místopředsedkyni příležitost,“ dodal Rakušan.

Gazdík skončil ve funkci kvůli kontaktům s jedním z obviněných v kauze – podnikatelem Michalem Redlem. Na svou pozici rezignoval i šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek. Výzvám k rezignaci čelil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Piráti připomínají i Pospíšila

„Pokud paní Vildumetzová vyzývala k rezignaci pana vicepremiéra Rakušana, měla by jít nejprve sama příkladem, protože měla na rozdíl od něj úzké vazby na člena organizované zločinecké skupiny,“ napsal ČTK předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Rezignovat by Mračková Vildumetzová měla i podle šéfa strany Ivana Bartoše. „Ona a její manžel se úzce přátelili se členem Redlova gangu, a navíc lhala. Jako svědka a kmotra si opravdu neberete někoho, ‚koho sotva znáte přes manžela‘, jak tvrdila. A nepomůže jí ani rychlé smazání svatebního videa,“ poznamenal na Twitteru. Odpovědnost kvůli kauze Dozimetr by podle něj měl vyvodit i například europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Video  Hlubuček se zbavuje majetku. Uzel posmrtně ordinuje. A plánuje Putin mobilizaci?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters, aktu.cz
Video se připravuje ...

roxin ( 9. září 2022 08:22 )

Ten si je vědom že ho fialka nikdy neodvolá a sám nikdy nepůjde, má celý spolek 5slepených v hrsti a je si tím jistý, proto si taky může dovolit dělat co se mu zlíbí, totiž kdyby rezignoval šla by s ním do pryč i ta sebranka kterou si pořídil a celý zbytek spolku by byl nahraný.

prochaskanamoste ( 9. září 2022 01:17 )

Nesmírně obdivuji chování a přístup jak paní Vildumetzové, tak i pana Babiše. Když se na tiskovce nestydatě rozhodl redaktor TV dál cupovat paní Janu (byla pochopitelně ve stresu!) GENTLEMAN BABIŠ ZAKROČIL, JAK SPRÁVNÝ CHLAP. Nedovolil svou kolegyni týrat, odpověděl za ni, že ji nikdo nebude podrobovat dalším otázkám. Stejně tak se zastal Aleny Schillerové. Bravo, Andreji, tomu říkám chlapský přístup!!

keys ( 8. září 2022 20:08 )

Tesila se ze ji Babis s Alenou z toho dostanou, pro kampan udelal opak; na kampani bude z toho tezit u starych koblih;

keys ( 8. září 2022 20:06 )

Skvostna panovnice, po takove se modli a zeli;

keys ( 8. září 2022 20:04 )

umrela kralovna

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud