„Premiér je hamižný chrapoun.“ Do Babiše se kvůli auditu z Bruselu pustili i europoslanci

Autor: Jakub Veinlich - 
3. prosince 2019
05:33

Je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, nebo Evropská komise nemá pravdu? To je to, oč tu teď běží. Z Bruselu přišel na ministerstvo pro místní rozvoj dokument zatím jen v angličtině, premiér Babiš i ministryně Klára Dostálová (za ANO) tvrdí, že nejde o finální znění zprávy, a stát k němu přidá jen své připomínky. Mluvčí komise tvrdí opak, text je prý definitivní. Opozice se obává, že Česko bude muset vracet Evropské unii vyplacené dotace pro Agrofert. „Premiér je hamižný chrapoun,“ reagovala na výsledky auditu v pondělním Epicentru europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Lidovec Tomáš Zdechovský chce zas přinutit komisi, aby dokument o auditu přestal být důvěrný a všichni si ho mohli přečíst.

„Ta zpráva je konečná. Jedná se o finální rozhodnutí Evropské komise. S tím, že Evropská komise dá České republice možnost se bránit u Evropského soudního dvoru,“ je přesvědčen lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který přímo z Bruselu v pondělním Epicentru ale zároveň také přiznal, že do textu zprávy zatím nenahlédl a čerpá tak jen z veřejně dostupných zdrojů a z bruselských zvyklostí.

„Já to považuji samozřejmě za účelovou záležitost, protože nechápu vůbec, jak si může Evropská komise dovolit vykládat české zákony,“ reagoval na verdikt komise premiér Babiš v Madridu. Zároveň pro rádio Impuls také odmítl, že by šlo o finální závěry.

„V každém případě není pravda, co zveřejnila Česká televize a Bakalův Respekt, že je to konečná podoba auditní zprávy,“ trval na svém premiér, aby jen o pár hodin připustil, že zpráva je sice konečná pro Brusel, nikoliv ale pro Česko.  

Tři cesty pro Babiše 

„Vysvětluji si to jedině tím, že ta zpráva není pro něj příznivá, že se bude snažit maximálně oddalovat finální prezentaci finálního rozhodnutí Evropské komise,“ reagoval v Epicentru Zdechovský.

„Pokud by tam bylo něco jiného, než co se proslýchá v mediálním prostoru, to znamená, že je ten závěr velmi nepříznivý, tak by tu s ním jistě paní Dostálová a pan Babiš dávno běhali a všichni bychom věděli, že je vše v pořádku,“ je přesvědčená europoslankyně ODS Veronika Vrecionová.

Oba hosté se shodli na tom, jak by měla Česká republika, respektive premiér Andrej Babiš, na zprávu zareagovat.

Cesty jsou podle Vrecionové a Zdechoveského celkem tři.

-        Buď se Babiš vzdá postu premiéra a bude pouze řadovým poslancem.

-        Nebude čerpat po dobu své funkce žádné evropské dotace pro své podniky.

-        Nebo prodá své firmy lidem, které nebude řídit.

Kolik bude Česko vracet? 

Pokud se závěry auditu potvrdí, může to podle Vrecionové znamenat, že Česká republika bude muset v první fázi vrátit do Bruselu 450 milionů korun.

„Je potřeba, aby kvůli tomu, že pan premiér je hamižný, tak aby kvůli tomu nevraceli peníze čeští daňoví poplatníci, ale ať si je vrací on sám.“

Oba se také shodli na tom, že jediné, co se může v tuto chvíli zvrátit, je výše vracení peněz.

Česká republika se totiž může odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. „Pravděpodobnost, že Evropský soudní dvůr změní rozhodnutí komise, je velmi nízká,“ je přesvědčený Zdechovský.

Rady od Evropské komise

„Stačí maličkost. Aby nebyl chrapoun a nesahal na veřejné peníze. Nebral si dotace,“ řekla ve Studiu Blesk Zpráv na adresu Babiše Vrecionová.

Sama chce také interpelovat Evropskou komisi, aby České republice na příští dotační období vysvětlila, jak správně čerpat peníze, aby nedocházelo k problémům.

V pondělním Epicentru také přišla řeč na to, zda hrozí České republice úplné zastavení dotací. A zda nás kvůli Babišově auditu čeká další hlasování o nedůvěře vládě.

Video  Europoslanec Zdechovský: Babiš zprávu EK odmítá jako konečnou, je pro něj nepříznivá.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

disk ( 3. prosince 2019 16:49 )

Čéče, tady jde o prachy, který si někdo v EU utrhnul od huby. A EU je sem dává, abychom si to tady vylepšili. No a pravidla jsou takový, že kdo rozhoduje, tak nečerpá.
Tak to prostě je, a když se mu to nelíbilo, tak si na to měl Afroferda vydělat jinde. Šmitec.

Radek Chalupa ( 3. prosince 2019 16:33 )

Šmejd čobo­láckej­,esté­báckej­!!!

dobryclovek ( 3. prosince 2019 11:44 )

bumb!! máš pravdu ale oni za to že nic neumí, udáva­jí,pom­louva­jí,špi­ní,lžou dostávají obrovské platy stačí jim udávat svého premira který je nejlepší od špinavého převratu! muže být většího dobytka než udavač.

anonym01 ( 3. prosince 2019 11:41 )

chrapunisko je zkrácený nazev HOMO SAP. který má vychování ŘEZNICKÉHO PSA .URVAL SE SLOVENSKU ZO ŘETEZU A V CZECHII ZOŽERIE NÁÁČ PRIJDĚ. JE TREBA HO CHYTNOUT!

anonym01 ( 3. prosince 2019 11:37 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud