Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Zrušení daně z nabytí nemovitosti se blíží. Jak při nákupu domu nebo bytu nejvíc ušetříte?

Autor: ula, ČTK - 
10. června 2020
18:30

Sněmovna v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň sněmovní rozpočtový výbor doporučil Sněmovně zrušení schválit. Návrh také do budoucna zruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Co se změní a jak to bude v praxi fungovat, pokud vejde novela v platnost?

Zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí by mělo dopomoci mladým rodinám k vlastnímu bydlení a zároveň povzbudit trh, na který těžce dopadla koronavirová krize. Nový návrh zákona nyní postoupil do dalšího čtení.

Jak bude novinka fungovat?

Pokud jste podali návrh na vklad vlastnictví do katastru v prosinci 2019 a později, nebudete muset tuto daň platit. Jestliže mezi takové lidi patříte, ale daň jste už zaplatili, budete mít možnost požádat o vrácení peněz.

Zrušení odpočtů úroků ze základu daně

Odpočty se budou nově vztahovat pouze na půjčky na bydlení, u kterých byl návrh na vklad vlastnictví do katastru podán nejpozději v prosinci 2021. Refinancování půjčky nemá na odpočty vliv. Pokud budete refinancovat úvěr, který jste si vzali před lednem 2022, pak si úroky budete smět dál odečítat.

„Pokud jste si pořídili nemovitost v prosinci 2019, nebo si ji pořídíte do konce roku 2021, pak nebudete platit daň z nabytí a současně budete mít možnost si od základu daně odečíst úroky z půjčky na bydlení. Je tedy pravá chvíle zvážit hypotéku,“ upozorňuje srovnávací portál Ušetřeno.cz.

Jak to vypadá v praxi?

Řekněme, že jste si koupili dům na hypotéku za 5 000 000 Kč. To pro vás znamená, že musíte navíc zaplatit daň 200 000 Kč. Na 80% hypotéce máte úrok 2,28 % a splácet ji budete 30 let. Díky odpočtům úroků ze základu daně získáte zpátky za 30 let splácení přibližně 228 000 Kč. Pokud novela zákona projde, nebudete muset na začátku zaplatit 200 000 Kč za daně, nedostanete ale zpět zmíněných 228 000 Kč. 

Jestliže se ale se zápisem nemovitosti do katastru trefíte do období mezi prosincem 2019 a prosincem 2021, pak nebudete platit 200 000 Kč v podobě daně z nabytí nemovitosti a zároveň získáte zpět 228 000 Kč díky odpočtům úroků ze základu daně.

Osvobození od 15% daně z příjmu při prodeji nemovitosti

Aktuálně platí, že při prodeji nemovitosti, kterou vlastníte už alespoň pět let, nemusíte platit 15procentní daň z příjmu.

U nemovitostí nabytých od 1. ledna 2021 se tato lhůta prodlužuje na 10 let. Ostatní podmínky pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti (v nemovitosti bydlíte dva roky, nebo peníze z prodeje využijete na nákup nové nemovitosti stejné hodnoty, nebo jde o dědictví) platí dál beze změn.

Nespravedlivá daň?

Daň z nabytí upravuje zákonné opatření Senátu z roku 2013. Předchozí návrhy zrušit toto opatření a s ním i tuto daň ve Sněmovně neuspěly, a to ani loni, kdy to navrhl přímo Senát.

Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je tato daň velmi nespravedlivá, protože ji platí jenom občané. Například firmy ji můžou obejít tím, že koupí nemovitost formou nákupu podílu v jiné firmě a podle ministryně se to nedá legislativně vyřešit. Pravicová opozice navrhovala zrušit daň z nemovitosti už dřív, vláda tomu ale předtím nebyla nakloněna.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa