Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Zataženo, déšť 19°C

Porotkyně známé soutěže: Čím zaujali Bleskem načapaný Prymula a zkáza po tornádu?

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
28. ledna 2022
05:00

Roman Prymula v době svého ministrování porušující vládní pandemická nařízení - tato fotografie Blesku bodovala mezi soutěžními snímky letošního udílení cen Czech Press Photo. Snímek fotografů Marka Pátka a Martina Hykla skončil na druhém místě v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Porotkyně a fotografka Alžběta Jungrová v pořadu Epicentrum popsala, proč jejímu umístění předcházela dlouhá diskuse, ale i to, čím si je získal absolutní vítěz - fotografie Petra Topiče ze série Zkáza zachycující následky ničivého tornáda na jižní Moravě.

„Byla to pro nás jedna z nejdiskutovanějších fotek, protože z fotografického hlediska to není nijaký zázrak. Tady jde jasně o informaci, která v tom je. Je to press photo. A tahle fotka opravdu zahýbala celou společností, vedla k odvolání, takže jsme se ve finále shodli, že tam jasně patří,“ vysvětluje Jungrová druhé místo pro Romana Prymulu v Riu.

Video  Epicentrum: Porotkyně Czech Press Photo Alžběta Jungrová  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Přidává, že všeobecně se příliš nestává, že by v soutěži bodovaly paparazzi snímky: „Ani ve světě to není zvykem. Jsou to opravdu výjimečné situace, kdy jde o to, že ta fotka s sebou přinese takovouto vlnu reakce.“

Tématicky soutěži jednoznačně vévodilo tornádo, které se na začátku léta prohnalo Moravou: „Vždycky se v tom roce stane něco zásadního, co pak dominuje celé soutěži. Byla to pro Česko tak nestandardní situace, že bylo očekávatelné, že tam bude minimálně nominace na fotku roku. Měli jsme tam velký problém v tom, že tam bylo několik souborů, které byly prakticky totožné. Ti fotografové šli evidentně spolu, stáli na stejných místech a odevzdali pak taky stejné fotky. Určitě si každý bude pamatovat skvělou fotku ležícího hasiče, která byla skvělá. Ale měli jsme ji tam asi čtyřikrát,“ popisuje porotkyně, v čem bylo náročné vítěze vybrat.

 „Podle mě je často to tlačení emocí na první dobrou vždycky kontraproduktivní. A v případě vítězného snímku, brutalita té rozbořené zdi, i kdyby tam nebyl ten člověk, říká úplně všechno, aniž by se tlačilo na pilu,“ vysvětluje definitivní výběr snímku od Petra Topiče.

Vítěz Czech Press Photo: Vyhrálo tornádo na jižní Moravě. Fotografie Zkáza, fotograf Petr Topič (Mafra, a. s.) Vítěz Czech Press Photo: Vyhrálo tornádo na jižní Moravě. Fotografie Zkáza, fotograf Petr Topič (Mafra, a. s.) | Petr Topič, Mafra, a.s. / Czech Press Photo

trintin ( 28. ledna 2022 09:31 )

Fotka lampasáka bez prověrky, zastavajícího názor, že virus se nerozšiřuje o půlnoci v době zákazu vycházení v zavřené hodpodě, kde popíjíte se svými kamarády, měla získat první cenu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa