Nechtějí muslimy, nadávají Židům. A odmítají i Čechy, říká spisovatel před brexitem

1. listopadu 2019
05:45

Izraelsko-americký spisovatel a novinář Tuvia Tenenbom (62) vyrazil zkoumat brexit, ale přivezl úplně jiná zjištění. „Zjistil jsem, že v dnešním Spojeném království a v Irsku je spousta antisemitů,“ popsal v Epicentru Blesku. Vše popisuje v knize Krysy jejího veličenstva, která právě vychází česky.

Tenenbom se svým štábem strávil na Britských ostrovech půl roku, hovořil s lidmi na ulicích, po hospodách i s vysokými politiky. O brexitu se prý skoro nikdo bavit nechtěl, zato spousta lidí otevřeně nadávala na Židy. „Klidně nám na kameru řekli, že Židé jsou prokletím Země. Že Hitler jednu věc nezvládl, dokončit tu záležitost s Židy,“ děsí se spisovatel.

Video  Epicentrum - Tuvia  - Blesk

Z poloviny nacionalisté

A jaký závěr učinil o brexitu? Proč referendum dopadlo 52 % hlasů pro odchod z EU? „Půlka lidí, hlavně mimo Londýn, jsou nacionalisté, mají rádi svou britskou kulturu a nechtějí ji míchat s žádnou jinou. Nejde jen o muslimy, nechtějí ani Poláky, Čechy, nikoho. Ti druzí, co hlasovali pro setrvání, jednoduše řečeno věří v globalizovaný svět,“ popsal Tenenbom.

Podobně to ovšem podle něj vypadá ve Spojených státech, které proto Tenenbom překřtil na Trumpland. „Půlka lidí se chová a mluví nabubřele jako Donald Trump, ale nejsou hloupí ani povrchní, jak se může zdát. Amerika není jen New York a Los Angeles, mezi nimi je dalších 48 států,“ řekl.

Americký prezident Donald Trump.Americký prezident Donald Trump. | Reuters

Také Trumpland proti Židům

A ani ti mezinárodně orientovaní liberálové, voliči Demokratů, nejsou tak svatí. Prý překvapivě hlásají, že jsme si všichni rovni, ovšem s jednou výjimkou - Židi.

„Půlka lidí věří v Ameriku, Udělejte zas Ameriku skvělou, jak hlásá Donald Trump, ti jsou více nacionalističtí. A druhá půlka je proti tomu, takzvaní liberálové z New Yorku, Los Angeles… Chtějí skoncovat s minulostí, žádnou hranici, žádný národ, jsme všichni jeden lid,“ prohlásil Tuvia Tenenbom.

Prezident USA Donald Trump.Prezident USA Donald Trump. | ČTK

Tuvia Tenenbom se narodil a mládí prožil v Izraeli, pak se přestěhoval do Ameriky. Hovoří hebrejsky, anglicky, německy a arabsky. Vystudoval několik různých oborů: náboženství, počítačovou vědu, matematiku a drama. Právě tomu se v Americe věnoval dlouhá léta, v New Yorku založil židovské divadlo a napsal pro něj dvě desítky her. Občas píše komentáře pro německé, americké či izraelské noviny, včetně Die Zeitu či Jerusalem Postu. Střídavě žije v New Yorku a Hamburku, pokud zrovna necestuje v rámci práce na některé knize. Česky mu vyšla už čtvrtá. Všechny jejich lži (2017) jsou o USA, Chyťte Žida (2018) o Izraeli a Palestině, Čau uprchlíci! (2018) o přistěhovalectví do Německa a Krysy jejího veličenstva (2019) o Británii a Irsku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

konimrd ( 1. listopadu 2019 14:53 )

já mam doma inda, curak mu furt bryndá

anonym01 ( 1. listopadu 2019 09:39 )

BRITOVE PRIJIMAJI PRACOVITE INDY. JAK JE TO MOZNE?

anonym01 ( 1. listopadu 2019 09:37 )

V Izraeli je mnoho RUSU /ZIDU?/ NDODRZUJICI STARE TRADICE! KDYSI SE NEPODARILO PRIPOJIT IZRAEL K SOVETUM! DNES SE O TO NEKDO SNAZI!

anonym01 ( 1. listopadu 2019 09:35 )

poslyšte, vy cenzuro! Do kdy budete cenzurovat? Nemluvim sproste, jen píšu myšlenky a otazky, nekdo z disk. treba odpovi, oni to cenzuruji. Budu si stěžovat!

anonym01 ( 1. listopadu 2019 09:23 )

Pamatujete na tu knihu o uprchlicich od V.Klause? Nic z toho se nesplnilo, neni pravda. Podobny spisovatele je treba brat s rezervou!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud