Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 27°C

Důchod dřív než za 35 let placení, ale nižší. Komise připustila změnu penzí v Česku

Autor: ČTK - 
3. července 2020
13:10

O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová komise. Lidé by tak mohli důchod z veřejného systému dostat ne po 35 letech práce a placení odvodů, ale po kratším čase. Podle toho by se jim ale také částka mohla snížit. Novinářům to po dnešním jednání komise řekla její předsedkyně Danuše Nerudová.

„Dále se rozpracují varianty změkčování podmínek. Existuje celá řada variant... Dneska jsme z pera ministerstva práce diskutovali návrh změkčení podmínek doby pojištění a případného přiznávání a krácení nároku na důchod,“ uvedla Nerudová.

Zkrácení povinné doby důchodového pojištění je jedna ze změn, kterou Česku radí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Resorty práce a financí si od ní nechaly vypracovat analýzu důchodového systému. Nyní k ní podávají připomínky, výsledná studie by měla dorazit na podzim.

Podle propočtů by mohlo v Česku přibývat lidí, kteří povinnost odpracovat 35 let nesplní a starobní penzi nezískají. „Dnes ze 100.000 přiznaných důchodů ročně zhruba 5000 seniorů a seniorek na starobní důchod nedosáhne. Obavy existují,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Jak se zvyšovaly důchody Jak se zvyšovaly důchody | archiv Blesku

Podrobnosti k dalším výsledkům analýzy OECD, o nichž komise dnes debatovala, nechtěla Nerudová zatím přiblížit. „Vypadá to, že se komise ubírala dobrou cestou, protože v základních obrysech jsou věci, že by reforma (penzí) měla způsobit, že systém bude srozumitelný a jednodušší, že by měly být zapojovány obecné daně,“ uvedla šéfka komise.

OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Radila třeba v budoucnu dál odsouvat věk nástupu do penze podle prodlužování života. Důchodová věková hranice se v Česku zvedá každý rok, a to obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. V 65 letech budou muži i ženy odcházet zhruba po roce 2036. Další pomalé odsouvání věku, které by se týkalo dnešních třicátníků či dvacátníků, vláda loni odmítla. Jednat by o tom měl příští kabinet znovu v roce 2024.

Video Vláda už k důchodcům nebude asi tak štědrá, připustil Babiš. Co vzkázal pracujícím seniorům? - Blesk TV

arbitr ( 4. července 2020 17:04 )

Jde přece o "nové" důchodce - tak proč by nepracovali? Ti, co mají skutečné potíže, dostávají důchod invalidní nebo předčasný!Je možno diskutovat o jejich výši...
Většina těch dalších "nepracujících" pracuje na černo,případně se živí trestnou činností - prostitucí, distribucí drog či pod., nebo cestuje po světě a daně ani odvody neplatí - případně jen minimální - je to jejich volba !

Zvonik54 ( 4. července 2020 04:33 )

Nejdůležitější je, že kdo neodváděl prací do státního na vytvoření důchodů, tak si důchod vůbec nezaslouží. Je dost invalidů a stimulantů, které mmusí stát platit. A to stačí...

Deneček ( 3. července 2020 13:50 )

Zapoměli jste napsat důležitou informaci,že ceny stoupaly víc,než důchody.

Zobrazit celou diskusi
Další videa