Sobota 21. května 2022
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno 22°C

První lék v tabletkách má v Evropě zelenou: Má zabírat u omikronu, vyrábí ho Pfizer

Autor: ČTK - 
27. ledna 2022
18:24

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila ke schválení v Evropské unii lék Paxlovid proti covidu-19 od firmy Pfizer. Jde o první medikament proti covidu-19 podávaný ve formě tabletek, který EMA doporučila.

Podle EMA paxlovid může u pacientů s covidem-19 zabránit závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci. Odborníci lékového regulačního úřadu doporučují, aby lék dostávali dospělí, kteří nepotřebují kyslík a kterým hrozí větší riziko závažného průběhu covidu-19. Vyzdvihují jeho vysokou účinnost a mírné vedlejší účinky.

„Na základě laboratorních studií se očekává, že působí i proti omikronu a dalším variantám,“ uvedli experti EMA. Nyní musí doporučení schválit ještě Evropská komise, což se považuje za formalitu.

Ředitel firmy Pfizer pro oblast lékařství v Německu Daniel Kalanovic agentuře DPA řekl, že paxlovid dokáže virus zasáhnout na „zranitelném místě“. Vysvětlil, že jeho účinná látka blokuje jeden z nejdůležitějších enzymů, které koronavirus potřebuje k tomu, aby se množil.

Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová rozhodnutí EMA přivítala. Lék Paxlovid podle ní může „znamenat důležitý příspěvek k mírnění dopadů covidu-19“.

Paxlovid koncem prosince schválily úřady ve Spojených státech a v Británii, nicméně jeho dodávky jsou velmi omezené. Jedná o nich také česká vláda; kdy přesně se lék dostane k pacientům v Česku, není zatím jasné.

Video  Jak je to s léky na covid?  - Videohub
Video se připravuje ...

deratizater ( 27. ledna 2022 22:07 )

Čína vyrábí bezpečné inaktivované vakcíny ale byrokratické obstrukce a korupce brání jejich dovozu do Evropy.

deratizater ( 27. ledna 2022 22:04 )

Ivermectin používají masově v Indií s velkým úspěchem ale to se tají protože je to levný lék který by ohrozil zisky Pfizeru

B612 ( 27. ledna 2022 19:29 )

A zapijte to Savem.

salacia ( 27. ledna 2022 19:27 )

První lék v tabletkách se vozí už dva roky z Polska (Isoprinosin) a druhý už déle než rok z Egypta (Ivermectin). V ceně za nižší stokoruny za isoprinosin a 2 USD za ivermectin (balení pro celou rodinu).

Ford Henry ( 27. ledna 2022 19:15 )

A co pak taková Čína která rýžuje úplně na všem. Od roušek přes rukavice po vakcíny.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa