Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 4°C

Mladý vědec vyvinul revoluční testy ze slin. A řekl, proč je nechce použít plošně

Autor: Pavlína Horáková - 
20. října 2020
05:10

Otestovat co nejvíce lidí.To je hlavním úkolem příštích týdnů. Špachtličku do nosohltanu si už nechalo zastrčit přes milion a půl spoluobčanů. Nyní přicházejí mladí vědci s novou metodu, která by měla odběry jednoznačně zjednodušit a přitom zachovat jejich přesnost. Nejen o nich, ale také proč plošné testování, které už dřív zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), možná není tím nejlepším krokem v cestě zpět k normálnímu životu, jsme si v pondělním Epicentru Blesk Zpráv povídali se zakladatelem a ředitelem Diana Biotechnologies, Václavem Navrátilem.

V současné době jsou, podle slov hlavního vývojáře firmy Diana Biotechnologies Václava Navrátila, nejpřesnější PCR testy, kdy dochází k izolaci genetické informace viru a následně se pomocí metody PCR detekuje nejen samotná přítomnost viru, ale také v jakém množství je vir zastoupen. Tedy informace, která úzce souvisí s tím, jak moc je daný pacient infekční.

Video Epicentrum - Václav navrátil DIANA - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

Takovýmto typem testování je možné odhalit přítomnost viru i před momentem, kdy pacient prokazuje jakékoliv příznaky, což je právě slabina antigenních testů, které mohou v poměrně vysokém procentu vykazovat falešné negativní, ale i pozitivní výsledky.

Mladý vědec a jeho společnost se kromě své standardní činnosti zaměřila i na vývoj nového typu testu, který používá stejnou technologii PCR, ale místo často bolestivého stěru z nosohltanu, je odběr podstatně jednodušší. Pacient si totiž bude muset jen trošku odplivnout do zkumavky.

„Testování ze slin je velmi jednoduché. Jediné, co před tím potřebujete, je deset minut před tím nejíst, nepít, nekouřit a potom nasbíráte trochu slin v puse….snažíme se vyvinout vlastní typ odběrovek, kde by mělo by stačit i 0.1 nebo 0.2 mililitru,“ prozradil plány vítěz soutěže Hackathon a dodal, že ve Spojených státech amerických je testování ze slin již schváleno, ale v Česku na svou validaci ještě čekají.

Soutěž Hackathon organizuje ministerstvo průmyslu a obchodu a za své projekty si Navrátil i s kolegy v červnu odnesl hlavní cenu -  3 miliony korun.

K Prymulovu plošnému testování národa má Navrátil značné výhrady a preferuje cílené testování. Jedno z největších úskalí shledává v samotném procesu: „Já osobně si nemyslím, že je to ta dobrá cesta. Když je to deset milionu lidí, potřebovali byste otestovat třeba milion a půl denně, abyste to zvládl za týden…testovat je těmi rychlotesty nebude tak jednoduché,…asi s velkým zapojením velkého počtu lidí to proveditelné je, ale musíte to udělat opakovaně.“ Nakonec i ministr v pondělí po jednání vlády otočil a od plošného testování, na které se chystá třeba sousední Slovensko, upustil.

Rádoby odborníci

Mladý vědec zdůraznil důležitost dodržování jednotlivých opatření a upozornil na nebezpečí neověřených informací. „Řada i rádoby odborníků prohlašuje jak, roušky jsou zbytečné, sociální odstupy zbytečné a tak dále,“ kroutil hlavou nad některými prohlášeními svých kolegů a vysvětlil  pro něj základní kámen celé problematiky: „My v průměru nakazíme nějaký počet lidí a tady jde o to, jenom toto číslo dostat pod jedna….když si budeme trochu držet odstup, nebudeme chodit na oslavy, kde nemáme roušku, budeme nosit v kolektivech roušky, budeme si mít ruce a omezíme třeba kontakty se staršími lidmi, tak všechno tohle, plus to testování, povede k tomu, že počet nakažených bude klesat."

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud