Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Ministr Stanjura: Zastropování marží je pojistka proti zneužívání krize. A stavebko zatím nezrušíme

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica - 
24. srpna 2022
05:00

Všechno zdražuje a on hlídá státní kasu. Co z ní »pustí« lidem? A co si v ní zatím nechá? I o tom ve studiu Blesku mluvil ministr financí Zbyněk Stanjura (58, ODS) a nastínil, kolik peněz letos dostaneme na pomoc s fakturami za energie.

Vláda se ve středu budete zabývat prováděcím nařízením k úspornému tarifu. Už víte, jakou podporu navrhuje ministr průmyslu pro konkrétní spotřebu? V návrhu jsou zatím prázdná políčka.

„Zhruba platí, že každá domácnost obdrží podporu mezi 15 a 17 000 podle typu vytápění. Teď se hledá jenom technické a nejméně byrokratické řešení. Suma ale platí a ta pomoc bude v měsíčním režimu.“

Kolik tedy domácnosti dostanou už letos?

„Jestli říkám 15 až 17 tisíc na měsíční bázi, tak z toho jsou to 3 měsíce, další rok 9. Takže čtvrtinu z té částky.“

Jednu čtvrtinu, takže to jsou nějaké zhruba 4 tisíce do každého domu, bytu.

„Ano.“

Tedy až ty konkrétní parametry budou veřejné, já můžu jenom zjistit, jestli dostanu 3700 anebo 4100?

„Ano. Ale to nepotvrzuji ty konkrétní částky! Jen to sedí jako příklad.“

Ministr práce Marian Jurečka řekl, že by se nově i splátky hypotéky měly zohledňovat v nákladech na bydlení. Tedy že by víc lidí mělo dosáhnout na příspěvek na bydlení. Jak by to mělo vypadat podle vás?

„Jsem k tomu skeptický. Dokud nemám detailní návrh, těžko se to komentuje. Ale český stát už hypotéky zvýhodňuje v rámci daně z příjmu. Od roku 2020 je ten limit pro daňový odpočet úroků 150 tisíc, pro ty starší smlouvy dokonce platí 300 tisíc, to není vůbec málo. No a řekněme si otevřeně, i když to není úplně populární, nejsou to ti nejpotřebnější, kteří splácí hypotéky. Vím, že jsou možná v těžké situaci, ale od toho je individuální jednání mezi bankou a klientem.“

Ani když za to, že lidem roste úrok a s ním i splátky, může Česká národní banka?

„Ty úrokové míry se vlastně vrátily do normálu. Kdo si bral třeba v roce 2008, 2009 půjčku, tak úroky byly v průměru kolem 5 procent. Ty dvouprocentní hypotéky byly šťastné období, které se podle mě už nevrátí. Hypotéka je dlouhodobý výdaj a každý, kdo si ji bere, musí zvažovat, že může přijít nějaká krize, že nebude vydělávat tolik, jako dosud.“

Tedy až za vámi ministr Jurečka přijde s konkrétním návrhem, uvidíte, ale zatím to vidíte negativně?

„Raději říkám skepticky.“

Vy s ním možná svedete ještě jednu bitvu. Jste nakloněn konci státní podpory stavebního spoření, ale lidovci jsou zásadně proti.

„Tohle celé vzniklo po jednom nevinném novinářském dotazu, jestli bych byl pro, upravit či zrušit stavební spoření. Popravdě jsem řekl, že už se o tom mluví 15 let. Nepřipravuju to. Máme jiné priority, jako jsou energie a rozpočet. Je to jen jeden ze sporných výdajů státního rozpočtu, protože to není žádné stavební spoření. Je to spoření se státní podporou a experti říkají, že by se ty peníze mohly investovat jinak. Jestli ale k něčemu dojdeme, tak by to mohlo platit od 1. ledna 2024, určitě ne dřív.“

A zastropování marží u benzinek? To myslíte vážně, anebo je to spíš výhružka?

„Čerpací stanice měly překvapivě vysoké marže v červenci a já jsem říkal, že se mi to nezdá. Tak se připravil návrh regulace, který je k debatě. Pokud to trh pochopí správně a vrátí se do normálních mezí, k žádné regulaci nepřistoupíme. My nikoho nenutíme, aby podnikal bez zisku. Jen je tam otázka míry vzhledem k těmto mimořádným okolnostem. Chceme mít jistotu, že jich nikdo nezneužívá.“

Takže je to jako v dubnu, kdy jste říkal úplně totéž: marže jsou vysoké, pokud se to nenapraví, budeme regulovat?

„A ono se to napravilo, na 2 měsíce.“

Co snížení daňové zátěže na pohonné hmoty? Prodloužíte ho i po 30. září?

„O tom musí rozhodnout Parlament, ale já očekávám, že bude načten pozměňovací návrh, který to u nafty prodlouží. Ne z důvodu vysokých cen, ale z důvodu konkurenceschopnosti našich dopravců vůči těm evropským, protože sníženou daň mají jak v Německu, tak v Polsku. Myslím, že je to spravedlivé vůči našim firmám, zejména těm menším a těm, které podnikají v pohraničí.“

A jak dlouho by to pak ještě platilo?

„Já jsem pro trvalé řešení.“

Video  Epicentrum - Zbyněk Stanjura  - Vera Renovica
Video se připravuje ...

1pravda1 ( 24. srpna 2022 09:51 )

elektrikář, politolog, bankéř, traktorista, prodavačka mobilů, a další... jak já se těším na úřednickou vládu odborníků

1pravda1 ( 24. srpna 2022 09:48 )

tato vláda lží a strachu ze středuly se ukázala v pravém světle - NEBUDEME PLOŠNĚ ROZDÁVAT A ROZTÁČET INFLAČNÍ SPIRÁLU, STŘEDULA UDĚLÁ BUBUBU - jurečka s fialkou vymění zpocená saka a jdou plošně rozdávat státním zaměstnancům - né adresně hezky plošně - má úředník na ministerstvu třeba 50 tisíc - no tak mu přidáme škrtem pera 5 tisíc měsíčně - peníze súú nééé... nebo soudci hezky 15 tisíc měsíčně navíc.... však on to ten soukromý sektor utáhne - ale to se spletli, - s šílenými energiemi neutáhnou... TAK PRO KOHO JSOU TY DVA SVETRY?

anna1234 ( 24. srpna 2022 09:41 )

.. takže čerpací stanice měly nemravné marže, jediné co vláda udělala, že připravila návrh regulace k debatě!! Až pohonné hmoty polezou zase nahoru, začne se zřejmě teprve debatovat a lidi budou dál platit nekřesťanské ceny, protože jim nic jiného nezbyde a budou je platit samozřejmě následně i v potravinách, zkrátka ve všem. Nejsem pro velké regulace, ale když distributoři pohonných hmot! a energií! berou lidi na hůl, moc velká obrana proti tomu není. Tam můžou zasáhnout jedině státní úředníci=vláda, které si platíme.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa