Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 2°C

Politolog Valeš o „velkohubých prohlášeních“ vlády. Zmínil milenky a neteře na ministerstvech

Autor: Pavlína Horáková - 
14. ledna 2022
05:00

Už teď je podle politologa Lukáše Valeše jasné, že vládní koalice některé své sliby nesplní. Hovořil o tom v pořadu Epicentrum Blesk Zpráv. „Prohlašují, že nechtějí zvedat daně, což většina ekonomů považuje za nesmysl. Buď budou plnit své programové prohlášení, ale pak na to někde budou muset vzít peníze, anebo nebudou, a pak daně zvyšovat nemusí. Obojí není možné,“ upozornil ve studiu Blesku. Některá „velkohubá prohlášení“ vlády a premiéra Petra Fialy (ODS) pak označil až za naprostou utopii. Kdo bude v boji o důvěru vládě skutečným vítězem a kdo poraženým?

I když se protahování debaty o vyjádření důvěry vládě, vzhledem k pohodlné koaliční většině ve Sněmovně, může zdát naprosto zbytečné, opozici se podle Valeše podařil „opravdu husarský kousek“, a to v podobě načasování mimořádné schůze o podezřelém financování hnutí STAN. „Ta se stala součástí boje. Z hlediska mediálního obrazu slaví opozice v současné době velký úspěch,“ uvedl Valeš, ale také upozornil na to, že ze způsobu, kterým je vedena tato debata, nemůžeme usuzovat na to, jak budou vypadat další opoziční vyjednávání.

V současné době se zdá, že se nad „čistým“ obrazem STANu a jejího šéfa Víta Rakušana pomalu stahují mračna. Kromě nejasností kolem financování Starostů, Rakušanovy schůzky s policejním prezidentem, po které Jan Švejdar najednou oznámil, že končí, nebo tajných schůzek s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, je tu také kauza Jana Farského. „Ano, je tady také ta mimořádně nešťastná cesta do USA, která bude trvat 8 měsíců a o které pan Farský věděl už na jaře, dávno před volbami a své voliče jaksi zapomněl informovat, že už má slíbenou stáž,“ popsal situaci politolog. Lukáše Valeše také mrzí, že předseda Starostů i premiér dělají v této kauze „mrtvé brouky“, a to i přestože sám Farský přiznal, že s jeho plánem souhlasili.

Kdy a zda vůbec se Česko pod vedením koalice SPOLU, STAN a Pirátů dočká slibované změny? „Vše to až příliš připomíná předchozí vládu,“ komentoval zklamání voličů STANu, které v reakci na současné dění plní sociální sítě.

Kamarádi, neteře a milenky ve správě

Valešovi také vadí, že místo, aby se čeští politici podle vzoru Evropské unie snažili budovat profesionální a na politicích nezávislou státní správu, tak to u nás po každých volbách podle jeho slov spíše vypadá na „noci dlouhých nožů“. „Vyhazují se pod různými průhlednými záminkami lidé, kteří údajně sloužili té předchozí garnituře, abychom mohli ta místa obsadit svými kamarády, neteřemi, milenkami… teď trošku přeháním, ale ne tak moc. A to je v rozporu se všemi demokratickými zásadami vládnutí,“ upozornil politolog ve studiu Blesku.

Video Pekarová řekla, s čím chce ve Sněmovně zatočit. A co by ji nenapadlo ani jako opilou? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

jaias ( 15. ledna 2022 11:50 )

To je správně, ta bě.hna má všechny a pak si stěžuje. Jen tak do ní! Ač jsem mstám dalek i my můžeme psát v jejich.

jaias ( 15. ledna 2022 08:25 )

Koblihy na víc neměly. Korytáři ve stranách ze kterých přišli si MÁLO NAKRADLI tak zdrhli do Babišem vytvořené ANO. Směska odpadlíku ze sebe umatlala marmeládu pro BUREŠOVU koblihu CO JE DNES ZASE V JETELI.

Koldr ( 15. ledna 2022 01:56 )

To byl klon sariny, už jí škrtli. Ani nevím co tam čůza psala

PuIkin1 ( 15. ledna 2022 00:31 )

Andulko, vždyť ty jen žvaníš nesmysly mimo mísu. Tomu říkáš podávání? Ani nevíš na kterém místě sněmovní hierarchie je člověk, kterému spíláš. Tos mi to teda nandala Ostatně, na nic jsem se tě neptal, jen jsi se vetřela. Tak si nestěžuj na romány. Nemusela jsi je číst, vtěrko.

PuIkin1 ( 15. ledna 2022 00:24 )

Počin Farského nesedí ani mně. Jsou určité hranice a on je bezostyšně překročil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa