Úterý 1. prosinec 2020
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Oblačno 1°C

Známka pro vládu? Čtyřka. Opatření nepřicházela jasně, mohli jsme testovat, říká podnikatel

Autor: Markéta Volfová - 
28. října 2020
05:30

Od vypuknutí nouzového stavu na jaře předkládala vláda návrhy, jak podat podnikatelům pomocnou ruku. Tehdy se řada z nich navíc mohla spolehnout na nějaké úspory. Nyní jsou podle průzkumu společnosti Reservio ve svízelnější situaci, protože rezervy již nemají a čtyřicet procent z nich ani v první půlce roku na podpůrné programy nedosáhla. V sektoru služeb, na který se rezervační systém Reservio zaměřuje, trpí především sportoviště.

„Sportovní centra každoročně v létě příliš nevydělávají. A teď na podzim, kdy měla být jejich hlavní sezóna, nemůžou podnikat,“ popisuje šéf společnosti Boris Bošiak, podle kterého vláda především pochybila v tom, že jasně nestanovila, za jakých okolností, k jednotlivým opatřením dojde. Odkazuje také na americké studie a české statistiky, podle kterých nejsou prostory ve službách takřka zdrojem nákazy. Uznává ovžem, že s čísly, do jakých jsme se dostali, bylo již uzavření provozoven nevyhnutelné.

Video Epicentrum - Boris Bošiak - Markéta Volfová, Lukáš Červený

„Třeba v Číně k základním opatřením patřilo pravidelné testování pracovníků ve službách a dokázali tak dlouhodobě fungovat ekonomicky,“ uvádí Bošiak příklad toho, jak sektor služeb udržet co nejdéle na nohou. „Podnikatelé netuší, jak dlouho tato situace bude trvat. Takže neví, jestli se mají snažit ty ztráty nějak zalepit, nebo si rovnou hledat jinou práci a vrátit se k podnikaní za rok, dva,“ přidává.

„Už na jaře muselo zavřít osm procent podnikatelů ve službách. Třetina musela propustit alespoň část svých zaměstnanců. Nyní můžeme očekávat dvojnásobná čísla,“ vysvětluje výsledky průzkumu šéf rezervačního systému a přídává, že respondenti oznámkovali vládu v průměru čtyřkou. Mimo jiné i proto, že skoro polovina z nich už ani na jaře nedosáhla na žádný z programů: „Malí podnikatelé často nemají znalosti na tuto administrativu. Většina z nich si svoje finance spravuje doma na koleni. A tito lidé nemají takové možnosti jako velké firmy.“

donypan ( 28. října 2020 11:45 )

Být Babišem tak ministrem udělám toho pomatence Flégra,naměstka by mu mohohl dělat ředitel cvokhausu v Bohnicích co léčí lidi smíchem,podrž tašky by mohli být vlasovec Novotný a thajvanec Nastrčil a sekretářku by mohl dělat babo chlap Richterová a Bartoš by místo vakcíny rozdával těm nejtěším případů pervitin aby se jim lépe odcházelo.Opravdu výkvět 31 letého snažení o vvtvoření lepší společnosti.

maxipes-fik ( 28. října 2020 11:31 )

Tady není o čem polemizovat jsme na tom nejhůř v Evropě, zákaz zpěvu nezabral ani nezabrala další nesmyslná opatření, zdroj šíření nákazy je znám a odpovědnost nese vláda

abil ( 28. října 2020 10:08 )

A jak vite, ktery epidemiolog je respektovany vice a ktery mene, ktery ma pravdu a ktery ne? Pokud vim, prichazely rozporuplne nazory i od odborniku, tak na kterou stranu se priklonit. Vlada se v nove situaci placala od jednoho extremu ke druhemu, tak jako vlady ostatnich zemich. A vzdy se nasli rvouci lide, kteri byli proti. Jednou byla vlada moc prisna, omezovala osobni svobodu, podruhe zase mirna a nedelala nic. Ted dokonce vychvalujete za neskutecne restrikce Cinu, takze ted uz nejde o porusovani lidskych prav? Cina je obrovska zeme, nejlidnatejsi ze vsech a tak je treba udrzovat kazen, lide jsou zvykli poslouchat a vse dodrzovat, navic maji vetsi zkusenosti se smrticimi epidemiemi. Opozice neni od toho, aby vlade pomahala, ale to neznamena, ze ji musi hazet klacky pod nohy a zasadne zada opak toho, co vlada navrhne.

pokrok ( 28. října 2020 10:06 )

Když "odborník" = Zemanův podrazák a lhář
Andréš Babiš,-
myslí víc na zisky Agrofertu - než na zdraví občanů ,-
pak není divu - že skoro propadá.

A když k tomu připočteme co dokáží Babišovy CHEMIČKY-
kdy se postřikami nejenom ničí naše půda,-
ale toxickými látkami vypouštěnými do řek i jejich rybičky,-

pak naše země "díky " Babišovi,-
již není tím " Zemským rájem to na pohled"!

Naše země nevzkvétá - díky ANO -nám uvadá !

Proto je velmi žádoucí,-
aby se konečně již "zbráborali" všichni ti Babišovi" blbečci " -
pokud mají raději svou zemi - než Babišův Agrofert a jeho koblihu !

Teprve pak bude skutečně líp -
kdy český občan - bude moci volně dýchat,-
a také žít !

robyno1 ( 28. října 2020 09:45 )

4- (Slovy: čtyři mínus). Pětku nedávám kvůli Schillerce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud