Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Epicentrum: Viroložka Tachezy o protilátkách proti covidu. Dokazují bezinfekčnost?

Autor: Pavlína Horáková - 
11. srpna 2021
14:45

Uznat či neuznat množství protilátek v krvi jako důkaz bezinfekčnosti je tématem, které v posledních dnech rozvířilo vášnivou debatu nejen mezi politiky, odborníky, ale také v rámci široké veřejnosti. Co to přesně protilátky jsou, jaké známe druhy? Jaká hladina představuje dostatečnou ochranu? Nejen na tyto otázky odpovídala ve středečním Epicentru viroložka a vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Ruth Tachezy.

Jirik-ta ( 16. září 2021 15:32 )

je to dobré.

Jirik-ta ( 16. září 2021 15:27 )

lže. Většina lidí kovidem prošla bez příznaků a to i starší populace. Celé je to podvod.

Jirik-ta ( 16. září 2021 15:18 )

já jako kapacita si dávku nedám. Kašlu na to. Avenier.cz

Jirik-ta ( 16. září 2021 15:09 )

Chtělo by to 20 jehlu a já bych je proočkoval. Vykrucování a neuznání protilátek ( přirozené imunity) to je úroveň.

Jirik-ta ( 16. září 2021 14:58 )

avenier-cz , "Očkování: „Těhotné riskují zdraví. I dítěte. Mladí? Pozor.“ Imunoložka varuje" (parlamentnilisty) Pokud bych covid prodělal, mám nějaké zdravotní riziko v případě, že se rozhodnu pro očkování?

Osoby, které se ještě s infekcí nesetkaly, mají reakci na očkování zpravidla mírnější. Osoby s imunitou po nemoci reagují zejména na druhou dávku bouřlivěji a může dojít k tomu, že se imunita „vzbouří“. V klinické studii, ve které se porovnávaly protilátky a nežádoucí zdravotní účinky u vakcinovaných osob, bylo zjištěno, že nežádoucí účinky po očkování mělo 46 procent lidí, kteří infekci neprodělali, ale 89 procent lidí, kteří covid měli. Navíc množství protilátek se u lidí po infekci dostaly „na strop“ už po první dávce, po druhé se jen obrovský nárůst zopakoval. I naši odborníci – například prof. Bartůňková, prof. Šedivá a prof. Beran – na problém s očkováním lidí po prodělání covidu upozorňovali. Žádali, aby lidé s protilátkami nebyli očkovaní vůbec nebo byli očkovaní jen jednou dávkou, aby nebylo tolik nežádoucích reakcí při druhé dávce. Jenže názor odborníků opět nebyl akceptován.

Zobrazit celou diskusi
Další videa